1
Espresso - druhy a příprava

Jak připravit domácí espresso a další typy káv

Bez kávy si mnoho lidí neumí život vůbec přestavit. S espressem nebo oblíbeným cappuccinem máme spojené příjemné pocity. Dobrá káva je s námi ráno, kdy nám má dodat energii na celý den, v práci, kde se skvělý kávovar s výbornou kávou stává častým benefitem pro zaměstnance, i odpoledne, kdy si konečně sedneme a vychutnáme si svou odměnu v podobě šálku s drahocenným nápojem.

 

Káva je také velmi diskutovaným tématem, především se hodně mluví o tom, zda je zdravá či nikoliv.

Odborníci se shodují, že káva v rozumné míře škodlivá není, ale musí to být kvalitní káva, která je správně připravena.

Několik faktů o kávě

   

  • Není pravdou, že káva dodává energii. Káva ale brání centrální nervové soustavě, aby se zklidnila, proto lidé po kávě cítí lepší koncentraci a nejsou unavení.
 
  • Šálek dobře udělaného espressa z kvalitní kávy je zdravý, protože má neuroproduktivní účinky. Ty pomáhají udržovat naše tělo “mladé” a jsou prevencí proti Alzheimerově nebo Parkinsonově chorobě.
 
  • Důležité je i správné načasování pití kávy. Káva by se měla pít tak, aby nenarušovala spánek. Denní režim má každý jiný, ale pokud vstáváte kolem sedmé a chodíte spát kolem jedenácté, pak si poslední kávu dejte kolem šesté hodiny večer.
 
  • Nejdůležitější je kvalita kávových zrn a čerstvost jejich namletí. Velmi často je káva namletá dopředu a dlouho leží v obchodech, taková káva často bývá velmi nekvalitní nebo dokonce zkažená. Řešením je kupovat si kvalitní kávová zrna a pořídit si mlýnek na kávu nebo kvalitní kávovar, který si kávová zrna sám namele.
Espresso

Získejte 15% slevu na produkty Philips

Získejte 15% slevu na produkty Philips

Příprava espressa - dopřejte si pravé domácí espresso

 

Kávoví nadšenci uznávají pouze espresso nebo ristretto. Je pravdou, že rozpustná káva nebo “turek” vám nezajistí skutečný požitek z kávy. Jedná se o pouhé náhražky pravého “pressa”, které nemají jeho skvělou chuť a nejsou zdravé pro naše tělo.

Pravé espresso je jen jedno a jeho příprava se řídí několika pravidly


Základem  přípravy espressa je správné namletí kávy. Pokud namelete kávu příliš nahrubo, pak voda proteče kávou příliš rychle a káva bude velmi slabá. Naopak příliš jemně namletá káva se projeví tak, že káva bude příliš hořká a příliš silná. Kvalitní espresovače s mlýnkem vám umožní nastavit si hrubost mletí tak, aby vám chuť kávy zcela vyhovovala.

Espresso charakteristika - jak udělat espresso


Charakteristické pro přípravu klasického pravého espressa je 7 g kvalitně a čerstvě namleté kávy, síla stlačení při pěchování kávy 20kg, voda o teplotě 90 °C, tlak vody 9 barů a doba extrakce trvající 25 vteřin.

 

Pokud dodržíte všechny tyto kroky, pak posledním krokem přípravy domácího espressa je hlídání času a správného objemu šálku espressa. Čas extrakce je již zmiňovaných dvacet pět vteřin a správný objem espressa je třicet mililitrů.

Espresso

Typy kávových specialit


Ristretto

Velmi často je špatně označováno jako “piccolo”. Tento výraz však neexistuje. Správně je ristretto a jedná se o nejsilnější espresso. Příprava je stejná jako u espressa, ale ristretto by mělo mít pouhých dvacet mililitrů.

 

Další informace o kávě ristretto

 

Dvojité espresso

Neboli “espresso doppio”, které je známé i pod anglickým označením “double shot”. Jedná se o dvojitou dávku klasického espressa, tedy namleté kávy (14 až 18 gramů) i vody (60 až 90 ml).

 

Caffé lungo

Jedná se o klasické espresso s větším množstvím vody, je tedy méně silné.

