Matouškovi bydlí v Praze, na kopci, ale u rušné dopravní spojky. Kromě tatínka jsou všichni alergici, nejčastěji na prach a pyl. Ani pravidelný úklid doma nestačí, a tak musí na alergii brát léky. Vybrali jsme pro ně čističku vzduchu Philips, která odstraní až 99,97 % všech škodlivých částic a má speciální režim proti alergenům. Díky funkci tichého režimu ji mohou dávat na noc dětem do pokojíčku.
Už po jednom měsíci vidí Matouškovi velké změny a po čištění předfiltru čističky byli překvapeni, kolik se v ní uchytí prachu. Dětem ji dávají na noc do pokojíčku, a snad i díky tomu je téměř už netrápí ranní rýma. Plicní lékařka a alergoložka MUDr. Zuzana Vančíková, CSc. potvrzuje, že čistička vzduchu může zlepšit kvalitu života i spánku. I když prý doma nemáme rostliny, které by alergeny produkovaly, přinášíme si je na oblečení, ve vlasech a samozřejmě pouštíme dovnitř okny a dveřmi. Pylovým alergikům tak výrazně pomůže, když alespoň doma se s alergeny nesetkají a organismus má tak šanci si odpočinout.
Plicní lékařka a alergoložka MUDr. Zuzana Vančíková, CSc. a odborník na kvalitu vzduchu RNDr. Jan Hovorka, Ph.D. se shodují na tom, že bychom určitě měli řešit kvalitu vzduchu doma, protože nelze zabránit průniku znečištěného vzduchu zvenčí dovnitř. Nejnebezpečnější jsou prý částice velké asi 50 nanometrů (především zplodiny), které se neuchytí jen v plicích, ale mohou proniknout až do mozku.
Kromě dýchacích potíží tak jejich nadbytek může způsobit i mrtvici nebo infarkt. Doktorka Vančíková doplňuje, že čistička vzduchu se prý vyplatí každému, kdo nežije v naprosto čistém prostředí, a alergikům opravdu uleví. Neplatí tak prý to, že si na alergeny zvykneme, ani to, že se „odnaučíme“ dýchat znečištěný vzduch a střet s realitou venku nás pak překvapí natolik, že onemocníme.
Matouškovi si účinky čističky vzduchu chválí i na podzim, kdy se kvalita vzduchu každoročně zhoršuje. Díky tomu, že čističku nechávají dětem na noc v pokojíčku, je tolik netrápí ranní kašel. Odborník RNDr. Jan Hovorka, Ph.D. vysvětluje, proč se nám na podzim a v zimě hůře dýchá. Zhoršená kvalita ovzduší se dotýká hlavně ohrožených skupin jako jsou děti, starší nebo nemocní lidé. Především těm doporučuje během ranních hodin omezit fyzickou aktivitu venku, doma větrat krátce a intenzivně a vzduch poté vyčistit čističkou vzduchu.