Je důležité, abyste se stále držela zásad stravování při kojení, které jste dodržovala již v těhotenství – strava má být pestrá a zdravá. Aby se ve vašem těle tvořilo mléko, kterým nakrmíte hladové miminko, stojí to spoustu úsilí a energie – asi 500 kalorií denně. Zkuste tedy jíst trochu více, než je obvyklé. Pokud nejíte dostatečně, bude vaše tělo stále produkovat mléko dobré kvality, ale vy budete úplně bez energie. Může se tím také zpomalit regenerace po porodu.
Pokuste se dopřát si během dne dvě svačiny bohaté na energii a tři hlavní jídla. Zkusit můžete sendvič se šunkou nebo kuřetem, sýrový toast nebo sušené ovoce a oříšky (pokud ovšem nemáte v rodině výskyt alergie na arašídy). Dobrou volbou je i jogurt, cereálie nebo čerstvá polévka.
Pokud zjistíte, že máte v těle nedostatek železa, můžete užívat potravinové doplňky s železem – ty vám skutečně pomohou zbavit se únavy. Můžete také svou stravu během kojení doplnit o potraviny bohaté na železo, jako je červené maso, cereálie obohacené o vitamíny a minerály, důkladně uvařený vaječný žloutek a zelená listová zelenina. Vitamin C pomáhá tělu vstřebat železo z vajec, zeleniny i cereálií, nezapomínejte tedy na potraviny, jako jsou brambory, citrusy, rajčata a papriky.
Citlivost na mléčné produkty může někdy u miminka způsobit příznaky koliky. Pokud uvažujete o tom, že mléčné výrobky na nějakou dobu vynecháte, poraďte se nejprve s odborným zdravotníkem, abyste měla jistotu, že stále přijímáte základní živiny, které vy i dítě potřebujete. Dalším dobrým tipem je zkusit se vyhnout přílišnému množství kofeinu v čaji, kávě, kole a dalších nealkoholických nápojích. Jinak se může stát, že bude miminko neklidné a nebude spát.
Panuje názor, že některé potraviny mohou prostřednictvím mateřského mléka způsobovat dětem určité potíže. Patří sem plynatost, příznaky koliky nebo dokonce průjmy. Obvykle jsou na vině rajčata, příliš mnoho citrusové šťávy nebo citrusů, česnek a syrová cibule, zelí a kapusta, jahody, houby, perlivé nápoje, kořeněná jídla, čokoláda a všechny druhy bobů. Neměli byste je všechny z jídelníčku zcela vyřadit, stačí je jíst střídmě a vyloučit je pouze, pokud se domníváte, že miminku působí problémy.
Prosím berte na vědomí, že informace poskytnuté v těchto článcích jsou všeobecné rady a neměly by být zaměňovány s radami lékaře. Pokud vy, vaše miminko nebo někdo z vaší rodiny trpíte závažnými nebo dlouhotrvajícími symptomy, nebo potřebujete konkrétní radu od odborníka, tak se prosím obraťte na odbornou lékařskou péči. Philips AVENT není zodpovědný za žádné škody způsobené nakládáním s informacemi poskytnutými na těchto webových stránkách.
Elektrická odsávačka mateřského mléka
SCF395/11
Elektrická odsávačka mateřského mléka
SCF396/11
Manuální odsávačka s lahví
SCF330/20
Pohárky na skladování mateřského mléka
SCF618/10
Absorpční vložky
SCF254/61
Chránič bradavek
SCF153/03
Sáčky pro uchování mateřského mléka
SCF603/25
You are about to visit a Philips global content page
Continue