1
Velký test

Testujeme: Čističky vzduchu

  Sledujte s námi, co dokáže čistička vzduchu

Alergie není žádná legrace. Kýchání, rýma, oteklé a zaslzené oči dokáží pěkně potrápit. Své o tom ví i rodina Matouškových, které jsme proto věnovali čističku vzduchu. Vy teď můžete v našem seriálu sledovat, jestli zdravý vzduch doma opravdu dokáže s alergiemi zatočit.

Představení rodiny

 

Matouškovi bydlí v Praze, na kopci, ale u rušné dopravní spojky. Kromě tatínka jsou všichni alergici, nejčastěji na prach a pyl. Ani pravidelný úklid doma nestačí, a tak musí na alergii brát léky. Vybrali jsme pro ně čističku vzduchu Philips, která odstraní až 99,97 % všech škodlivých částic a má speciální režim proti alergenům. Díky funkci tichého režimu ji mohou dávat na noc dětem do pokojíčku.

Jak je znečištěný vzduch v místnosti?

Zkušenosti s čističkou vzduchu Philips po 1. měsíci

 

Už po jednom měsíci vidí Matouškovi velké změny a po čištění předfiltru čističky byli překvapeni, kolik se v ní uchytí prachu. Dětem ji dávají na noc do pokojíčku, a snad i díky tomu je téměř už netrápí ranní rýma. Plicní lékařka a alergoložka MUDr. Zuzana Vančíková, CSc. potvrzuje, že čistička vzduchu může zlepšit kvalitu života i spánku. I když prý doma nemáme rostliny, které by alergeny produkovaly, přinášíme si je na oblečení, ve vlasech a samozřejmě pouštíme dovnitř okny a dveřmi. Pylovým alergikům tak výrazně pomůže, když alespoň doma se s alergeny nesetkají a organismus má tak šanci si odpočinout.

Vzduch po 1. týdnu

Jak se to má s čističkami vzduchu?

 

Plicní lékařka a alergoložka MUDr. Zuzana Vančíková, CSc. a odborník na kvalitu vzduchu RNDr. Jan Hovorka, Ph.D. se shodují na tom, že bychom určitě měli řešit kvalitu vzduchu doma, protože nelze zabránit průniku znečištěného vzduchu zvenčí dovnitř. Nejnebezpečnější jsou prý částice velké asi 50 nanometrů (především zplodiny), které se neuchytí jen v plicích, ale mohou proniknout až do mozku.

 

Kromě dýchacích potíží tak jejich nadbytek může způsobit i mrtvici nebo infarkt. Doktorka Vančíková doplňuje, že čistička vzduchu se prý vyplatí každému, kdo nežije v naprosto čistém prostředí, a alergikům opravdu uleví. Neplatí tak prý to, že si na alergeny zvykneme, ani to, že se „odnaučíme“ dýchat znečištěný vzduch a střet s realitou venku nás pak překvapí natolik, že onemocníme.

Jak se to má s čističkami

Zhoršená kvalita ovzduší

 

Matouškovi si účinky čističky vzduchu chválí i na podzim, kdy se kvalita vzduchu každoročně zhoršuje. Díky tomu, že čističku nechávají dětem na noc v pokojíčku, je tolik netrápí ranní kašel. Odborník RNDr. Jan Hovorka, Ph.D. vysvětluje, proč se nám na podzim a v zimě hůře dýchá. Zhoršená kvalita ovzduší se dotýká hlavně ohrožených skupin jako jsou děti, starší nebo nemocní lidé. Především těm doporučuje během ranních hodin omezit fyzickou aktivitu venku, doma větrat krátce a intenzivně a vzduch poté vyčistit čističkou vzduchu.

Zhoršená kvalita vzduchu na podzim

Zdravější vzduch pro Matouškovi


Matouškovi jsou alergici již od dětství. Většinu roku prokýchají a když všechno na jaře kvete, nemohou si v klidu vyjet ani na výlet do přírody. Čističku vzduchu nikdy neměli a těší se, až ji vyzkouší. A hlavně - nemohou se dočkat, až se jim bude doma o něco lépe dýchat.
Romana

Romana

Od dětství ji trápí alergie na pyl, trávy a prach
Aleš

Aleš

Alergik prý nikdy nebyl, ale na jaře se mu hůře dýchá
Davídek

Davídek

Alergik na prach, trávy a břízu
Týnka

Týnka

Alergická na prach, psy a kočky

Kvalitu vzduchu u vás doma ovlivňuje mnoho faktorů


I když doma pravidelně uklízíte, běžné každodenní činnosti zdravému a čistému vzduchu neprospívají. Podívejte se, co ho znečišťuje nejvíc.
Výpary

Výpary z vaření

Čerstvé květiny

Čerstvé květiny

Domácí mazlíčci

Domácí mazlíčci

Velká prašnost

Velká prašnost 

Je vzduch horší na rušné silnici, nebo u vás doma? 


Víte, že vzduch doma může být méně kvalitní, než na hlavním dopravním proudu? Podívejte se, jaké hodnoty jsme naměřili ve spolupráci s Laboratoří pro studium kvality ovzduší na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.
Jak je znečištěný vzduch v místnosti?

Black Friday -  Přednostní přístup  

Buďte rychlí. Buďte hbití. Dřív než zmizí! 

Přijdejte se k Philips a získejte výhody

* Toto pole je povinné
*

*

Přijdejte se k Philips a získejte výhody

* Toto pole je povinné
*

*
Philips si váží Vašeho soukromí a rozhodně jej nebere na lehkou váhu. O našich zásadách ochrany osobních údajů se dozvíte více na následujícím odkazu:http://www.philips.cz/a-w/zasady-ochrany-osobnich-dat.html. O slevu 15 % na váš nákup v online obchodě Philips lze žádat pouze jednou.