Péče o matku a dítě
Péče o matku a dítě
Philips AVENT - Common baby health complaints

Obvyklé stížnosti týkající se zdraví dítěte

Existuje celá řada méně závažných onemocnění, které mohou postihnout malé děti. Zatímco většina z nich je snadno léčitelná, novopečené rodiče mohou přesto trochu znepokojit. Zde je užitečný průvodce nejobvyklejšími obavami o zdraví dítěte.

Philips AVENT - Common baby health complaints

Neklid a bolesti bříška

Mnoho malých dětí zažije během dne dobu, kdy jsou neklidné a pláčou, protože se necítí dobře – nezdá se ale, že by měly hlad. Tento stav se často označuje jako kolika a obvykle nastává pozdě odpoledne nebo večer. Děti obvykle přejde ve věku kolem pěti měsíců.

Protože příčiny koliky jsou neznámé, může být obtížné ji ošetřit a často pomůže dítě jen zklidnit, utěšit nebo namasírovat. Další tipy, jak pomoci dítěti tyto nepříjemné chvíle překonat, najdete v části věnované kolice .

Ublinkávání

S ublinkáváním se setkáváme u většiny malých dětí. Malé množství mléka se jim vrací ze žaludku do úst. Ublinkávání nemá žádné nežádoucí následky a děti, které lehce ublinkávají, budou nabývat na váze, normálně prospívat a časem tento jev vymizí.

Zvracení

Při zvracení dítě vyvrhne velké množství mléka. Příčinou může být přeplněný žaludek nebo infekce. Pokud dítě zvrací obloukem, měli byste se poradit s odborným zdravotníkem.

Reflux nebo refluxní choroba jícnu

Jestliže dítě trpí refluxem, obsah žaludku se vrací do průdušnice, nikoli ale nutně do úst. Dítě se pak necítí dobře, reflux jako pravou příčinu problému ale často neodhalíte.

Závažnější varianta této nemoci se nazývá refluxní choroba jícnu (GERD) a může dítěti působit stavy neutišitelného intenzivního pláče. Refluxní choroba jícnu se většinou časem vyřeší sama, u některých dětí však přetrvává do jednoho roku i déle.

V případě GERD může pomoci krmit dítě menšími porcemi vícekrát za den, vyzkoušejte tedy menší jídla každé tři hodiny místo toho, abyste krmila po čtyřech hodinách. U kojených dětí může při GERD pomoci lepší poloha a přisátí dítěte.

Pokud vaše dítě dostává náhradní mléko, profesionální zdravotník může pro vaše dítě navrhnout hustší stravu nebo dítěti předepsat slabší lék proti refluxu.

GERD může někdy způsobovat nesnášenlivost na protein z kravského mléka a pediatr může navrhnout vyzkoušet stravu s vyloučením mléčného proteinu.

Průjem nebo střevní chřipka

Průjem je u dětí běžný, zejména v době, kdy prodělávají bolest spojenou s prořezáváním zoubků .

Střevní chřipka

Příčinou střevní chřipky bývá bakteriální nebo virová infekce. Častěji se objevuje u dětí krmených náhradní stravou, u které je vyšší pravděpodobnost bakteriální kontaminace během přípravy jídla. Děti do šesti měsíců věku jsou ke střevní chřipce a následné dehydrataci mimořádně náchylné a jejich stav může vyžadovat nemocniční léčbu.

U výhradně kojených dětí je střevní chřipka vzácná, pokud se jí však nakazí, je důležité v kojení pokračovat, protože by mohlo dojít k dehydrataci. V závažných případech může být zapotřebí doplnit orálně tekutiny na opětovné zavodnění.

Dlouhotrvající průjem po akutní střevní chřipce může mít souvislost s dočasnou nesnášenlivostí na laktózu. V kojení by se mělo pokračovat, děti krmené umělou stravou však mohou přejít na mléčnou stravu bez laktózy. U dětí, které již dostávají příkrmy, je třeba konzultovat vyloučení potravin s obsahem mléka a laktózy. Podobné kroky by se měly odehrávat pouze pod dohledem praktického lékaře a po poradě s odborníkem na výživu.

Zácpa

Zácpa se definuje jako problémy se stolicí, zadržování stolice a bolesti při vyměšování.

Během prvních tří až čtyř měsíců by miminka měla mít častou, řídkou, jasně žlutou stolici, minimálně dvakrát až třikrát denně. Od tří do čtyř měsíců je pak stolice méně častá, a není nic zvláštního, pokud ji dítě nemá několik dní. Jestliže dítě vypadá spokojeně a vesele, není důvod k obavám. Po zavedení pevné stravy se může změnit frekvence i barva.

