Říkáte si při každodenním ponocování, že si to o víkendu vynahradíte? Potřebujete před spaním ještě omrknout aktuální příspěvky na sociálních sítích? Mějte stále na paměti, že všechny malé i velké zlozvyky snižují výslednou kvalitu spánku. A spánek jako takový – ať se nám to líbí či ne – je z biologického hlediska nepostradatelný.
Pravidla spánkové hygieny můžeme rozdělit na denní a večerní, potažmo noční. Možná vás to překvapí, ale i činnosti přes den ovlivňují váš spánek. Základní pravidlo každého dne proto zní jednoduše – unavit se! Dostatek aktivního pohybu pomáhá ke kvalitnímu spánku, vybijete díky němu přebytečnou energii a vyčistíte si hlavu. A čeho se naopak vyvarovat? Zapomenout byste měli na konzumaci tučných a sladkých jídel, kouření, pití energetických nápojů a alkoholu, a to jak během dne, tak i večer.
Cílem večerních pravidel spánkové hygieny je ukolébat vás ke klidnému spánku. Proto byste organismus nikdy neměli zbytečně zatěžovat, například mlsáním těsně před spaním nebo náročnými fyzickými aktivitami.
Před spaním byste měli také omezit sledování televize, počítačů a telefonů. Tzv. modré světlo z monitorů totiž výrazně snižuje kvalitu spánku. Zjednodušeně řečeno, záření z displejů říká vašemu mozku, že je den – a tedy není ještě čas jít spát. Tím se dostáváte do bludného kruhu ospalosti a nemožnosti usnout.
Ulehávat se snažte vždy ve stejnou dobu, náhlé změny v režimu mohou způsobit, že stejně neusnete. V případě, že uvedená pravidla dodržujete, ale přesto se cítíte nadměrně unavení, nesoustředění a podráždění, vyhledejte specialistu na spánek.
Pokojová teplota by v noci měla být nižší, tedy mezi 16 až 18 °C, maximálně do výše 20 °C. Tělo zakryté přikrývkou uchovává tělesnou teplotu, ale hlava je vystavena chladu, čímž dochází k lepšímu prokrvení mozku a urychlení regeneračních procesů v těle. Nízká teplota v ložnici vám pomůže snadněji usnout, lépe spát, a navíc tím posilujete svůj imunitní systém.
Doporučená vlhkost v bytě je v zimě 45 až 60 % relativní vlhkosti a v létě pak od 40 do 55 %. Pokud je vlhkost v místnosti příliš nízká, trpí vaše dýchací cesty a mohou vznikat zdravotní problémy, například onemocnění horních i dolních cest dýchacích, pálení očí a migrény. Naopak u příliš vlhkého vzduchu hrozí vznik plísní.
Ideální teplotu a vlhkost v pokoji docílíte zejména dostatečným větráním a zvlhčováním vzduchu. Problémem však může být, pokud bydlíte v oblasti se znečištěným ovzduším a četnými alergeny. Větrání v takovém případě nemusí vždy znamenat, že vpouštíte do domu čistý vzduch. Přestože se emise škodlivých látek v České republice stále řeší, většina lidí i dnes žije v nevyhovujícím prostředí. Znečištěné ovzduší přitom rozhodně netrápí pouze domácnosti v průmyslových oblastech či v blízkosti rušných komunikací – znečišťující látky jsou všude kolem nás, nemusíte je vůbec vidět ani cítit, přesto vám každý večer znemožňují odebrat se do říše snů.
Znečištěný vzduch může výrazně zhoršit kvalitu spánku, škodlivé látky se totiž usazují v těle a zhoršují dýchání a zpomalují regenerační procesy. Vy se pak můžete v noci často probouzet s bolestmi hlavy či podrážděnými sliznicemi, ráno jste pak neodpočatí a bez energie. Zvláště u alergiků a astmatiků může navíc špatný vzduch vést k prohloubení jejich zdravotních problémů. Pokud vás trápí nízká kvalita ovzduší nebo chcete jednoduše udělat něco pro své zdraví nebo zdravý spánek vašich dětí, řešením je kvalitní čistička vzduchu.
Čističky vzduchu jsou nejefektivnějším způsobem, jak snadno a rychle docílit ideálního ovzduší v ložnici i celé domácnosti. Čistička vzduchu Philips 4000i Series zachytí a odstraní až 99,97 % nežádoucích pevných částic i plynů, jako jsou prach, alergeny, roztoči, smog, spory plísní, aerosoly, kouř, bakterie či viry. Třístupňová filtrace si poradí i s ultrajemnými částicemi o velikosti pouhých 0,003 mikronů a zápachy. Philips 4000i Series vyčistí vzduch v ložnici o rozloze 20 m2 za pouhých 6 minut a poradí si i s velkými místnostmi až 60 m2. Inteligentní snímače zajistí, že čištění vzduchu bude probíhat zcela automaticky podle aktuální míry znečištění. Samozřejmostí je jednoduché ovládání, propojení s chytrou aplikací, přehledný displej s informacemi o kvalitě ovzduší v reálném čase a elegantní design, který zapadne do každé domácnosti. V noci čistička vzduchu sníží hlučnost a vyzařované světlo na minimum, takže o ní nebudete vůbec vědět.
Řada 800
Kompaktní čistička vzduchu
AC0830/10
Zvlhčovače vzduchu na druhé straně udržují ideální vlhkost v pokoji. Odpařovací technologie zamezují šíření bakterií i bílého prachu z minerálů, vápníku a hořčíku, které voda obsahuje. Moderní přístroje samy vyhodnocují potřebnou intenzitu zvlhčení vzduchu. Noční režim redukuje vyzařované světlo a hluk, aby byl váš spánek nerušený.
2000 Series
Zvlhčovač vzduchu
HU2718/10
2000 Series
Zvlhčovač vzduchu
HU2716/10
3000 Series
Zvlhčovač vzduchu
HU3916/10
3000 Series
Zvlhčovač vzduchu
HU3918/10
K dostání jsou také kombinované přístroje, které se dokážou postarat jak o vyčištění vzduchu, tak o jeho zvlhčení.
You are about to visit a Philips global content page
Continue