Bohatá chuť, výrazné aroma, nevšední rituál přípravy i společné chvíle odpočinku – pokud i vy nedáte na zážitek z pití lahodné kávy dopustit, seznamte se s tajemstvími italských baristů. V tomto článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět o přípravě dokonalé kávy v duchu italských tradic, která uchvátí i nejnáročnější milovníky tohoto nápoje.
I když se v Evropě kávovník nikdy nepěstoval, je právě Itálie cílem všech milovníků tohoto nápoje. Jak je to možné? Káva se do Itálie dostala z arabských zemí v 18. století přes přístav v Terstu, který byl centrem mezinárodního obchodu. Italové si tento nápoj ihned zamilovali a kávu začali prodávat do celé Evropy. Ta pravá revoluce ale přišla na začátku 20. století, kdy italský vynálezce Luigi Bezzera představil světu první stroj na espresso. Pod pojmem italská káva tedy nehledejte její původ, ale zejména způsob přípravy a životní styl, který si Italové kolem pití kávy vytvořili.
Káva se na území dnešní České republiky dostala už v 18. století, zpočátku byla ale považována za exotickou výsadu nejbohatší vrstvy obyvatel. Do povědomí široké veřejnosti se káva dostala až v meziválečném Československu. Dnes vypije průměrný Čech zhruba 400 šálků kávy ročně, průměrný Ital ovšem až 1600.
Způsobů přípravy kávy je celá řada. Italové – a po jejich vzoru také celý svět – ale nedají dopustit na svůj vynález, tedy espresso, kterému se v Itálii říká jednoduše caffé. Espresso je základem pro přípravu celé palety dalších kávových nápojů. Pokud ovšem preferujete nakyslou chuť arabiky, nechte ji vyniknout ve filtrované kávě – ať už překapávané nebo připravené v moka konvičce. French pressu a turecké kávě se raději obloukem vyhněte, během těchto způsobů přípravy se totiž káva luhuje příliš dlouho a uvolňují se i nežádoucí látky a aroma.
Chcete si i vy užít delikátní italskou kávu v pohodlí domova? V tom případě se bez domácího espresovače té nejvyšší kvality zkrátka neobejdete. Kouzlo přípravy tohoto lahodného nápoje totiž spočívá v hrubosti mletí, správné teplotě vody i v tlaku a mnoha dalších parametrech. Káva přitom musí být namletá těsně před přípravou nápoje, skladování namleté kávy je v Itálii považované téměř za barbarství. Vybrat si můžete pákový nebo plnoautomatický kávovar. Pákový kávovar je vhodný pro zkušené nadšence, kteří si kromě samotné kávy vychutnávají i rituál její přípravy. Příprava kávy v pákovém kávovaru tedy vyžaduje určité znalosti i zručnost a je časově náročnější. Naopak plnoautomatický kávovar udělá všechnu práci za vás a kávu s ním připravíte stiskem jednoho tlačítka.
Pokud hledáte nekompromisní kvalitu, seznamte se s plnoautomatickými kávovary Saeco GranAroma a Saeco Xelsis, které byly navrženy v Itálii a představují špičku ve svém oboru. Značka Saeco v sobě snoubí mistrovství několika generací těch nejlepších baristů, inovativní patentované technologie a pohodlné ovládání pro váš maximální komfort. Svou dokonalou kávu, která bude k nerozeznání od profesionálně připravené kávy z pákového kávovaru, si připravíte stiskem jediného tlačítka. Vy si tak můžete nerušeně užívat chvilku pro sebe a vychutnávat hrníček svého oblíbeného kávového nápoje.
Espresso s bohatou cremou v objemu 30 ml je základem pro přípravu mnoha dalších lahodných kávových nápojů. Znáte je všechny? Ristretto se připravuje z poloviční dávky vody a má velice silnou chuť. Naopak do lunga neboli prodlouženého espressa se přidává navíc teplá voda. Dvojité espresso se připravuje ze dvou porcí kávy. Potrpíte si na kávu s mlékem? Připravte si lahodné espresso macchiato s lžičkou mléčné pěny nebo cappuccino, které obsahuje rovnoměrné vrstvy espressa, horkého mléka a našlehaného mléka. Oblíbené caffé latté připravíte jako espresso, do kterého přidáte 300 ml mléčné pěny.
Italové mají svoji kávu nejraději jednoduchou a autentickou. To ovšem neznamená, že si svůj šálek nikdy neozvláštní – při dochucování se ale řídí heslem „méně je více“. Italskou kávu si tak můžete dle vlastních preferencí dochutit pravou šlehačkou, čerstvě namletou skořicí nebo domácí zmrzlinou. Je libo něco ostřejšího? K večeru si Italové rádi vychutnají šálek caffé correto neboli espressa s kapkou kvalitního likéru. Nejčastěji se setkáte s Grappou nebo Amarettem, svoji kávu si ale můžete dochutit i rumem, Sambucou nebo Baileys.
Na své si přijdou i milovníci čokolády. V severní Itálii, konkrétně v Turíně, vznikl kávový nápoj bicerin, tedy espresso s vrstvami kvalitní horké čokolády a mléka. Ze stejného regionu pochází i lahodně hořkosladké caffé marocchino neboli espresso dochucené výběrovým kakaovým práškem a napěněným mlékem.
Pití kávy je vskutku zážitek a pokud si jej chcete naplno užít, myslete i na správné servírování. Nahřátý šálek zachovává teplotu nápoje i jeho aroma. Do skla naservírujte kávové nápoje, které jsou vizuálně působivé, tedy zejména ty mléčné. Originální latté art vytvoříte buď speciální technikou lití z konvičky, anebo jednoduše pomocí špejle. Ke kávě vždy podávejte malou skleničku čisté neperlivé vody
Červené, fialové nebo tmavě žluté bobulky – tak vypadají plody kávovníku neboli kávové třešně. Kávovníků existuje několik set druhů, pro přípravu kávy se ale používá pouze arabika a robusta. Víte, jaký je mezi nimi rozdíl a podle čeho poznat opravdu kvalitní zrna?
Arabika tvoří 60-70 % veškeré světové produkce kávy. Oblibu si získala díky jemné a plné chuti. Má vyšší aciditu a je tedy typická svou kyselostí. Používá se pro přípravu filtrované kávy a do směsí pro přípravu espressa. Robusta má ve srovnání s arabikou nižší kyselost a vyniká spíše zemitou, nahořklou chutí. Obsahuje 2-5krát více kofeinu než arabika. Jelikož je odolnější a méně náročná na pěstování, je i značně levnější. Robustu najdete v espresso směsích, kde vytvoří typickou hustou cremu. Jak ale v pestré nabídce najít kávu, která bude chuťově přesně podle vašich představ? Zjistěte si, kde přesně byla pěstována, z každého regionu má káva trochu jiné senzorické vlastnosti. Degustační balíček s různými vzorky vám pomůže zorientovat se v široké paletě chuťových tónů.
Nejdražší kávou na světě je tzv. cibetková káva neboli Kopi Luwak původem z Indonésie. Asijská palmová cibetka je kunovitá šelma, která pojídá kávová zrna – a když je vyloučí, sběrači z trusu získávají zrna té nejvyšší kvality, jemnosti a s výjimečnými chuťovými tóny, které pocházejí z jiných druhů ovoce v trávicím traktu cibetky. Jeden hrníček této exklusivní kávy stojí minimálně 200 Kč.
GranAroma
Plně automatický kávovar
SM6585/00
GranAroma
Plně automatický kávovar
SM6580/20
You are about to visit a Philips global content page
Continue