Ochrana před pylovými alergeny je možná jen částečně. Pacientům doporučujeme sledovat výskyt pylů ve zpravodajství a v době maximálního výskytu " jejich" alergenu pokud možno chodit ven co nejméně. Ideálně ráno nebo večer a po dešti. Koncentrace pylových zrn ve vzduchu jsou nejvyšší ve slunných dnech okolo poledne.
Při pobytu venku je vhodné nosit čepici, ochranné brýle. Po návratu domů je dobré venkovní oděv nechat v předsíni, eventuálně se osprchovat a umýt si i vlasy. Pokud to neuděláme, nosíme si pylová zrnka i do ložnice, hromadí se v lůžkovinách.
I tak se však do našich domovů pyly dostanou - při otvírání dveří a oken se tomu nelze vyhnout.
Doma je proto vhodné používat čističku vzduchu, po vyvětrání vyčistí vzduch v pokoji do jedné hodiny. Musíme však přitom mít zavřené dveře a okna a větrat jen po dobu kratších intervalů.
MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.
Alergologie a klinická imunologie
Alergeny roztočů se hromadí v domácím prachu a také v matracích a polstrovaném nábytku a všude tam, kde se chytá prach - záclony, závěsy, plyšové hračky. Proto je dobré, co nejvíce tyto předměty a nábytek doma zredukovat a pravidelně utírat prach a vysávat.
Roztoči mají rádi vlhko. Pokud je vlhkost v bytě vyšší než 55%, je to pro ně ideální prostředí. Při nižší vlhkosti se jim naopak tolik nedaří. Také mráz je zahubí, oblíbené plyšové hračky tedy můžeme dát na noc do mrazáku a potom vyprášit.
Na ochranu před kontaktem s roztoči, kteří žijí v matracích, může sloužit speciální povlečení, které jim brání pronikat z matrace a pokrývek k našemu tělu. Vhodné je i vyměnit péřové lůžkoviny za umělé, které se dají často prát a dobře sušit.
Roztočový alergen je těžší, drží se hlavně v prachu, ale při jeho zvíření se dostává do vzduchu. Taky zde může pomoci čistička vzduchu, která z něj odstraní nejen alergeny, ale i bakterie a viry.
MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.
Alergologie a klinická imunologie
Alergen plísní je především v jejich spórách, které se vznášejí ve vzduchu a chovají se tak podobně, jako pylová zrna. Plísně mohou být venku a můžeme je mít i doma. je to především v špatně větraných prostorách, kde je vlhko. Plísně jsou také v hlíně, takže pokud doma pěstujeme květiny, mohou být zdrojem plísní také.
Boj s tímto alergenem začíná správným odvětráním místností a redukcí květináčů s hlínou. Pokud žijeme v oblasti, kde jsou plísně ve venkovním prostředí, je situace stejná, jako u pylových zrn. Dostanou se do našich domovů při běžném provozu.
Odstranit spory plísní, může opět pomoci čistička vzduchu, stejně jako pylová zrna.
MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.
Alergologie a klinická imunologie
Alergie je situace, kdy imunitní systém přehnaně reaguje na látky z našeho okolí – například na pyly, roztoče, potraviny. Zdravý jedinec na tyto látky nereaguje, u alergika vyvolá kontakt s nimi alergický zánět.
MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.
Alergologie a klinická imunologie