Váš drobeček je stále podrážděný, často má trávicí potíže a už pár týdnů se nemůžete zbavit vyrážky? Může jít o alergii na mléko. Jak tuto situaci řešit, když je právě mléko jeho jediným zdrojem potravy?
Je to právě alergie na bílkovinu kravského mléka, která je vůbec nejčastější potravinovou alergií u dětí. Vyskytuje se zhruba u pěti procent kojenců a dobrou zprávou je, že do tří let by měla odeznít. Jenže do té doby vám může pěkně znepříjemnit život.
Trávicí potíže Častý průjem nebo naopak zácpa. Zvracení, křeče v břiše, hlen nebo krev ve stolici. To vše může značit alergii na kravské mléko. Alergie na mateřské mléko se v populaci téměř nevyskytuje. Kožní projevy Častou reakcí při alergii na mléko u kojence bývá atopický ekzém či kopřivka. Dítě si postižená místa škrábe, a to i v noci. Dýchací obtíže Výjimkou není ani dušnost, sípání nebo rýma. Má vaše dítě některý z výše zmíněných příznaků? Vaším dalším krokem by v tom případě měla být návštěva pediatra. Ten vás následně pošle do ordinace kožního lékaře nebo imunologa, který si vaši ratolest vezme do péče. Žádných testů se však pravděpodobně obávat nemusíte. U malých dětí totiž vychází zkresleně, a tak je nejprůkaznějším způsobem, jakým se dá alergie potvrdit či vyvrátit, takzvaná eliminační dieta. U kojící maminky půjde o vyřazení všech potravin, které obsahují bílkovinu kravského mléka. Pozor, půjde nejen o všechny mléčné výrobky, ale také třeba o máslo nebo o produkty obsahující syrovátka. Pokud v dalších čtrnácti dnech potíže dítěte výrazně ustoupí a po znovuzařazení do jídelníčku se opět objeví, tak je problém odhalen. Nyní je to na mamince. Pokud chce dál kojit, je nutné mléčné výrobky ve stravě absolutně vynechat. Pokud z nějakého důvodu nechce nebo nemůže bezmléčnou dietu dodržovat, může dítě odstavit a zavést do jeho stravy speciální umělé mléko pro takto alergické kojence. Právě toto unikátní mléko bude také jedinou potravou dítěte, které bylo doposud nekojené a nyní je potřeba udělat eliminační dietu pro zjištění alergie na mléko. Jeho běžné umělé mléko se na čtrnáct dní vyřadí a do lahvičky dostane speciální vysoce hydrolyzované mléko, kde bude mléčná bílkovina maximálně rozštěpena. Tato mléka jsou na předpis, poraďte se proto se svým pediatrem. Jejich chuť je hořká, může tedy chvíli trvat, než si na něj dítě zvykne. Pokud ani toto mléko nezabere, je ještě možností umělá dětská strava s aminokyselinami. Zhruba po měsíci vám pediatr doporučí opět zkusit mléčné výrobky. Pokud se alergická reakce znovu objeví, máte potvrzenou alergii na kravskou bílkovinu. Pokud se již neobjeví, je možné, že alergické symptomy před časem byly jiného původu. Často se také stává, že kojenec má pouze takzvanou intoleranci na laktózu, což je situace, kdy nevyzrálá střeva miminek nezvládají nápor laktózy, která je především v předním mléce. Laktóza se jim ve střevech hromadí a způsobuje kvašení.
Příznaky alergie na mléko mohou být různé. Buď se vyskytne pouze jeden z nich nebo jejich kombinace.
Pátráte v paměti a bojíte se, jestli jste něco neudělala špatně? Jestli není alergie vašeho chlapečka nebo holčičky vaše vina? Nemějte obavy, predispozice k alergii na mléko se maximálně může zdědit, jinak ji vyvolat nemůžete. Pokud jste vy nebo otec vašeho dítěte na cokoliv alergičtí, existuje pravděpodobnost, že alergii na cokoliv zdědí i vaše dítě. Takže alergik na pyl může mít dítě s alergií na mléčnou bílkovinu.
Alergie na kravské mléko může u kojenců znamenat velké potíže. Není to však nic, co by se nedalo zvládnout. Jde jistě o určitá omezení, která vám mohou znepříjemnit život, ale útěchou vám může být fakt, že jde pravděpodobně pouze o dočasný problém. Polovina malých mléčných alergiků se svého problému zbaví do té doby, než sfouknou první svíčku na narozeninovém dortu. Zbylých 90 procent si bude moct dát mléčné výrobky bez obav už ve školním věku.
Prosím berte na vědomí, že informace poskytnuté v těchto článcích jsou všeobecné rady a neměly by být zaměňovány s radami lékaře. Pokud vy, vaše miminko nebo někdo z vaší rodiny trpíte závažnými nebo dlouhotrvajícími symptomy, nebo potřebujete konkrétní radu od odborníka, tak se prosím obraťte na odbornou lékařskou péči. Philips AVENT není zodpovědný za žádné škody způsobené nakládáním s informacemi poskytnutými na těchto webových stránkách.
Elektrická odsávačka mateřského mléka
SCF395/11
Elektrická odsávačka mateřského mléka
SCF396/11
Manuální odsávačka s lahví
SCF330/20
Pohárky na skladování mateřského mléka
SCF618/10
Absorpční vložky
SCF254/61
Chránič bradavek
SCF153/03
Sáčky pro uchování mateřského mléka
SCF603/25
You are about to visit a Philips global content page
Continue