Mateřské mléko je nejlepší výživou pro vaše miminko. V prvních šesti měsících života se doporučuje miminko výhradně kojit. Zde najdete užitečné rady jak správně začít s kojením.
O kojení se možná budete chtít dozvědět více ještě před tím, než se vám miminko narodí, abyste byla připravená a sebejistá, až přijde čas. Můžete navštěvovat předporodní kurzy, nebo si domluvit schůzku s porodní asistentkou. Můžete také vyzpovídat kamarádky nebo příbuzné, které mají s kojením dobré zkušenosti. Požádejte partnera a nejbližší rodinu, aby byli od začátku na blízku a mohli vás podporovat.
Kojení je dovednost, kterou většina maminek zvládne docela snadno, někdy ale může chvíli trvat, než s vaším miminkem najdete nejlepší polohu u prsu. Vaše pohodlí a poloha, se kterou budete spokojená vy, usnadní kojení vám i vašemu miminku.
Poloha v náručí Posaďte se na posteli nebo v pohodlném křesle, o které se můžete opřít. Položte kolena lehce výš než jsou vaše boky - možná si budete potřebovat podložit nohy.
Držení pod ramenem, fotbalová poloha Vhodná poloha, pokud máte hodně velká prsa, pokud jste rodila císařským řezem nebo pokud máte dvojčata.
Poloha vleže Tato poloha vám dovoluje si při kojení lehnout a trochu si odpočnout.
Jakmile se miminko pořádně přisaje, tak začne rychle sát, což stimuluje spouštěcí reflex prsu. A jakmile mléko začne téci, tak zpomalí.
Jakmile najdete tu pro vás nejpohodlnější polohu, přiložte miminko k prsu, nikoli prso k miminku. Také se ujistěte, že vaše miminko během kojení může mírně zaklonit hlavičku. Miminko uchopí vaší bradavku a část dvorce. To že se miminko dobře přisálo poznáte tak, že je vidět více dvorce u jeho nosu než u brady.
Pokud vaše miminko začné být po krátké chvíli kojení unavené, pomozte mu tím, že ho budete stimulovat. Zkuste změnit polohu, svlékněte mu jednu vrstvu oblečení, nebo ho polechtejte. Délka kojení je závislá na každé mamince a miminku - může to být 10 - 40 minut, zavisí na věku dítěte, technice a vašem spouštěcím reflexu.
Jakmile se vám začne tvořit mléko (2-5 dní po porodu), měla byste motivovat miminko k tomu, aby se plně napilo z jednoho prsu, než mu nabídnete druhé. Tím zajistíte, aby miminko pilo vydatné zadní mléko, díky kterému se více zklidní a bude více přibývat na váze. Ne všechna miminka budou pokračovat pitím z druhého prsu, nechte ho se samo rozhodnout.
Bolestivé bradavky mohou být způsobené také tím, že jsou při kojení příliš blízko rtům vašeho miminka. Správná pozice bradavky při kojení je vzadu v ústech, blízko horního patra. Pokud máte potíže delší dobu, požádejte o pomoc lékaře nebo laktační poradkyni.
Jestliže vaše miminko není správně přiloženo k prsu, pak mateřské mléko nemůže správně téci a miminko tak nevypije dostatečné množství mléka. Není to pohodlné ani pro vás, protože můžete mít bolestivě nateklá prsa, a bolestivé bradavky.
Konečně, pokud se vám miminko mezi kojeními zdá šťastné a spokojené a plynule nabírá na váze, pak si můžete být jistá, že vám kojení jde správné.
Prosím berte na vědomí, že informace poskytnuté v těchto článcích jsou všeobecné rady a neměly by být zaměňovány s radami lékaře. Pokud vy, vaše miminko nebo někdo z vaší rodiny trpíte závažnými nebo dlouhotrvajícími symptomy, nebo potřebujete konkrétní radu od odborníka, tak se prosím obraťte na odbornou lékařskou péči. Philips AVENT není zodpovědný za žádné škody způsobené nakládáním s informacemi poskytnutými na těchto webových stránkách.
Elektrická odsávačka mateřského mléka
SCF395/11
Elektrická odsávačka mateřského mléka
SCF396/11
Manuální odsávačka s lahví
SCF330/20
Pohárky na skladování mateřského mléka
SCF618/10
Absorpční vložky
SCF254/61
Chránič bradavek
SCF153/03
Sáčky pro uchování mateřského mléka
SCF603/25
You are about to visit a Philips global content page
Continue