Péče o matku a dítě
Péče o matku a dítě
Philips AVENT - Weaning your little one

Přikrmování dítěte

Pro každého rodiče je odměnou, když vidí, jak rychle jeho novorozené miminko roste. Když začnete kromě mléka přikrmovat tuhou stravou, získá tím vaše dítě další energii a živiny nezbytné k tomu, aby dál zdravě a šťastně rostlo. 

Philips AVENT - Weaning your little one

Je moje dítě připravené na tuhou stravu?

Děti po prvním měsíci obecně přibírají po dobu půl roku v průměru 0,5 až 1 kg za měsíc. Mateřské mléko představuje ideální počáteční stravu, ale když tato fáze skončí, je třeba dítě krmit mlékem i tuhou stravou, aby rostlo a i nadále přibíralo měsíčně asi 0,5 kg.

U mnoha dětí je bez problémů s přikrmováním možné počkat do věku zhruba šesti měsíců. V tomto věku se mohou dovednosti potřebné ke konzumaci pevné stravy naučit velmi rychle. Děti se však vyvíjejí různě rychle a je dost dobře možné, že vaše děťátko bude připravené dříve než v šesti měsících. Nezačínejte však s jinými pokrmy, než je mléko, před čtvrtým měsícem dítěte, protože jeho ledviny a trávicí systém nemusí být ještě plně vyvinuté.

Začít s konzumací tuhé stravy je velmi náročná fáze, protože se vaše dítě učí vnímat nové a rozdílné chuti.

Znaky toho, že je vaše dítě připravené na přikrmování:

  • Dítě dokáže s oporou sedět a dobře drží hlavičku – což znamená nižší pravděpodobnost, že by se mohlo jídlem zadusit.
  • Vaše dítě začíná zkoumat hračky a jiné předměty tak, že se k nim přisává – to znamená, že rádo zkouší nové vjemy, mezi které patří i jídlo.
  • Když jíte, vaše miminko vás se zájmem sleduje.
  • Můžete si všimnout, že po krmení pouze mlékem je dítě méně spokojené.

Pokud nemáte jistotu, kdy začít s přikrmováním, požádejte o radu zdravotníka. Než zkusíte dítě krmit, můžete mu také dát lžičku na příkrmy, aby se ji naučilo držet a zvyklo si na ni.

Když se dítě v noci vzbudí, neznamená to vždy, že má hlad.

Pokud se vaše dítě v noci začíná budit, ačkoli dříve spalo bez přerušení, není to nutně známka toho, že má hlad. Děti v tomto věku mají tendenci měnit spánkové vzorce. Spánek přechází z hlubokého k lehčímu a objevují se krátké okamžiky bdělosti, kdy se děti budí a pláčem se dožadují pozornosti.

Předčasně narozené děti

Než začnete přikrmovat předčasně narozené dítě, bude třeba, aby jeho zdravotní stav posoudil lékařský tým. Pravděpodobně nejvhodnější dobou, kdy začít s přikrmováním, je pět až osm měsíců po skutečném datu narození dítěte. Je však také nejvhodnější počkat do tří měsíců od předpokládaného data porodu (PDP), aby se stačila rozvinout svalová koordinace. Předčasně narozené děti v tomto věku stále nemusí pevně držet hlavičku, takže budete muset dítěti během krmení tuhou stravou zajistit spolehlivou podporu hlavičky a krku.

Informace uvedené v těchto článcích mají pouze všeobecný charakter a nemohou nahrazovat odborné rady lékaře. Pokud máte vy, vaše rodina nebo vaše dítě vážné nebo dlouhodobé příznaky či obtíže nebo potřebujete radu lékaře, vyhledejte prosím odbornou lékařskou pomoc. Společnost Philips Avent neodpovídá za žádné škody, které mohou vzniknout v souvislosti s informacemi zde uvedenými.

Příbuzné výrobky

Související rady