Matka a její dítě potřebují být po porodu spolu, aby se tak usnadnil začátek kojení. Od chvíle narození, kdy je ideálně miminko položeno mamince na holou hruď (známe jako kontakt „kůže na kůži“), je stimulován mateřský hormon prolaktin. Ne všechna miminka chtějí ihned po narození pít. Nedělejte si s tím starosti a sledujte signály, až bude připravené.
Pláč a rozrušení jsou znaky rozvinutého hladu, miminka v tomto stádiu mohou být hodně mrzutá a přiložení k prsu nemusí být snadné.
Novorozenci jsou často v prvních hodinách po porodu ve střehu a dychtiví po prvním kojení. Pukud byly matce během porodu podány léky na tlumení bolesti, tak možná potřebují povzbudit (léky se mohly placentou dostat až k miminku, které je také utlumené). Průměrné množství kolostra vytvořeného během prvního kojení je 5 ml, což odpovídá jedné čajové lžičce. Zdravá donošená miminka nemusí během prvních 48 hodim moc pít. Využívají svých energetických zásob, než se začne matce tvořit více mléka během druhého dne. Matka by měla miminko přiložit kdykoli je vzhůru a dává najevo, že chce pít. Každé miminko je jiné - některé se během prvních 24 hodin napije jen párkrát, jiné bude potřebovat až osmkrát. Pro matku i novorozence je důležité, aby v této době nebyli odděleni, mimo jiné proto, aby se matka se svým dítětem seznámila a rozeznala jeho projevy hladu.
V prvních 48 hodinách bude mít dítě pouze 2-3 mokré pleny. To se zvýší na minimálně 6 denně pátý den po narození. Kolostrum působí jako přírodní projímadlo, pomáhá novorozenci zbavit se černé „smolky“ připomínající asfalt (první dětská stolice). Stolice bude postupně měnit barvu - od černé přes tmavou a nazelenale hnědou až po hořčicově žlutou barvu pátý den. I když je kojení přirozené, trvá nějakou dobu než si tuto dovednost matka i dítě osvojí. Pokud máte nějaké dotazy, pak se neváhejte obrátit na porodní asistentnku nebo laktační poradkyni ve vašem okolí.
Prosím berte na vědomí, že informace poskytnuté v těchto článcích jsou všeobecné rady a neměly by být zaměňovány s radami lékaře. Pokud vy, vaše miminko nebo někdo z vaší rodiny trpíte závažnými nebo dlouhotrvajícími symptomy, nebo potřebujete konkrétní radu od odborníka, tak se prosím obraťte na odbornou lékařskou péči. Philips AVENT není zodpovědný za žádné škody způsobené nakládáním s informacemi poskytnutými na těchto webových stránkách.
Elektrická odsávačka mateřského mléka
SCF395/11
Elektrická odsávačka mateřského mléka
SCF396/11
Manuální odsávačka s lahví
SCF330/20
Pohárky na skladování mateřského mléka
SCF618/10
Absorpční vložky
SCF254/61
Chránič bradavek
SCF153/03
Sáčky pro uchování mateřského mléka
SCF603/25
You are about to visit a Philips global content page
Continue