U kojených dětí se zácpa objevuje zřídka, pokud však vaše dítě zácpu má, je možné, že nedostává dost mléka kvůli špatnému přisátí nebo nevhodné poloze. Poraďte se s porodní asistentkou nebo zdravotníkem, zda je dítě ve správné poloze a zda se při kojení dokáže správně přisát.

Zácpa je častějším problémem u dětí krmených umělou stravou. Často se objeví u dětí přecházejících z mateřského mléka na umělou stravu. Jednou z příčin mohou být soli vápníku v umělé výživě, které u některých dětí způsobují tvrdnutí stolice. Dalšími příčinami mohou být:

 • Příliš husté mléko
 • Nedostatečný příjem tekutin, včetně podvýživy
 • Alergie na bílkovinu kravského mléka

Jak se vyhnout zácpě u dětí krmených náhradní stravou

 • Dbejte na to, aby dítě mělo dostatek potravy
 • Zkontrolujte, zda mléko připravujete podle instrukcí výrobce
 • Může pomoci také změna mléka – zkuste nahradit výrobek na bázi kravských proteinů (mléko č. 2) výrobkem ze syrovátky (mléko č. 1)
 • Také může pomoci přechod na mléko určené dětem s mírnými zažívacími obtížemi, neboť obsahuje jiné typy tuku
 • Při teplém počasí dítěti nabídněte pro uhašení žízně převařenou vodu
 • Pokud vaše dítě dostává příkrmy, ujistěte se, že konzumuje vyváženou stravu, včetně ovoce, zeleniny a obilovin, jako jsou ovesné kaše, Weetabix a Shreddie – otruby by malé děti dostávat neměly
 • Při jídle nabídněte vždy také nápoj

Pokud zácpa nepoleví, obraťte se na odborného zdravotníka.

Nedostatečný růst

Pokud vaše dítě nepije dostatek mléka, neroste tak, jak se očekává. V prvních několika dnech života děti na váze ubývají, ale za 10 až 14 dní by se měly vrátit na původní hmotnost.

V průběhu prvního roku života rostou kojené děti a děti krmené umělou stravou trochu odlišně. Kojené děti rostou rychleji během prvních tří až čtyř měsíců, od pátého měsíce pak rostou pomaleji než děti krmené umělou stravou. 

Dítě nevažte příliš často. Jednou za dva týdny to stačí, neboť při častější kontrole můžete získat zbytečně matoucí výsledky.

Mezi známky nedostatečného růstu patří:

 • Slabý, nevyrovnaný nebo nulový hmotnostní přírůstek
 • Dítě je apatické a slabě pláče
 • Ochablé svalstvo a napjatá kůže
 • Koncentrovaná moč, málo časté močení
 • Málo častá stolice
 • Méně než osm krátkých kojení denně

Jak předcházet nedostatečnému růstu u kojených dětí

 • Dítě by mělo jíst alespoň osmkrát během 24 hodin (včetně noci)
 • Krmte dítě tak dlouho, dokud se prsu samo nepustí. Je-li ospalé, obvykle ho probudí výměna plenky, a poté se může nakrmit ještě z druhého prsu
 • Co nejčastěji dopřejte dítěti kontakt s vaší pokožkou
 • Když dítě dojí, zkuste ještě mléko odsát. Jestliže prsa úplně vyprázdníte, příště se vytvoří více mléka
 • Možná se dítě bude krmit lépe v jiné pozici, například pod paží nebo vleže
 • Pokud je dítě ospalé nebo nemá chuť na krmení, bude možná třeba, abyste nějakou dobu mléko odsávala a krmila dítě mateřským mlékem z hrnečku nebo láhve, dokud nebude dítě vylučovat častou žlutou stolici a nebude čilejší – poté jej můžete opět začít kojit
 • Pokuste se zůstat co nejvíce v klidu, protože stres a napětí mohou snížit tvorbu mléka

Jak předcházet nedostatečnému růstu u dětí krmených náhradní stravou:

 • Dbejte na to, abyste používali správné mléko a připravovali je podle návodu
 • Používejte dudlík s odpovídajícím průtokem

Je-li dítě narozené předčasně, používejte mléko pro nedonošené děti nebo vysokoenergetické mléko tak dlouho, jak lékař doporučí.

Informace uvedené v těchto článcích mají pouze všeobecný charakter a nemohou nahrazovat odborné rady lékaře. Pokud máte vy, vaše rodina nebo vaše dítě vážné nebo dlouhodobé příznaky či obtíže nebo potřebujete radu lékaře, vyhledejte prosím odbornou lékařskou pomoc. Společnost Philips Avent neodpovídá za žádné škody, které mohou vzniknout v souvislosti s informacemi zde uvedenými.

Příbuzné výrobky

Související rady

Potravinové alergie dětí

Potravinové alergie dětí