Kojení je pro každou novopečenou maminku velkým tématem, které se hojně řeší mezi kamarádkami, rodinou, na diskusních fórech i sociálních sítích. Dostat se však k přehledným a srozumitelně podaným faktům oddělených od velkého množství více či méně zaujatých názorů a pohledů na tuto problematiku není lehké a stojí často mnoho pátrání s nejistým výsledkem. Cílem webu Chcikojit.cz je nabídnout pomoc mladým maminkám a poskytnout jednoduchý přístup k ověřeným informacím a radám týkajících se kojení, ale také jim dodat klid a odvahu v nové životní etapě. Na přípravě edukačních materiálů a textů se podílí zkušená laktační poradkyně Zdeňka Nosková a porodní asistentka Pavlína Prusenovská, které se osvětě v této oblasti dlouhodobě věnují. Obě potvrzují, že kolem kojení se ve společnosti často objevují zkreslené nebo zavádějící informace:
„Často se setkáváme s tím, že maminky vystraší nějaký názor, který kolem nich proletí. Ať už, že dudlík je špatný, že dítě, které nakrmí lahví, bude už navždy odmítat prso, nebo že malá prsa budou znamenat nedostatek mléka pro miminko. Nic z toho není pravda,“ říká Zdeňka Nosková, která je mimo jiné také autorkou knihy Kurz kojení.
„Naším cílem bylo dostat na jedno místo osvědčené tipy z praxe a zbořit několik nejčastějších mýtů, které kolem maminek krouží. Věříme, že je to může pomoci ujistit, že neni čeho se bát a být maminkou je ta nekrásnější životní role,“ doplňuje Pavlína Prusenovská, která na Instagramu vede účet Můj zázrak, který pomáhá maminkám připravit se na období porodu a po něm.
Jakým polopravdám a zavádějícím informacím jsou nastávající maminky vystaveny nejčastěji? S laktační poradkyní Zdeňkou Noskovou a porodní asistentkou Pavlínou Prusenovskou jsme vytipovali deset nejčastějších mýtů a uvádíme je na pravou míru.
Spánek je nedílnou součástí správného vývoje. Pokud nemusíte miminko budit (prospívá, tak jak má, nemá novorozeneckou žloutenku), na kojení ho nebuďte, vzbudí se samo. V opačném případě neočekávejte ani z jeho strany spolupráci.
Mléčná žláza je uložena po celém obvodu prsu a ústí v mléčné váčky, které jsou před přisátím naplněny a při přiložení tak miminko uspokojí. Samotná dávka se však tvoří až během kojení. Střídáním prsou mezi jednotlivým kojením a změnami poloh u jednoho prsu během něj docílíte souměrného vyprazdňování, čímž předcházíte zánětu mléčné žlázy.
Odsávačka se může hodit – jestliže chcete navýšit laktaci, použijte ji bezprostředně po nakojení u prsa, ze kterého jste kojila. Chcete-li nasbírat mléko do zásoby, postupujte stejně jako při navyšování laktace. Při výběru odsávačky je ideální přihlédnout k produktu, který nabízí ideální rovnováhu sání a stimulace bradavek inspirované přirozeným způsobem, jakým děti pijí. Takové jsou například odsávačky Philips Avent.
V tomto případě jde pouze o zvyk, způsob a frekvenci podání mateřského mléka. Jestliže nakrmíte děťátko mlékem lahvičkou s podobným principem, neriskujete, že by došlo k následnému odmítnutí prsa. Například dětská lahvička se savičkou Natural Response skvěle respektuje přirozený rytmus krmení dítěte, což umožňuje snadné střídání mezi kojením a krmením z lahvičky. Díky tomu, že savička je široká, měkká a pružná, tak napodobuje tvar a povrch prsu, což pomáhá dítěti pohodlně se přisát a efektivně se nakrmit.
Na kojení má vliv velikost mléčné žlázy, kterou nevidíme. Velikost prsou určuje množství tuku uloženého v něm, takže hurá na kojení v každé velikosti.
Pozor, obzvlášť v horkých dnech to opravdu nestačí. Záleží na ročním období, denních aktivitách a v neposlední řadě postavě kojící ženy. Myslete na to, že tekutina se tvoří z tekutiny a jestliže máte vyprodukovat určité množství, které se bude věkem miminka navyšovat, měla byste tomu přizpůsobit i pitný režim. Každé dvě hodiny byste měla mít mléko dostupné v dostatečně naředěném množství, aby bylo lépe dostupné. Umožníte tak snazší dosažení potřebné dávky. Nezapomínejte pít, ale když náhodou i tak zapomenete, nebojte se – laktace se do pár hodin upraví. Ideální pro pitný režim je přírodní pramenitá voda v kojenecké kvalitě.
Jestliže plně kojíte a vaše miminko prospívá, neexistuje komplexnější potravy, než je vaše mléko. Do ukončeného 6. měsíce věku dítěte není třeba nic jiného. Cokoliv dalšího děťátku v tomto období nabídnete, tím ho svým způsobem šidíte a narušujete laktaci. Od ukončeného 6. měsíce můžete podávat vodu v kojenecké kvalitě ve vhodné kojenecké lahvičce.
Dítě si neřekne. Pláč neznamená přeci pokaždé hlad. Mateřské mléko se tráví do dvou hodin. Například pokud začnete kojit ve 12 hodin, bez ohledu na to, jak dlouho kojení trvá, opět ve 14 hodin má miminko nárok dostat mateřské mléko. Častějším kojením můžete způsobit bolest bříška (kolika).
Stres tělo stahuje a sním se stahuje i mléčná žláza. Vážením miminka před a po nakojení si akorát, pokud nedosáhnete požadovaných hodnot, stres přiděláte. Dostatek vypitého mléka můžeme kontrolovat i na základě množství počůraných plen za den (6-8), dále pak na základě chování miminka po kojení a konečné utvrzení dostanete při návštěvě pediatra.
Jedná se o formu uklidnění. Pokud má děťátko problém s přisáváním k prsu, dochází u dudlíku k jiné technice nasátí, což může způsobit další vlnu problémů. Benefity, kterými jsou rychlé uklidnění, uspání, vyvarování se cucání prstíčků apod., jsou jasné, pak už zbývá jen otázka frekvence použití, kterou ovlivníte vy. Jelikož dětská pokožka vyžaduje zvláštní péči, je třeba dbát na to, aby byl dudlík co nejšetrnější. Například dudlík Philips Avent Ultra Soft díky zaoblení kotouče kopíruje přirozené křivky obličeje miminka, takže na jeho tvářích nezanechává žádné nepříjemné otisky nebo podráždění. Navíc je samozřejmě ortodontický, takže neovlivňuje tvar dásně ani budoucích zoubků.
Můžete uvést ten nejčastější, s nímž se po dobu své práce jako laktační poradkyně setkáváte? Určitě, jedním z nejrozšířenějších mýtů je například to, že je jedno, z jakého prsu kojíte. To není zcela pravda, je totiž důležité prsa střídat – mléčná žláza je uložena po celém obvodu prsu a ústí v mléčné váčky, které jsou před přisátím naplněny a uspokojí tak miminko při přiložení. Samotná dávka mléka se tvoří až během kojení. Střídáním prsou mezi jednotlivým kojením a změnami poloh u jednoho prsu během něj docílíte souměrného vyprazdňování, což přispívá k prevenci zánětu mléčné žlázy a dalšího. S jakými problémy se na vás maminky nejčastěji obracejí? A chcete pro maminky dodat nějakou radu nebo povzbuzení?
Vaši synové už jsou skoro plnoletí. Jak vy vzpomínáte na dobu, kdy jste kojila?
Bylo mi 22 let a na toto období velice často a ráda vzpomínám, kojení nám šlo od samého začátku. Pamatuji si, že když jsem byla s druhým synem v šestinedělí na pokoji s dalšími maminkami, divila jsem se, že jsem druhý den po porodu navážila na váze po nakojení 80 ml a ony pouze 5–10 ml. V té době jsem o kojení nic nevěděla, ale protože kluci byli po nakojení spokojení a u pediatra se mi potvrdilo, že prospívají, nikdy jsem nic neřešila. Ne všechny maminky ale mají takové štěstí, že jde všechno samo. Vše se však dá řešit, čímž nemyslím dobře míněné rady od maminky nebo kamarádky, které ale vycházejí pouze ze své osobní zkušenosti, ani informace z internetu, které zase bývají mnohdy nepřesné, ale relevantní radu od odborníků.
Co vše laktační poradkyně dělá?
Měla by obsáhnout celou problematiku kojení, poradit vhodnou techniku a pomoct vyřešit problémy s kojením. Po její návštěvě by měla být maminka určitě klidnější. S Pavlínou Prusenovskou jste pro tento web nachystaly několik mýtů o kojení, které zde uvádíte na pravou míru.
