Její činnost spočívá na bázi chemických reakcí vyvolaných světlem a vysokým napětím. Filtry obsahují chemické sloučeniny, které dokážou ve vzduchu eliminovat zdraví škodlivé látky. I když je tento typ přístroje vysoce efektivní, má jednu podstatnou nevýhodu. Tou je produkce ozonu, který je zdraví škodlivý, pokud je jeho produkce příliš velká. Všechny čističky vzduchu pracující na tomto principu musí splňovat povolené limity, takže byste se s nadměrnou produkcí setkat neměli, nicméně určitý výskyt je tu vždy. Tyto modely proto nejsou vhodné pro malé špatně větrané prostory. Spíše než do domácnosti bychom jejich pořízení doporučovali do průmyslových prostor.
Jejich předností je nízká pořizovací cena a absence filtrů, jelikož nečistoty se zachytávají na kovových deskách, které je nutné pravidelně a důkladně čistit. Pokud tuto činnost zanedbáte, je možné, že se částice pevní spojí s deskou a jejich odstraňování může být náročné.
Výkon čističky je zásadní parametr, který udává to, kolik metrů krychlových dokáže čistička za hodinu vyčistit. Vzduchový výkon by měl být zhruba 2,5 × vyšší, než je objem vzduchu v místnosti. Objem vzduchu zjistíte vynásobením výšky, šířky a délky dané místnosti. Čistička vzduchu pro alergiky by přitom výkon měla mít 3–4× vyšší.
Rozhodným parametrem pro vás bude hodnota CADR (Rate Air Delivery Rate), která se udává v m³/h. Jedná se o objem čistého vzduchu dodávaného čističem do místnosti za jednu hodinu. CADR je průtok vzduchu vynásobený účinností filtrů. Hodnoty, které se pojí pouze s průtokem vzduchu, jsou pro vás bezpředmětné, jelikož vás informují pouze o tom, kolik vzduchu čističem projde, ale bez filtrů. Aby bylo použití čističky efektivní, je tedy nutné znát skutečné množství čistého vzduchu.
Vybrané modely mohou disponovat senzory, které výkon čističky upravují podle aktuálního stavu ovzduší. S trochou nadsázky můžeme říct, že se jedná o takové „oči čističek“. Pokud senzory čističky nejsou dostatečně kvalitní a rychlé, čistička nemůže vzduch správně vyčistit a osvěžit. V závislosti na tom, co senzory o stavu ovzduší zjistí, uzpůsobí dobrá čistička vzduchu svůj výkon.
Příkladem skvělých senzorů u čističek vzduchu jsou unikátní duální senzory od Philips, které sledují nejen pevné částice, ale také plyny v ovzduší. Navíc skenují okolní prostředí 1000x za sekundu. Tyto jedinečné senzory naleznete u čističek AC3858, AC3854, AC3055 a AC3059. Ve vzduchu rozpoznají i tu nejmenší změnu a podle ní upraví výkon i rychlost ventilátoru přístroje. Na výrobcích je rovněž možné kontrolovat kvalitu vzduchu, jež označují barevné indikátory. Výjimkou není ani světelný senzor, který dokáže výrobek přepnout z denního režimu na nerušivý noční režim. Tímto senzorem disponuje například výrobek AC1214 od Philips.
Speciálním typem jsou čističky s ionizátorem, které dokážou vytvořit vzduch podobný tomu, jenž je v solné jeskyni či v lese po bouřce. Čistička s ionizátorem vytváří záporně nabité ionty, které neutralizují kladně nabité ionty ve vzduchu (mezi kladně nabité částice patří prach, pily a další). Ionizace však vzduch nečistí. Látky pouze shlukne do větších celků, které se následně usazují na zemi či nábytku, odkud je potřeba je vysát či setřít, jinak se uvolňují zpět do vzduchu.
Vedlejším účinkem ionizace je vznik ozonu, který je pro lidské zdraví nebezpečný. I když je produkované množství ozonu tak malé, že by pro lidi nemělo být škodlivé, vždy existuje možnost, že čistička bude vadná, což může vést ke zvýšení jeho tvorby. Kromě vzniku ozonu jsou zde i další nevýhody jako usazování negativně nabitých částic v plicích či „efekt tmavé zdi“, kterou způsobují nečistoty usazující se na stěnách.
AC3858/50
AC4550/50
AC3055/50
AC2958/53
Čističky vzduchu se zvlhčovačem 2 v 1 od značky Philips dokážou díky HEPA filtru odstranit nejen bakterie a viry, ale zároveň v místnosti udržují optimální vlhkost vzduchu. Příliš suchý vzduch může vysušovat sliznice, což vede k chronické rýmě, zánětu nosohltanu či vysušené pokožce.
Opačně fungují čističky vzduchu s odvlhčovačem 2 v 1, které naopak z místnosti odvádějí vlhkost. Vysoká vlhkost vede ke vzniku plísní, jež mohou způsobit další onemocnění.
Čističky vzduchu se od sebe odlišují podle použitých filtrů.
Zpravidla se setkáte s těmito typy filtrů: