Péče o matku a dítě
Péče o matku a dítě
Philips AVENT - Toddler feeding difficulties

Potíže s jídlem

Vybíravost je jedním z nejčastějších problémů s jídlem. Nejspíš vás ale potěší zjištění, že tato vybíravost představuje ve vývoji batolete pouze přechodnou fázi.

Philips AVENT - Toddler feeding difficulties

Některé děti v batolecím věku jsou vybíravější než jiné. Někdy se velmi vybíravé dítě objevuje v rodinách se dvěma a více dětmi. I v případě, že se rodiče ke všem svým dětem chovali stejně, může být přesto jedno batole výrazně vybíravé. Někteří rodiče mají naopak děti, které i během této fáze jedí i nadále dobře, a rodiče pak zůstávají v blažené nevědomosti, že takové vývojové období vůbec existuje. 

Pokud jste však maminkou dítěte v batolecím věku, které je při zkoušení nových jídel velmi opatrné, pravděpodobně vás to zlobí. Zkuste myslet na to, že v případě této nedůvěry k novým jídlům se nejedná o chybu dítěte a vaše nepřiměřená reakce by mohla všechno jen zhoršit, například:

 • Nutíte dítě jíst více, než potřebuje
 • Při jídle jste nervózní
 • Nezvládáte krmit pravidelně
 • Očekáváte, že dítě bude přibírat více, než je v jeho věku běžné

Máme pro vás však dobrou zprávu. Stravovací návyky předškolních dětí se často výrazně zlepší v době, kdy začnou jíst spolu s jinými dětmi ve školce nebo škole.

Rady pro rodiče, kteří se obávají, že jejich dítě jí málo

Růstové tabulky

Požádejte odborného zdravotníka, aby vaše dítě přesně zvážil a změřil na kalibrované váze a porovnal získané hodnoty s růstovými tabulkami. Možná zjistíte, že dítě roste normálně a malé množství jídla, které konzumuje, mu vlastně stačí.

Stravovací deník

Zaznamenávejte si, co všechno dítě sní a vypije, a nechte záznamy zhodnotit výživovým specialistou, který vám poradí, zda je jídlo vyhovující a jestli dítě nepotřebuje vitamínové nebo minerální doplňky, které by pokryly případné nedostatky.

Zaplnění nápoji

Zkontrolujte, kolik toho dítě vypije. Některé děti raději pijí, než jedí a často si bříško zaplní pitím. Dostatečné množství je přibližně šest až osm decilitrových nápojů. Pokud dítě stále pije z láhve, možná má příliš mnoho tekutin a pak nemá chuť na jídlo.

Svačinky

Některé děti v batolecím věku odmítají hlavní jídla, aby místo toho dostaly svačinku. Svačinky však mívají hodně tuku, cukru a soli. Když má dítě možnost nasytit se svačinkami, má jen malou motivaci konzumovat pořádné jídlo. Zkuste tedy počet svačinek omezit na dvě denně a dbejte na to, aby byly výživné – skvělou volbou je ovoce nebo malý sendvič.

Načasování

Čas jídla ukončete do dvaceti až třiceti minut a vždy dítěti nabídněte i něco, co bude určitě jíst.

Jak se vypořádat s extrémní vybíravostí v jídle

Co se týče jídla, je zásadní zachovávat konzistentní přístup. Je tedy třeba, aby každý, kdo se o vaše dítě stará, včetně příbuzných a opatrovatelů, dodržoval stejný plán. Nikdo by dítěti neměl vyhrožovat ani je nutit jíst určité potraviny. Pokud dítě nabízené jídlo odmítne, jednoduše jídlo bez komentářů odneste. A nenabízejte místo něj nic jiného, dokud nepřijde čas dalšího plánovaného jídla.

Jednoduché strategie pro rodiče

 • Nabízejte menší porce pěkně naaranžovaného jídla.
 • Pro začátek podávejte jídla, o kterých víte, že je má dítě rádo.
 • Stanovte si časový limit pro jedno jídlo, například půl hodiny.
 • Nešetřete chválou, i když dítě sní sebemenší kousek.
 • Na konci jídla nesnědené zbytky bez komentáře odneste.
 • Před dítětem s ostatními nerozebírejte stravovací návyky dítěte a jeho jídlo.
 • Dítě do jídla nepřemlouvejte a nenuťte.
 • Buďte v klidu.

Když vybíravost trvá

Velmi málo dětí z tohoto období nevyroste a jí omezený výběr potravin po celé dětství. Pokud jim to, co jedí, dodává dostatek energie, a nedostatek vitamínů a minerálů dodávají tělu ve formě potravinových doplňků, budou normálně růst a prospívat i navzdory omezené stravě.

Informace uvedené v těchto článcích mají pouze všeobecný charakter a nemohou nahrazovat odborné rady lékaře. Pokud máte vy, vaše rodina nebo vaše dítě vážné nebo dlouhodobé příznaky či obtíže nebo potřebujete radu lékaře, vyhledejte prosím odbornou lékařskou pomoc. Společnost Philips Avent neodpovídá za žádné škody, které mohou vzniknout v souvislosti s informacemi zde uvedenými.

Příbuzné výrobky

Související rady

Přikrmování dítěte

Přikrmování dítěte