Řeším nejrůznější otázky a problémy, jako nejčastější bych však zmínila techniku kojení, která samozřejmě úzce souvisí s řadou nadcházejících problémů, jakými jsou bolestivá prsa, nedostatek tvorby mléka a následně případy, kdy miminko neprospívá. Je důležité si uvědomit, že v roli maminky se nerodíme. Ne každé jde všechno hned od samého začátku. Proto na sebe nespěchejte a nebojte se vyhledat pomoc, protože kojení by mělo být přirozené a krásné. Samozřejmě však důkladně zvažte, s kým se poradit a komu věřit.
Pavlína Prusenovská je zkušenou porodní asistentkou. Na instagamovém účtu Můj zázkrak přináší maminkám tipy, jak zvládnout období před a po porodu. Na Instagramu máte svůj profil Můj zázrak, co vás motivovalo si ho založit a co vše na něm naše čtenářky najdou? Tenhle profil jsem založila spolu s pár kolegyněmi porodními asistentkami ještě v porodnici v Neratovicích, kde jsem před lety pracovala. Co si pamatuji, tak to byl jeden z prvních, ne-li vůbec první profil v ČR, který se tematikou těhotenství, porodu a mateřství zabýval. Od té doby už jich vznikl nespočet, což nutno říct, se trochu může míjet účinkem. Nás k tomu tehdy vedla jediná věc – sociální sítě a jejich rozvoj začaly těhotenství, porod a mateřství vyobrazovat jako něco výhradně krásného a bezchybného. A tak se navyšovalo množství pacientek, které přicházely do ambulance s tím, že je na nich něco špatně, když ony mají oteklé nohy a ihned po porodu se necítí přešťastně! Protože na Instagramu to mají přece všichni jinak, nebo že na Instagramu někdo říkal tohle, a tak to určitě musí být pravda. Proto jsme chtěly ženám trochu víc přiblížit tu realitu našeho oboru a poskytnout jim informace přímo od porodních asistentek. Je možné/vhodné se nějak připravit na období po porodu a na kojení? V průběhu těhotenství se ženy primárně připravují na porod jako takový a většina z nich nevěnuje období po porodu tolik pozornosti. Což je částečně pochopitelné, protože v tu chvíli je pro ně porod samotný zcela stěžejní. Bez jakékoli přípravy či informací pak bývají více či méně zaskočené. Je ale vhodné si ještě před porodem zjistit nějaké informace o nástupu laktace a technikách kojení a v ideálním případě mít domluvenou konkrétní laktační poradkyni již před porodem. Můžete doporučit nějaké pomůcky nebo produkty, které kojícím maminkám usnadní život? Současný obchodní trh nabízí pomůcky na kojení ve velkém množství a je tedy z čeho vybírat. Do základní výbavičky určitě patří lanolinové masti na bradavky, nebo skvělá věc jako jsou hydrogelové polštářky. Další pomůcky jako odsávačka mateřského mléka a kojící kloboučky jsou skvělou možností volby, ale není nutné je pořizovat s předstihem ještě před porodem, ale až individuálně dle situace, po domluvě s porodní asistentkou nebo laktační poradkyní. Chcete pro maminky dodat nějakou radu nebo povzbuzení? Mýtů bude právě vlivem dnešní doby a sociálních sítí hodně. Proto často opakuji, že internet je dobrý sluha, ale zlý pán. Je tam spousta informací, které vás můžou uklidnit, dodat podporu a pomoct. Pokud ale najdete ty nesprávné, může se stát přesný opak. Proto je dobré hledat informace z důvěryhodných zdrojů, a ne třeba z maminkovských portálů, kde je to často to známé „jedna paní povídala“. A jaký byl nejabsurdnější dotaz, s nímž jste se setkala? Dá se říct, že s ohledem na zdraví a zejména ještě nenarozené dítě není žádný dotaz absurdní. Ale vzpomínám si, že jednou v zimě přišla těhotná pacientka do ambulance na běžnou těhotenskou kontrolu doslova omotaná péřovou bundou…Venku byly teploty hluboko pod nulou a žena měla strach, aby jí nezamrzla plodová voda. Možná si řeknete, že je to absurdní, nicméně i díky zkušenosti vlastního těhotenství ještě o trochu víc chápu, jak je psychika těhotné ženy křehká, a jak strach o dítě může vyústit v leckdy iracionální dotazy. No a taky o tom je momentálně profil @mujzazrak na Instagramu. Protože můžete mít roky zkušeností z porodnice a stovky odvedených porodů na porodním sále, ale to, že vám roste v břiše vlastní dítě, to je něco zcela nepřenositelného. Všem porodním asistentkám bych tuhle zkušenost moc přála.
