1
Články

Tipy jak zavést pravidelný režim

Režim vašeho miminka může být tak volný nebo striktní, jak si budete přát

 

Dobrou definicí režimu je rozplánování dne miminka tak, aby mělo dostatek spánku přes den i v noci. Díky zavedení režimu vy i vaše miminko víte, jak zhruba bude den probíhat, miminko je pak spokojenější a vy můžete lépe plánovat.

Než nastavíte režim, zaveďte dobré návyky

 

Správné zavedení kojení je na první místě. Časné, časté a vydatné kojení v prvních týdnech podporuje tvorbu dalšího mateřského mléka pro vaše miminko. Ze začátku potřebuje miminko krmit často a kdykoli projeví zájem. Později, až se při kojení plně zasytí, začne mít miminko delší pauzy mezi kojeními. To pak usnadní nastavení režimu a zároveň nebude ovlivňovat tvorbu mléka. 

Dobré spací návyky jsou důležité pro úspěšné nastavení režimu

 

Opět, bude jednodušší, pokud na nich zapracujete ještě před zavedením pravidelného režimu. Osvojení si dobrých spacích návyků není důležité jen pro zavedení režimu, ale pro klid celé domácnosti. 

Začněte den tím, že nakrmíte vaše miminko, jakmile se probudí


Vaše miminko může chtít první spánek už hodinu nebo dvě potom, co se probudilo, záleží na věku.

Zaveďte pravidelné koupání brzy večer


Až budou vašemu miminku dva nebo tři měsíce, tak podle koupele, krmení, známé ukolébavky a i prostředí pozná, že je čas jít spát. Navíc je to také hezký způsob, jak zakončit den.

Vyhodnoťte, kdy je vaše miminko unavené


Pokud je vašemu miminku méně než 6 měsíců, pak je obvykle vzhůru nejdéle 90 minut. Použijte to jako ukazatel, který vám pomůže určit, kdy je vaše miminko unavené. Pokud ho totiž budete chtít uspávat příliš brzy nebo příliš pozdě, pak může mít problém se zklidnit a usnout. Novorozenci v prvních týdnech mohou být vzhůru pouze na kojení (max 45-60 minut), a potom opět usnou.

Čas krmení


Jakmile vaše miminko vydrží mezi krmeními tři až čtyři hodiny, pak se pokuste krmení zařadit ideálně na ráno, dopoledne, odpoledne, brzký večer a pozdější večer. V noci nechte miminko, aby se na krmení budilo přirozeně.

Po denním krmení motivujte miminko k tomu, aby si hrálo a zůstalo vzhůru


Bude to možné, až miminko začne být přirozeně bdělé (cca ve třech týdnech věku). Ze začátku bude potřeba více než jen popovídání si a zazpívání písničky během výměny plínky. Kolem tří měsíců věku si už děti chvíli užijí v kojeneckém houpacím lehátku, venku v kočárku, nebo na vašem klíně.

Miminka mají rádi bezpečí, jistotu a konzistentnost režimu


Nastavení režimu zabrání tomu, aby vaše miminko bylo přetažené a plačtivé.

Pokud kojíte…


Ujistěte se, že miminku nabídnete mléko, pokud to vypadá, že ho potřebuje, bez ohledu na režim. Zajistíte tak, že se vám bude dostatečně tvořit mléko a uspokojíte jeho potřebu. Svačinka navíc nebo časné nakojení vám režim nenaruší.

 

Prosím berte na vědomí, že informace poskytnuté v těchto článcích jsou všeobecné rady a neměly by být zaměňovány s radami lékaře. Pokud vy, vaše miminko nebo někdo z vaší rodiny trpíte závažnými nebo dlouhotrvajícími symptomy, nebo potřebujete konkrétní radu od odborníka, tak se prosím obraťte na odbornou lékařskou péči. Philips AVENT není zodpovědný za žádné škody způsobené nakládáním s informacemi poskytnutými na těchto webových stránkách.

Doporučené produkty Philips Avent