Důvody citlivých zubů:
- Ztenčená zubní sklovina. Zubní nervy nejsou dostatečně chráněny před vnějšími impulsy, a když k nim pustíte cokoliv studeného, teplého, kyselého nebo sladkého, odmění se vám poměrně intenzivní bolestí.
- Obnažené zubní krčky neboli ustoupená dáseň. Když dáseň ustoupí, odhalí společně se zubními krčky i kanálky vedoucí k zubním nervům, které opět reagují na vnější impulsy. K obnažení krčků dochází věkem, při parodontitidě nebo nesprávnou technikou čištění.
- Nesprávná technika čištění zubů. Pokud při čištění na kartáček moc tlačíte nebo zuby intenzivně drhnete, ustupování dásní tím uspíšíte.
- Konzumace kyselých potravin a nápojů. Kyseliny naleptávají zubní sklovinu a napomáhají k obnažení dentinu. Doporučujeme po konzumaci kyselých potravin a nápojů vypláchnout ústa vodou.
- Jícnový reflux. Při něm se do úst vrací žaludeční šťávy, které způsobují zubní erozi. Nejen kvůli zubům je dobré řešit tento problém s odborníky.
- Bruxismus neboli skřípání zubů. Když se zuby ve spánku navzájem třou, dochází opět k obnažení dentinu. Tímto problémem často trpí i děti. Řešením jsou noční zubní chrániče nebo návštěva psychologa, který s vámi může příčinu tenze zkonzultovat.
- Zubní kaz a následná infekce zubní dřeně. Nedostatečně odstraněný zubní plak může vést ke vzniku zubního kazu. Pokud lékař kaz včas neošetří, může dojít k velmi bolestivému zánětu zubních nervů.
- Nevyhovující plomba. Pokud je plomba nedostatečně „utěsněná“, může způsobovat bolest. Je třeba ji předělat i z toho důvodu, že se pod ní hromadí bakterie a může vzniknout nový kaz.
- Některé bělicí zubní pasty. Zářivě bílý úsměv je snem spousty lidí, ale pokud se do bělení chcete pustit svépomocí, buďte opatrní. Pasty, které fungují na bázi abraze (obrušování), sklovině často škodí. Vhodnější jsou ty na bázi enzymů.