Bolest zubů je jedním z nejhorších druhů bolesti, jakou lidský organizmus zná. Zánětlivá onemocnění zubů navíc můžou přerůst do mnohem závažnějších a zdraví ohrožujících potíží. Přesto mnoho lidí ze strachu odkládá návštěvu zubaře, či dokonce neovládá správnou techniku čištění zubů. Myslíte si, že se vás to netýká a ústní hygienu dodržujete perfektně? Možná vás překvapíme.
Důvodů bolesti zubů a dásní je nespočet. Mnoho lidí trápí citlivost zubů při požití teplých a studených nápojů. Tuto bolest zapříčiňuje nejčastěji úbytek skloviny nebo pokles dásně a obnažení kořene zubu. Veškeré dráždivé podněty tak putují přímo k nechráněnému nervu zubu. Zuby moudrosti vás také můžou pěkně potrápit. Bolest osmiček vzniká, pokud nemáte v ústech dostatek místa pro prořezávající se zuby. V takovém případě je potřeba zuby odstranit. I když bolest po vytržení zubu také není příjemná, do týdne odezní. Bolest zubů způsobená zubním kazem je ale vůbec nejčastější. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že každý dospělý člověk na světě alespoň jednou za život zubní kaz má.
Věděli jste, že zubní kaz je vlastně infekční onemocnění, a proto může být "přenosný" při špatné ústní hygieně třeba líbáním? Zubní kazy totiž způsobují bakterie, které přebývají v naší ústní dutině. Jejich přítomnost je zcela přirozená a žádoucí, nesmí ale překročit určitou míru. Pro vznik zubního kazu jsou zásadní čtyri factory: bakterie (zubní plak), cukry, čas a samotná přítomnost zubu. Sklovina zubu tak ztrácí vápník, měkne a bakterie mají volnou cestu přímo dovnitř zubu. V horším případě se infekce promění v bolestivý zánět zubní dřeně, kterou tvoří citlivé nervy a cévy. Bolestivost v případě zubního kazu tedy vzniká na jedné straně kvůli oslabené sklovině a snížené ochraně zubu. Na druhé straně dochází k bolesti v případě, že zubní kaz je již ve větší hloubce zubu a blíží se zubní dřeni s nervy.
Viníkem špatné kvality zubů může být do určité míry genetika, ale především špatné hygienické návyky. A ty má bohužel drtivá většina Čechů. Péče o zuby totiž nekončí ledabylým vyčištěním dvakrát denně. Musíte si osvojit správnou techniku čištění zubů, zvolit vhodný kartáček i pastu a dbát o celou ústní dutinu, nejen o zuby. Neméně důležitá je vhodná strava a pravidelné návštěvy zubní ordinace.
Jistě vás maminka v dětství nutila čistit si zuby vždy po sladkém jídle. To je správné, protože právě cukr pohání bakterie způsobující kazy. Cukr ale není pouze ve sladkostech. Ve vyspělých zemích se bohužel jeho příjem neustále zvyšuje a dnes je téměř ve všem. Kromě cukrovinek si dávejte pozor na snídaňové cereálie a müsli tyčinky, které obsahují mnohdy víc cukru než čokoláda. Cukr je ale také častým konzervantem, a proto se nachází ve zvýšené míře ve všech polotovarech – třeba i v zeleninových konzervách. Ovoce, zejména sušené, na tom není o moc líp.
Sklovinu vám navíc můžou mechanicky narušit i tvrdé či žvýkavé bonbony, ořechy a krekry, které tvoří ve sklovině drobné trhlinky a zvou tak nežádoucí bakterie přímo dovnitř zubu. Pro sklovinu jsou velmi nevhodné i chemické procesy způsobené kyselými potravinami, jakými jsou například víno, citrusy či limonády – i ty bez cukru. Co tedy jíst, když vás trápí časté zubní kazy? Nemusíte hned zkrouhnout svůj jídelníček na saláty, ale zcela vylučte alespoň potraviny s přidaným cukrem a snažte se vařit pouze z čerstvých surovin. Výrazně pomůže pití čisté čisté vody mezi jídly.
Zuby, mezizubní prostory a ústní dutinu si čistěte nejméně dvakrát denně a ideálně vždy po sladkém jídle. S čištěním je však dobré počkat minimálně 20 minut, aby nedošlo k narušení povrchu skloviny. Po každém jídle je vhodná žvýkačka bez cukru, která napomáhá zvýšené sekreci slin a neutralizaci kyselého PH. Zvolte si zubní pastu s fluoridy, které mineralizujísklovinu a můžou vyléčit počínající kazy. Kartáček přikládejte k zubu jemně a ve 45stupňovém úhlu na rozhraní zubu a dásně. Čistěte důkladně a zároveň šetrně vnější, vnitřní i kousací plošky. Nezapomínejte na hůře dostupná místa a mezizubní prostory. Podívejte se na instruktážní video a osvojte si tuto techniku krok po kroku.
Správnou techniku čištění zubů si můžete osvojit jak s kvalitním manuálním, tak s elektrickým kartáčkem. Sonická technologie ve spojení se správnou kartáčkovou hlavicí je v odstraňování zubního plaku velmi efektivní a čištění je navíc rychlejší. Díky stíravému pohybu vám sonický kartáček odstraní až 20x více zubního plaku, a navíc prokrví a zpevní citlivé dásně. Ideální tlak na zuby vám ohlídá speciální tlakový senzor. Nezapomínejte na čištění mezizubních prostor. Zde se nachází až 40 % povrchu zubu a hromadí se nejvíce zubního plaku. Mezizubní prostory můžete vyčistit mezizubním kartáčkem, dentální nití anebo přístrojem Philips Sonicare Power Flosser. Na závěr se doporučuje jemné čištění jazyka.
HX9992/11
Technologie SenseIQ – vnímá, přizpůsobuje se a pečuje
Polohový, tlakový senzor a senzor upozorňující na přílišné drhnutí
62 000 pohybů vláken za minutu pro vyčištění i těžko přístupných míst*
Adaptivní intenzita a režimy
Aplikace s umělou inteligencí
*Celkem 62 000 pohybů (2 druhy pohybu oba po 31 000) = kombinace stíravého a pulzujícího pohybu, která narušuje a odstraňuje zubní plak.
Pravidelné návštěvy zubaře jsou základem prevence. V případě raného stádia zubního kazu ho lze léčit lokální fluoridací bez bolestivého vrtání. Jelikož takto malý povrchový kaz rozhodně nepoznáte, je jasné, že prevence vám může ušetřit mnoho nepříjemných zážitků. Jestli už pociťujete bolest v zubech, návštěvu zubního lékaře rozhodně neodkládejte. Alespoň dvakrát ročně absolvujte dentální hygienu. Zubař anebo dentální hygienistka vám profesionálně odstraní zubní plak i zubní kámen. Díky tomu se můžete vyhnout nejen zubním kazům, ale i řadě dalších dentálních problémů.
Cordless Power Flosser 3000
Ústní sprcha
HX3826/31
You are about to visit a Philips global content page
ContinueYou are about to visit a Philips global content page
ContinueYou are about to visit a Philips global content page
Continue