Základy kojení:
Průvodce pro nastávající maminky
Buďme k sobě upřímní. Pokud jde o kojení, nikdy nebudete mít nouzi o rady. Cílem tohoto průvodce je naučit vás základy – což vám pomůže stát se sebejistou kojící maminkou, která si najde vlastní cestu.
Všechny ty rady, které vám dala sestra v těhotenské poradně, mají tendenci se nenápadně vytratit, když máte začít kojit úplně sama. Podívejte se na shrnutí nejoblíbenějších poloh:
Poloha v náručí
Uchopte dítě tak, aby vám leželo v ohybu paže s hlavičkou a tělíčkem natočenými směrem k vám. Některým maminkám usnadní kojení, když dítě podloží polštářem.
Úchop pod paží
Sedněte si s dítětem tak, abyste je měla pod paží, nožičky mu směřovaly k vašim zádům a hlavičku jste měla v ruce.
Vleže vedle vás
Tato poloha je dobrá pro matky, které rodily císařským řezem, protože takto je možné dítě nakrmit bez toho, aby vám zatěžovalo bříško. Lehněte si na bok a dítě si položte čelem k sobě.
Pokud cítíte, slyšíte nebo vidíte, že se dítě správně nepřisálo, jemně mu umístěte prst do koutku úst a od prsu je odtáhněte tak, abyste viděla jeho otevřená ústa. Tímto včasným zásahem zabráníte poranění bradavek. Spouštěcí reflex
Přikládání
Když přijdete na to, jak správně přikládat, může to být, jako byste získala klíče k celému vesmíru zvanému kojení. Tady je několik tipů do začátku:
Spouštěcí reflex je kouzlo, o které nám jde. Když dítě saje z vašeho prsu, aktivuje ve vašem těle uvolňování hormonu zvaného oxytocin. Ten je známým hormonem štěstí, ale v tomto případě také způsobuje kontrakci mléčných žláz a uvolnění mléka. Mnohé ženy to vnímají jako pocit lehkého tahu v prsu nebo si povšimnou, že dítě saje pomaleji.
Nejlepší je dítě krmit, kdykoli chce, aby mělo zdravý přísun mléka a vy jste zůstala vyladěna na jeho potřeby. Děti se prvních několik měsíců krmí průměrně 8-12krát za den, ačkoli některé budou pít i častěji a jiné třeba jen 6krát za den.*
Jakmile se vytvoří rytmus, zjistíte, že budou četnost i délka kojení pravděpodobně klesat. Kojení už vám jde oběma lépe a vaše maličké dokáže během jednoho kojení vypít více mléka. Malé varování: nebuďte příliš překvapena, když se vzorec krmení najednou změní. Vlastě změnu očekávejte. Zrychlení růstu, strach z odloučení, růst zoubků, nebo prostá změna režimu jsou běžné důvody, proč dítě najednou pije více nebo naopak méně než normálně.
Sdílení je projevem péče ve světě kojení. Stejně jako časté kojení, také střídání obou prsů zajistí větší a stabilnější zásobu mléka. Je to také dobrá pojistka pro případ, že byste začala mít s jedním prsem problémy. Nejlepším způsobem, jak zajistit pravidelné střídaní prsů, je sledovat krmení a střídat, který prs nabídnete jako první. Než nabídnete prs druhý, nechejte dítě vyprázdnit první a nedělejte si moc starosti, když se dítě rozhodne, že z jednoho to stačilo. Některým dětem stačí jen jeden prs, zatímco jiné budou pravidelně využívat obou.
1. Přidržte si dítě na rameni a jemně ho hlaďte po zádech. Nebo 2. si dítě usaďte na klín a mírně ho nakloňte dopředu. Jednou rukou mu podepřete bradu a druhou jemně třete záda.
Říhání umožňuje vašemu dítěti zbavit se přebytečného vzduchu, který vdechlo během krmení. Některé mámy raději nechají dítě říhnout předtím, než nabídnou druhý prs, zatímco jiné to raději udělají na závěr kojení. O říhnutí se můžete postarat několika způsoby:
To je otázka za milion dolarů. Pravda je, že neexistuje jen jediný spr8vn7 způsob kojení, a je úplně normální, když budete mít pocit, že se vám to nedaří, i když vám to ve skutečnosti půjde docela dobře. Tady je pár tipů. co svědčí o tom, že na to jdete správně:
Poslední poznámka
Nebojte se říct si o radu – i když se bude zdát, že jde vše dobře. Laktační poradkyně či sestra z těhotenské poradny rozptýlí veškeré pochybnosti, které se vám mohou honit hlavou, a pomůže vám s konkrétními problémy, jako je přikládání či polohování.
Informace uvedené v těchto článcích mají pouze všeobecný charakter a nemohou nahrazovat odborné rady lékaře. Pokud máte vy, vaše rodina nebo vaše dítě vážné nebo dlouhodobé příznaky či obtíže nebo potřebujete radu lékaře, vyhledejte prosím odbornou lékařskou pomoc. Společnost Philips Avent neodpovídá za žádné škody, které mohou vzniknout v souvislosti s informacemi zde uvedenými.
Elektrická odsávačka mateřského mléka
SCF395/11
Elektrická odsávačka mateřského mléka
SCF396/11
Sada elektrické odsávačky
SCD395/21
Manuální odsávačka s lahví
SCF330/20
Pohárky na skladování mateřského mléka
SCF618/10
Absorpční vložky
SCF254/61
Chránič bradavek
SCF153/03
Sáčky pro uchování mateřského mléka
SCF603/25
You are about to visit a Philips global content page
Continue