Pláč vašeho děťátka vám nebude příjemný nikdy. Nejhorší je však v situaci, když jej chcete nakrmit. Proč miminko pláče před kojením je jasné, má prostě hlad. Proč je ale malý obličejík zamračený a z pusinky vychází křik během toho, co se jej snažíte nakojit, nebo dokonce po tom, co dostane mateřského mléka, co hrdlo ráčí?
Pokud se to stane jen občas, pak miminko většinou stačí trpělivě a s láskou utěšit a zkusit jej opět nakojit. V případě, že se ale jedná o pravidelný křik během kojení, které by mělo dítě naopak uklidnit, pravděpodobně má miminko nějaký problém. Může jich být několik, ale každý z nich vy a váš malý bojovník jistě brzy vyřešíte. Společně.
Řešením tohoto problému je zvýšení toku mléka. Můžete se obrátit na laktačního poradce, ale i na svého lékaře či lékárníka, který vám může doporučit farmatologické prostředky. Ty mají za úkol zvýšit tvorbu mateřského mléka ve vašem těle. Pomáhá také velmi častý tělesný kontakt s děťátkem. Noste jej v šátku, berte si jej do postele a mazlete se s ním.
Nejčastější příčina, proč se miminko na chvíli přisaje, pak se odtáhne, má zaťaté pěstičky, pláče a vzteká se, je nedostatečný tok mléka. Ke snížení toku mléka často dochází mezi 3. a 4. měsícem života vašeho malého pokladu. Tento problém mají i maminky, které dříve měly mléka dokonce velký nadbytek. Děťátko nechápe, proč mléko najednou pořádně neteče a je z toho rozmrzelé.
Pláč při kojení může také být projevem tzv. gastroezofageálního refluxu (GER). Reflux u kojence zjednodušeně znamená situaci, kdy mateřské mléko z žaludku společně s kyselinami a trávícími šťávami stoupá zpět do jícnu děťátka. Malému strávníkovi je to nepříjemné, pálí jej to. Řešením pak může být podávání výtažku ze svatojánského chleba před kojením. Ten by měl zahustit obsah žaludku. Dávejte si také pozor na polohu, ve které se vaše miminko při kojení nachází. Měla by být vyvýšená, někdy je dokonce nutná zcela vzpřímená poloha dítěte. Také s ním manipulujte pomalu a šetrně a během kojení jej nechte si odříhnout. Chybu určitě neuděláte, když se poradíte se svým pediatrem o tom, co by vašemu děťátku mohlo pomoci.
V případě, že kouříte nebo pijete alkohol v době, kdy kojíte své dítě, pak je možné, že mateřské mléko děťátko odmítá z toho důvodu, že mu nechutná. Navíc takové mléko obsahuje velmi škodlivé látky, které malému tělíčku neprospívají.
Pokud máte mateřského mléka dostatek a reflux vašeho drobečka netrápí, pak problém může být i v tom, co dostáváte do svého těla. Popřemýšlejte, zda jste do vašeho jídelníčku nezařadila něco nového, co by mohlo vašemu děťátku vadit. Často se jedná o velmi aromatické potraviny, třeba citrusy nebo ostrá jídla. Ty mohou negativně ovlivnit chuť mléka.
Jaké jsou ale další možné příčiny, že miminko po kojení pláče?
Proč miminko pláče po kojení? I zde může být příčinou nepříjemný reflux nebo dietní chyba maminky. Pokud totiž sníte něco silně nadýmavého, pak je možné, že vaše děťátko budou trápit nepříjemné prdíky, na které může pomoci jemná masáž od maminky a pár kapiček léku, který je určený speciálně na tento citlivý miminkovský problém.
Pamatujete si, jak jste seděli u stolu ve školní jídelně se svými kamarády a spolužáky? Pak si jistě vzpomenete, že každý z nich jedl rozdílně rychle. Jeden už měl hotovo a na někoho se muselo čekat, protože si jídlo uměl užít. I vaše děťátko může být labužníkem, který si mlíčko rád v klidu vychutná. Proto než začnete hledat jiné příčiny toho, proč se drobek po kojení vzteká, ujistěte se důkladně a několikrát, že jste kojení neukončila předčasně a vaše děťátko nechce ještě trošku mlíčka.
Pátráte po tom, co může způsobovat pláč vašeho miminka po nakojení, a uvědomila jste si, že se tak stává vždy, když sníte určitý druh potraviny, který je zároveň i potenciálním potravinovým alergenem (mléčné výrobky, uzeniny, ryby, rajčata, papriky, citrusové a tropické ovoce, jahody, oříšky, med, kakao a další)? V tom případě by to mohlo být důvodem pláče vašeho malého pokladu a určitě byste o svém podezření měla informovat dětského lékaře.
Neměli bychom o tom příliš psát, abychom neurazili malého gentlemana nebo pravou dámu, ale často se také stává, že důvodem, proč je malý strávník po jídle značně nespokojený, bývá velmi silné nucení na velkou. Tu pak doprovází dokonce i křeče a pocity plynatosti. Tento zesílený gastrokolický reflex nastává bezprostředně po nakojení děťátka a chvilku je mu opravdu zle. Naštěstí to není nic nebezpečného a jakmile dojde k využití služeb plenky, tak nastává rychlá úleva.
Velmi častým případem, kdy děťátko pláče po kojení, je prostý fakt, že mu bylo odebráno prso, které jej nejen krmí, ale i uklidňuje, a těsná blízkost maminky, toho nejdůležitějšího člověka na světě. To přece není něco, co musí malý človíček brát s klidem, i když je bříško zcela naplněné. Co pomůže v tomto případě? Jen velká porce mazlení.
Prosím berte na vědomí, že informace poskytnuté v těchto článcích jsou všeobecné rady a neměly by být zaměňovány s radami lékaře. Pokud vy, vaše miminko nebo někdo z vaší rodiny trpíte závažnými nebo dlouhotrvajícími symptomy, nebo potřebujete konkrétní radu od odborníka, tak se prosím obraťte na odbornou lékařskou péči. Philips AVENT není zodpovědný za žádné škody způsobené nakládáním s informacemi poskytnutými na těchto webových stránkách.
Elektrická odsávačka mateřského mléka
SCF395/11
Elektrická odsávačka mateřského mléka
SCF396/11
Manuální odsávačka s lahví
SCF330/20
Pohárky na skladování mateřského mléka
SCF618/10
Absorpční vložky
SCF254/61
Chránič bradavek
SCF153/03
Sáčky pro uchování mateřského mléka
SCF603/25
You are about to visit a Philips global content page
Continue