Jelikož dětská pokožka vyžaduje zvláštní péči, je třeba dbát na to, aby byl dudlík co nejšetrnější. To se u tohoto dudlíku dokonale povedlo – díky zaoblení kotouče kopíruje přirozené křivky obličeje miminka, takže na jeho tvářích nezanechává žádné nepříjemné otisky nebo podráždění. Tento silikonový měkký dudlíky je ortodontický. To znamená, že je navržený tak, aby podporoval přirozený vývoj zoubků a ústní dutiny dítěte.
Odsávání mléka ještě nikdy nebylo tak snadné. Díky masážní vložce, která přináší dokonalou rovnováhu sání a stimulace bradavek inspirované přirozeným způsobem, jakým děti pijí, můžete odsávat více mléka v kratším čase. Odsávačka má univerzální velikost, a protože každé tělo je jedinečné, jemně ohebná silikonová vložka se snadno přizpůsobí každé bradavce. Díky ní budete při odsávání moci sedět pohodlně vzpřímeně, aniž byste se musely nepřirozeně naklánět dopředu.
Dětská lahvička se savičkou Natural Response dokonale respektuje přirozený rytmus krmení dítěte, což umožňuje snadné střídání mezi kojením a krmením z lahvičky. Je vybavena unikátním otvorem, který uvolňuje mléko pouze tehdy, když dítě aktivně pije. Díky své široké, měkké a pružné savičce napodobuje tvar a povrch prsu, což pomáhá dítěti pohodlně se přisát a efektivně se nakrmit. Ventil AirFree je navíc navržen tak, aby bránil vniknutí vzduchu do bříška dítěte při krmení ve vzpřímené poloze a předchází tak problémům při krmení.
Spinká vaše miminko v pokojíčku, na balkóně nebo na zahradě a vy potřebujete třeba uvařit v kuchyni? Pro klid duše si pořiďte chůvičku, která je navržená k nepřetržitému spojení s dítětem. Pomocí Wi-Fi nebo mobilního internetu jej navíc můžete sledovat doslova odkudkoliv, jakmile otevřete aplikaci. Dětská jednotka používá fotoaparát s rozlišením Full HD, nočním viděním a digitálním zoomem, který ve dne v noci přináší jasné snímky z pokoje vašeho děťátka. Nabíjecí rodičovská jednotka nabízí až 12 hodin výdrže baterie a barevný 4,3palcový displej. Dítě tak můžete sledovat celý den až dlouho do noci i bez nutnosti nabíjení. Elektronická chůvička používá zpětný hovor. Jedním stisknutím tlačítka tak můžete vy a vaše dítě slyšet navzájem zpěv, utišování nebo sladké oddychování při spánku vašeho miminka bez jakéhokoliv přerušení.
Značka Philips Avent a kojení – nenecháváme v tom rodiče samotné
„Jako značka, která se zaměřuje na produkty pro maminky, novorozence a batolata, cítíme, že vedle přístupu ke kvalitním produktům je stejně důležitý i přístup k informacím z kvalitních zdrojů. Z vlastní zkušenosti vím, jak náročná role maminky je a jak důležité je mít v této životní fázi pocit klidu a necítit se sama. Proto jsme se spojily s erudovanými odbornicemi a vytvořili tento web Chcikojit.cz. Věříme, že maminkám pomůže získat právě ty informace, které hledají a v danou chvíli potřebují.“
Monika Svobodová ze společnosti Philips
Premium
Rychlý ohřívač lahví
SCF358/00
Sterilizátor
SCF293/00
Sušicí stojan
SCF149
Termovložky 2 v 1
SCF258/02
Absorpční vložky
SCF254/13
dudlík
Soothie dudlík
SCF099/22
dudlík
Soothie dudlík
SCF099/21
Dudlík ultra air
SCF080
Ultra air
dudlíku pro novorozence
SCF349/14
ultra air
dudlík
SCF085/17
Šidítko Classic
SCF172/50
You are about to visit a Philips global content page
Continue