První slovo vašeho dítěte je důležitý a úžasný mezník v jeho vývoji. Po všem tom vrkání a pohybech pusinky vaše děťátko konečně vyřklo své první skutečné slovo. Je to ohromný výkon, který vás nepochybně naplní pýchou. Jak probíhá vývoj řeči u dětí od prvního slova až po složitější věty? A jak jej správně podpořit?
Každé děťátko je jiné, ale žvatlání se mění na skutečná slova někdy mezi 9 a 18 měsíci. Okolo druhého roku života se začínají slova a mysl dítěte prolínat a ovlivňovat. Mezi třetím a čtvrtým rokem života pak u dětí zaznamenáváme obrovský pokrok. Dítě má stále širší slovní zásobu a začíná tvořit ucelené věty se správnou větnou stavbou.
Nenechte se rozhodit tím, že Anička už mluví a vaše Barunka ještě ne. Ani to, že Honzík už říká krásné a smysluplné věty a váš Tomášek se ještě často plete, není žádná tragédie. Každé dítě potřebuje svůj čas. Mezi stejně starými dětmi mohou být výrazné rozdíly, ale časem se mohou srovnat, nebo dokonce vaše dítě jednou vývojově předběhne své vrstevníky. Ano, jako rodič si jistě přejete slyšet, jak už vaše děťátko krásně mluví, ale dejte svému drobečkovi čas. Nátlak mu nijak nepomůže, naopak mu může uškodit.
Správný vývoj řeči vyžaduje především to, abyste s děťátkem mluvili. Komunikace s okolím je pro dítě přirozenou formou, jak se naučit mluvit. Děťátko se chce učit a touží komunikovat s okolím. I když se vám zdá, že se nedaří a děťátko občas řekne jedno slovo, ale jinak z něj nic kloudného nevypadne, nezoufejte. Dál k dítěti mluvte o všem, co prožíváte během dne. Ukazujte mu svět a vše komentujte. Vaše děťátko se nakonec rozmluví. Chce to jen trpělivost a hodně lásky.
Náš TIP Se čtením nečekejte až na dobu, kdy bude vaše miminko všemu rozumět. Začněte mu číst třeba už ve třech měsících. V této době je ale potřeba hodně pracovat s intonací a tónem vašeho hlasu, abyste získali pozornost děťátka. Podle průzkumů se pak děti, kterým rodiče četli v takto raném věku, naučí rychleji a snáze mluvit. Hra si s ostatními dětmi podpoří rozvoj řeči a radost z komunikace Vývoj řeči dítěte ovlivní i to, zda má dost příležitostí hrát si se svými vrstevníky. Přátelské vazby, pocit sounáležitosti a touha po hře příznivě ovlivňují rozvoj pasivní i aktivní slovní zásoby vašeho drobečka. Kdo by nechtěl mít plno kamarádů a povídat si s nimi o všem zajímavém, co ten velký svět nabízí?
Nejde o nic převratného, všichni tyto způsob známe, ale stále mají čarovnou moc. Jedná se o čtení a hraní. Jsou to aktivity, které děti většinou milují. Nakupte obrázkové knížky, ukazujte dětem barvy a zvířátka a povídejte jim u toho, jak se nazývají. Skvělé jsou i dětské encyklopedie, kde můžete drobečkovi číst o všem, co je na obrázcích. Stejně se chovejte i u hry. Ukazujte, vysvětlujte a komunikujte. Společný čas, který se svým děťátkem takhle strávíte, je nejen tím nejlepším způsobem, jak naučit dítě mluvit, ale také jednou bude patřit k vašim nejkrásnějším vzpomínkám.
Je první slovo vašeho miminka na seznamu? Možná jste překvapeni, že na seznamu nevidíte „Máma“. Není to proto, že by děťátko dávalo přednost babičce před maminkou. Je to proto, že zvuk b se mu vyslovuje snáz než zvuk m. Takže neklesejte na mysli, pokud se váš malý andílek naučí říkat hromadu slov, od psa až po kachnu, a teprve poté vysloví „máma“. Ale až k tomu nakonec dojde, bude to stát za to.
Seznam deseti nejběžnějších prvních slůvek
Prosím berte na vědomí, že informace poskytnuté v těchto článcích jsou všeobecné rady a neměly by být zaměňovány s radami lékaře. Pokud vy, vaše miminko nebo někdo z vaší rodiny trpíte závažnými nebo dlouhotrvajícími symptomy, nebo potřebujete konkrétní radu od odborníka, tak se prosím obraťte na odbornou lékařskou péči. Philips AVENT není zodpovědný za žádné škody způsobené nakládáním s informacemi poskytnutými na těchto webových stránkách.
Hrneček s hubičkou
SCF551/05
Hrneček s hubičkou
SCF551/03
Hrnečky s brčkem
SCF796/01
Hrnečky s brčkem
SCF798/02
Hrnečky s brčkem
SCF798/01
You are about to visit a Philips global content page
Continue