V období těsně před prvním půlrokem se zájem miminka pomaličku odklání od mléka k tomu, co vy sami jíte, a tak vám malý špunt začne nestydatě nahlížet do talíře. Někdy dokonce natahuje ručičky a dává poměrně nahlas vědět, že byste se měli o svou porci podělit. Ale ne tak zhurta. Pojďme si popsat, jak při začátcích přikrmování postupovat.
Začátek přikrmování ovlivňuje více faktorů a vždy byste se měli poradit nejdříve se svým pediatrem, ale obecně platí, že plně kojená miminka začínají s příkrmy od ukončeného 6. měsíce a miminka na umělé mléčné výživě začínají s příkrmy od ukončeného 4. měsíce. Nikdy ale ne dříve. Proč je dobré začít mezi 4. a 6. měsícem? Bylo zjištěno, že v tomto období života dítěte existuje tzv. imunologické okénko, tedy pokud se dítě v této fázi citlivě seznámí i s některými alergeny ve stravě, je menší pravděpodobnost, že by na ně měl v dalších letech intoleranci. K těmto alergenům patří například lepek, proto se doporučuje šetrně zavádět i lžičku krupice do rýžové kašičky nebo ovocného pyré. V půlroce věku již děti ochutnávají i maso. Stále však ve vařené formě s rýží a zeleninou v kašovitém stavu.
Když vaše dítě začne bez potíží konzumovat tuhou stravu, měli byste do jeho jídelníčku každý den zařadit různorodé potraviny ze čtyř skupin, aby miminko dostávalo kompletní řadu živin. V ideálním případě by tyto výživné potraviny měli jíst i ostatní členové rodiny, aby šli miminku příkladem. Čtyři skupiny potravin jsou následující:
Upraveno z publikace Clinical Paediatric Dietetics 3. vydání. 2007
Upozornění: Příkrmy zavádějte v době oběda, ale s ohledem na fakt, že učení na nový typ stravy chvíli trvá a dítě jej obvykle nepřijme okamžitě, obědovou porci doplňte mlékem. Postupně, jak se dítě začne více a více stravovat jídlem, snižujte dávku mléka. Textura Nejprve to několikrát zkuste s řídkou kaší. Pak přejděte na hustější kaše nebo dobře rozmělněná jídla, na kterých se bude vaše dítě učit jíst ze lžičky. Při přikrmování jde o učení. Děti si začnou nové chutě i struktury jídla užívat, když dostanou možnost je vyzkoušet. Nové dovednosti:
Když začínáte s příkrmy, je důležité dodržet následující postup:
Textura Rozmělněné jídlo s měkkými kousky a malá měkká sousta, která se jedí rukama. Maso bude možná třeba stále mixovat na kaši, ale pokud je velmi měkké, lze jej rozmačkat. Textura stravy se mění i s novými rostoucími zoubky, které se děťátko učí používat. Nové dovednosti: Příklady měkkých jídel, která se jedí rukama
Do jídelníčku můžete kromě zeleniny, masa a ovoce zařadit další potraviny.
Nápoje
Textura příkrmů Mletá a sekaná jídla, malá sousta (například kousky syrového ovoce nebo zeleniny) a celá řada jídel pro celou rodinu, jako jsou sendviče nebo toasty. Nové dovednosti: Po 12 měsících věku Od jednoho roku věku může většina batolat jíst jídla pro celou rodinu – cílem je vyvážená strava. Můžete v rozumné míře zařadit i potraviny, které v kojeneckém věku doporučovány nebyly. Nápoje V jednom roce můžete do jídelníčku kojence začlenit plnotučné kravské mléko v pokrmech, např. bramborová kaše. Stále ale platí, že daleko vhodnější a nutričně výživnější jsou speciální batolecí mléka a pro dodržování pitného režimu volte obyčejnou vodu, případně ochucenou kapkou přírodní ovocné šťávy. Náš tip: Dítě v tomto věku chce úplně všechno, co uvidí u vás. Je důležité v této fázi vývoje zůstat zásadový a nedat mu to, co chce, ale pouze to, co potřebuje, co může a co je pro něj výživné. A i vy jako rodič dbejte na fakt, že jdete dítěti každý den příkladem, myslete na to, co jíte a jestli dodržujete zásady správné životosprávy. To je totiž ta nejjednodušší cesta, jak vypěstovat v dítěti dobré stravovací návyky, které ovlivní kvalitu jeho života.
Do jídelníčku můžete zařadit všechny výše uvedené potraviny a jídla pro celou rodinu, která připravíte bez soli a cukru.
Prosím berte na vědomí, že informace poskytnuté v těchto článcích jsou všeobecné rady a neměly by být zaměňovány s radami lékaře. Pokud vy, vaše miminko nebo někdo z vaší rodiny trpíte závažnými nebo dlouhotrvajícími symptomy, nebo potřebujete konkrétní radu od odborníka, tak se prosím obraťte na odbornou lékařskou péči. Philips AVENT není zodpovědný za žádné škody způsobené nakládáním s informacemi poskytnutými na těchto webových stránkách.
Premium
Parní hrnec a mixér 4 v 1
SCF885/01
Misky pro uskladnění čerstvých potravin
SCF876/02
Premium
Rychlý ohřívač lahví
SCF358/00
Advanced
Rychlý ohřívač lahví
SCF355/09
Sterilizátor
SCF293/00
Úložný pohárek na potraviny
SCF721/20
Úložný pohárek na potraviny
SCF639/05
Hrneček s hubičkou
SCF551/03
Hrneček s hubičkou
SCF551/05
Hrneček s tvrdou hubičkou
SCF804/03
Hrnečky s brčkem
SCF798/02
Hrnečky s brčkem
SCF798/01
Hrnečky s brčkem
SCF796/01
You are about to visit a Philips global content page
Continue