1
Články

Zácpa a průjem u dětí a kojenců

Vyprazdňuje se příliš často nebo příliš málo? Maminky často nad plenkami svých dětí mají mnoho otázek. Obavy jsou ovšem na místě. Průjem u kojence může být i život ohrožující. Zácpa se dá oproti tomu řešit hned několika babskými radami. 

 

Stolice vašeho miminka s každým dalším týdnem a měsícem života prochází vývojem. Po prvotní novorozenecké smolce, která má černou barvu a vzniká z látek, které dítě spolykalo v děloze, přichází takzvaná “míchaná vajíčka.” Kašovitá žlutá směs se bude v plenkách vašeho dítěte objevovat až do prvních příkrmů. Ale jak často? Záleží na tom, jestli ratolest kojíte nebo jestli podáváte umělé mléko. U kojených dětí je totiž zcela normální, že se vyprazdňují i jednou za několik dní. Jde o známku toho, že veškeré mateřské mléko spotřebovaly. Průjem u kojených batolat tedy poznáte spíše podle změny barvy stolice (např. zelená) a její hustoty. Ve stolici kojence se také může objevit hlen. 

Miminko má průjem, co teď? 


Postup se bude opět lišit dle toho, jestli dítě kojíte nebo jestli podáváte umělou výživu. V případě kojení bude potřeba kojit častěji a nabízet tak dítěti z prsu přední mléko, které hasí žízeň a zabraňuje dehydrataci. Dítě bedlivě sledujte ve dne i v noci a pokud by se situace zhoršovala a zdálo by se vám apatické, je potřeba okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.
 

Pokud je váš kojenec na umělé výživě, tak jí budete muset po dobu akutního průjmu na chvíli vysadit. Mohla by totiž situaci ještě zhoršit. Nejlepší náhradou se stane mrkvový odvar, který by měl vašemu děťátku pomoct k ustálení stolic. Připravíte ho tak, že mrkev povaříte asi 20 minut v malém množství vody. Rozvařenou mrkev rozmixujete a podáváte ve stejném množství, jako byste podávali mléko.
 

Jiná situace nastává, pokud se průjem objeví u dětí, které již jedí příkrmy. Místo stravy je vhodné batoleti nabízet dětský černý čaj bez kofeinu slazený glukózou, dopomoct k uzdravení nemocným střevům můžete také bílým jogurtem, který obsahuje prospěšné živé bakterie. Jakmile však průjem přestane, nevracejte se ihned k normální stravě, ale postupujte pomalu. Nejprve zařazujte den staré pečivo, poté rýži, brambor, drůbeží maso a šunku. Až pátý den po skončení průjmu se doporučuje návrat k normální stravě. 

Kdy jsou obavy na místě? 


Pokud jste zaznamenali u děťátka tyto příznaky, raději se ihned poraďte se svým pediatrem.

 

Krev ve stolici

Může se jednat o jasně červenou, čerstvou krev, která pochází z dolní části zažívajícího traktu, nebo krev tmavé barvy, která pochází z horní části trávicího traktu. 

 

Břicho bolí na dotek

Pokud na vašem dítěti vidíte, že ho bolí prohmatání břicha nebo si na bolest samo stěžuje, bude lepší, když ho prohlédne lékař.
 

Vysoká teplota

Může značit infekci a je proto lepší, pokud lékaři podrobí ratolest potřebným testům.

 

Průjmy se u kojenců také často vyskytují v období růstu zubů. Pokud se jen zvýší počet stolic za den, tak není potřeba panikařit. Dbejte na dostatečné množství tekutin a pozor také na vznik opruzenin. Bolavý zadeček častěji větrejte.

Když se nemůže vyprázdnit 


Opačná situace nastává v momentě, kdy se vaše dítě vyprázdnit nemůže. Pokud jde o kojeného novorozence, lékaři zácpu téměř vylučují. Pravděpodobně spotřebuje všechno mléko nebo ho má málo. Pokud jde však o kojence krmeného umělým mlékem, tak bude vhodné změnit jeho značku. 
 

Častým momentem, kdy malé děti potká zácpa, je přechod z mateřského mléka na mléko umělé. Chvilku trvá, než si střeva zvyknou na jiný druh potravy a děťátko tak může protrpět pár bolavých nocí. Prázdná plenka, křeče v břiše a usilovné tlačení značí jediné: zácpu.
 

Kromě cvičení s nožičkama a masáží bříška, které jste si už nacvičili u prdíků , můžete svému drobečkovi dopomoct k vyprázdnění ještě speciálním švestkovým nápojem, který koupíte v lékárně. 

Kdy se může dítě potýkat se zácpou?


Při přechodu na umělé mléko

Změna z mléka mateřského na mléko umělé může střeva vašeho dítěte na několik dní zneprůchodnit. Vyčkejte, a pokud problém přetrvává, zkuste změnit značku. 

 

Při zavádění příkrmů

Trávicí trakt doposud zvyklý na mléko dokáže první mrkvička nebo dýně pěkně potrápit. Vhodnou prevencí může být lžička kvalitního oleje, kterou mu do papání přimícháte. 

 

Při učení na nočník

Zdánlivě samozřejmý vývoj může být pro malého uličníka velkou výzvou. Pro některé je proces přechodu z plenek na nočník takový stres, že na něj raději několik dní nepůjdou.

 

Při začátku školkové docházky

“Maminko, mě bolí bříško, můžu zůstat doma?” Těžko byste takové dítě posílali do školky. Má skutečně střevní problém nebo jde o stres z nového prostředí?

 

Při posledních dvou možnostech je původcem zácpy psychika dítěte. Snažte se proto právě vy, rodiče, aby dítě bylo co nejvíce v pohodě. O problému mluvte, snažte se o vysvětlení situace tak, aby jí dítě skutečně pochopilo. Možná pomůže demonstrace v podobě pohádky nebo vtipného příběhu. Třeba se právě pak všichni konečně dočkáte toho, na co už pár dní netrpělivě čekáte.

Prosím berte na vědomí, že informace poskytnuté v těchto článcích jsou všeobecné rady a neměly by být zaměňovány s radami lékaře. Pokud vy, vaše miminko nebo někdo z vaší rodiny trpíte závažnými nebo dlouhotrvajícími symptomy, nebo potřebujete konkrétní radu od odborníka, tak se prosím obraťte na odbornou lékařskou péči. Philips AVENT není zodpovědný za žádné škody způsobené nakládáním s informacemi poskytnutými na těchto webových stránkách.

Doporučené produkty Philips Avent