Existuje celá řada situací, kdy je odsávání mateřského mléka vhodné či dokonce nezbytné. Odsávání vám pomůže k úspěšnému kojení, ale také vám umožní poskytnout mateřské mléko dítěti například během hospitalizace. Po zvládnutí správné techniky kojení vám odsávání umožní návrat do práce či ke svým koníčkům. Děťátko díky odsávání získá všechny benefity mateřského mléka, i když s ním zrovna nemůžete být.
Seznamte se s technikami odsávání mateřského mléka ve videích, která jsme pro vás připravili ve spolupráci s Českou společností porodních asistentek, Gynekologicko-porodnickou klinikou 1. LF UK a VFN v Praze.
Odsávání v prvních týdnech po porodu vám může pomoct zvýšit produkci mateřského mléka, pokud ho máte nedostatek. Odsávejte po každém krmení, aby si tělo uvědomilo, že má mléka produkovat více. V případě, že máte naopak příliš vysokou produkci mateřského mléka vám odsávání uleví od bolestivě nalitých prsů.
Pokud se vaše miminko nechce přisát nebo odmítá prs, důvod může být jednoduchý – necítí vaše mléko a kvůli tomu se mu nenastartuje přirozený sací pud. Opět jde
o velice běžný problém v začátcích kojení. Stimulací pomocí odsávačky můžete odsát první kapičku a dítě tak hned pochopí, co má dále dělat.
Ovšem pozor, v prvních týdnech se odsávání doporučuje opravdu pouze pro hladší nácvik správné techniky kojení. Dítě byste neměla odsátým mlékem krmit, alespoň ne z lahvičky. Lahvičku si odložte až na období, kdy vám i vašemu miminku půjde kojení zcela přirozeně a hlavně jednoduše. Savička by totiž mohla tento náročně získaný nácvik narušit. Jestli i přesto musíte dítě nakrmit odsátým mlékem, například v případě hospitalizace, zvolte jinou metodu krmení – například po prstu nebo stříkačkou.
Jestli vám již kojení nedělá žádný problém, dává vám odsávání nenahraditelnou svobodu a zároveň možnost pokračovat v krmení miminka vlastním mateřským mlékem. Jestli jste z péče o miminko příliš unavená, můžete díky odsávání přenechat noční krmení třeba partnerovi. Díky odsávání se můžete i dřív vrátit do práce či ke svým koníčkům, které byste s dítětem v náručí nezvládla.
Odsávání mateřského mléka pro krmení lahvičkou se doporučuje zhruba od 6. měsíce věku dítěte, ovšem pokud máte dostatek mateřského mléka a miminko saje jedna radost, nic vám nebrání začít i dřív. Dbejte ovšem na to, abyste odsávala tak často, jak kojíte. V opačném případě by se vám mohla snížit tvorba mateřského mléka.
Mateřské mléko vždy uložte do lednice nebo mrazáku v nádobách určených ke skladování mateřského mléka. Na nádobu napište datum i čas odsávání. V lednici vydrží mléko 48 hodin, v mrazáku 3 měsíce. Před krmením mléko ohřejte v ohřívačce mateřského mléka, nikdy ne v mikrovlnné troubě.
Jde o nejšetrnější, ale zároveň málo efektivní metodu. Doporučuje se v případě, že potřebujete odsát pouze pár kapiček mléka, například když máte plné prsy a dítě nemůže uchopit dvorec. Díky uvolnění pár kapek mléka dvorec změkne a umožní přisátí. Stejným způsobem můžete motivovat k přisátí dítě, které prs ze začátku odmítá. V případě odsávání rukou uchopte levý prs levou rukou, palec musí být těsně nad dvorcem a ostatní prsty pod dvorcem. Masáží a stisknutím prsu se uvolní mléko. Poté stejným způsobem odsajte pravou rukou mléko z pravého prsu.
Při občasném odsávání je vhodné pořídit si manuální odsávačku. Na rozdíl od elektrické odsávačky není tato metoda tolik komfortní, protože manuální odsávačka vyžaduje vaši obsluhu. Navíc u manuální odsávačky nelze regulovat podtlak či zvolit režim samostatné stimulace. Na druhou stranu se vám manuální odsávačka bude hodit například na cestách, kdy nebudete mít vždy k dispozici připojení k elektřině. Tato odsávačka je lehká a skladná, a proto ji jednoduše můžete s sebou nosit třeba v kabelce. Prs vložte do odsávačky s tím, že vaše bradavka směřuje doprostřed. Silikonová vložka masíruje prs a pomáhá tak stimulaci. Mléko odsávejte pomocí pákového mechanismu.
Pro dlouhodobé odsávání mateřského mléka je jednoznačně nejlepší volbou elektrická odsávačka. Jde o nejpohodlnější i nejefektivnější způsob odsávání. Postupujte podobně jako v případě manuální odsávačky, tedy prs vložte do odsávačky tak, aby bradavka směřovala doprostřed. Odsávání poté probíhá automaticky a lze jej zahájit stimulační fází, která prsy připraví k dostatečnému toku mléka a k lepšímu odsátí. Jakmile se na bradavkách objeví první kapičky mléka, přepněte odsávačku do režimu odsávání a zvolte požadovaný podtlak. Pomocí duální elektrické odsávačky lze dokonce odsávat z obou prsů najednou. Tento systém zvyšuje produkci mateřského mléka a urychluje odsávání, takže budete mít více času pro sebe a své miminko.
Prosím berte na vědomí, že informace poskytnuté v těchto článcích jsou všeobecné rady a neměly by být zaměňovány s radami lékaře. Pokud vy, vaše miminko nebo někdo z vaší rodiny trpíte závažnými nebo dlouhotrvajícími symptomy, nebo potřebujete konkrétní radu od odborníka, tak se prosím obraťte na odbornou lékařskou péči. Philips AVENT není zodpovědný za žádné škody způsobené nakládáním s informacemi poskytnutými na těchto webových stránkách.
Elektrická odsávačka mateřského mléka
SCF395/11
Elektrická odsávačka mateřského mléka
SCF396/11
Sada elektrické odsávačky
SCD395/21
Manuální odsávačka s lahví
SCF330/20
Pohárky na skladování mateřského mléka
SCF618/10
Absorpční vložky
SCF254/61
Chránič bradavek
SCF153/03
Sáčky pro uchování mateřského mléka
SCF603/25
You are about to visit a Philips global content page
Continue