 

Více informací o kávě caffé lungo.

 

Espresso s mlékem

Jedná se o variantu, která je noční můrou znalců kávy. Nicméně espresso s mlékem je oblíbená varianta. Každý si zvolí, zda si do svého espressa přidá studené či teplé mléko nebo smetanu.

 

Cappuccino

Správná příprava cappuccina vytvoří sametový pocit v ústech. Jedná se o spojení klasického “pressa” a dvou centimetrů lahodné mléčné pěny.

 

Více informací o kávě cappuccino.

 

Latte Macchiato

Jedná se o velice oblíbený nápoj. Měl by obsahovat dvě stě mililitrů teplého mléka dole ve sklenici, následuje 30 mililitrů pravého espressa  a úplně nahoře by mělo být asi dvacet mililitrů mléčné pěny. Celkem by Latte Macchiato mělo mít asi dvě stě padesát mililitrů.

 

Více informací o kávě Latte Macchiato

Doporučené kávovary pro přípravu pravého domácího espressa, ristretta, cappuccina i Latte Macchiato

Saeco Incanto

Saeco Incanto


Italská technologie přípravy espressa a dalších kávových specialit


Přenechte přípravu pravého domácího espressa automatickému espressovači Saeco Incanto. Na výběr máte až 6 různých typů kávových specialit včetně cappucina a caffé latte. A to vše jedním stiskem tlačítka . Obsahuje i karafu na mléko pro přípravu lahodné mléčné pěny.  Keramický mlýnek namele kávu přesně podle vaší chuti a vy si jen vychutnáte její úžasné aroma. Pokud budete ráno spěchat a bez šálku kávy se prostě neobejdete, tento kávovar vám ji bleskově připraví pomocí rychlého ohřívače.  Další velkou výhodou tohoto kávovaru je i filtr AquaClean, který zajistí čistou vodu i to, že se kávovar nebude zanášet vodním kamenem. Podívejte se na celou řadu výhod tohoto jedinečného odborníka na pravé italské espresso, které si s ním můžete dopřát každý den.
Saeco PicoBaristo

Saeco PicoBaristo


Rozmanitost pro milovníky kávy


Váš nový osobní barista, to je automatický espressovač PicoBaristo. Jeho největší výhodou je široká nabídka kávových specialit, kdy jedním dotykem připravíte až 11 nápojů. Kávovar je velmi kompaktní a jeho součástí je velký pokročilý displej s ikonami a textem, který vás provede nastavením espressovače, přípravou kávy přesně podle vašich požadavků i údržbou přístroje. Kromě celé řady dalších vychytávek, obsahuje i technologii Latte Perfetto pro dokonalou mléčnou pěnu. Dopřejte si perfektní Latte Macchiato a další kávové speciality každý den pomocí pouhého ťuknutí na displej tohoto domácího baristy.
Saeco Xelsis

Saeco Xelsis


15 kávových specialit jedním dotykemNovinka Philips Saeco Xelsis je luxusní espressovač pro náročné. Pouhé přejetí prstu po dotykovém displeji vám vykouzlí přesně takovou kávu, jakou si přejete. Pomocí exkluzivní technologie Coffee Equalizer si můžete “doladit” všechny náležitosti lahodného nápoje, který následně kávovar připraví přesně tak, jak jste zadali. Chytrý kávovar navíc poskytuje i 8 uživatelských profilů, aby si každý mohl uložit své nastavení a přesně ty parametry, které vedou ke kávě přesně podle jeho chuťových preferencí. Chytrý epressovač Saeco Xelsis bude prostě vždy k službám vám i celé vaši rodině.
Podívejte se také na recenze kávovarů od serveru arecenze.cz.

Přijdejte se k Philips a získejte výhody

* Toto pole je povinné
*

*
Philips si váží Vašeho soukromí a rozhodně jej nebere na lehkou váhu. O našich zásadách ochrany osobních údajů se dozvíte více na následujícím odkazu:http://www.philips.cz/a-w/zasady-ochrany-osobnich-dat.html. O slevu 15 % na váš nákup v online obchodě Philips lze žádat pouze jednou.