4 min čtení Dudlík ano, nebo ne? Případně: odkdy dudlík? To jsou otázky, které si klade mnoho rodičů. Jistě jste zvážili všechna pro a proti, abyste pro své miminko vybrali to nejlepší. Pokud jste se tedy rozhodli, že dudlík svému miminku dáte, určitě si nyní kladete mnoho otázek. Pokud vás zajímá téma dudlík při kojení, odkdy dávat dudlík, či zda má používání dudlíku vliv při přechodu od kojení na krmení z lahve, jste tu správně. V tomto článku vám zodpovíme nejčastější otázky, které se týkají kojení a dudlíků – tak se do toho pojďme ponořit!
Pokud je „ano“ vaší odpovědí na otázku „dudlík ano, či ne“, jistě se ptáte: odkdy máme používat dudlík? Dudlík byste měli dát svému miminku až tehdy, kdy bez problémů zvládá kojení – obvykle zhruba ve třech až čtyřech týdnech věku. Pokud přecházíte z kojení na krmení z láhve, používání dudlíku může miminku pomoci lépe si zvyknout i na dudlík kojenecké láhve.
Ačkoli většina miminek nemá problém se střídáním matčiny bradavky a dudlíku kojenecké láhve, stále existují protichůdné názory na to, zda časné používání dudlíku může způsobit potíže s kojením. Proto se doporučuje dávání dudlíku odložit do doby bezproblémového krmení dítěte1, ať už se jedná o kojení, krmení z láhve nebo kombinaci obou způsobů.
Pokud kojíte, je důležité, abyste dodržovali pravidelný čas krmení. Jinými slovy, nedovolte, aby dudlík nahradil nebo oddálil dobu, kdy obvykle vaše miminko jí. Při sání se uvolňují hormony, které mohou u kojence imitovat pocit sytosti. Proto dbejte na to, abyste dudlíky používali výhradně k uspokojení potřeby sání miminka po jídle nebo před spaním. Pokud vaše miminko dudlík nechce, není důvod mu ho nutit. Dudlík je určen výhradně k tomu, aby vaše děťátko uklidnil a uvolnil, když je rozrušené nebo potřebuje sát. Stále si připomínejte, že dudlík svého miminka nemáte nikdy nikam přivazovat. K jeho ruce, postýlce a už vůbec ne kolem jeho krku. Místo toho můžete vyzkoušet plyšové zvířátko s dudlíkem (například měkkého slona na tulení nebo roztomilou žirafu) – miminka je snadno najdou a uchopí a plyšová hračka je odnímatelná pro snadné čištění.
Jakmile je vaše miminko na dudlík připraveno, použijte tyto tipy a pokyny. Ty vám pomohou naučit miminko na dudlík:
1. Dudlík není náhradou za jídlo
2. Dudlík miminku nenuťte
3. Dudlík nikdy nikam nepřivazujte
ultra soft snuggle
SCF348/13
ultra air
dudlík
SCF080/06
Šidítko Soothie
SCF194/04
4. Med a cukr nechte ve spíži Ujistěte se, že svému miminku dáváte dudlík čistý a „tak, jak je“. Není třeba používat žádné sladidlo, cukr ani med – dudlík obalený cukrem by mohl mít za následek poškození zubů miminka. Když své miminko ukládáte ke spánku, můžete mu nabídnout dudlík, který mu může pomoci usnout. Vyberte si dudlík, který je bezpečný, neobsahuje BPA a je určen pro stejně stará miminka, jako je to vaše. Zde najdete dudlíky pro miminka ve věku 0-6 měsíců. A zde pro ta starší, ve věku 6-18 měsíců.
5. Nabídnutí dudlíku během spánku
Sice vám na otázku „Odkdy nabídnout miminku dudlík?“ můžeme odpovědět, ale stejně nikdo nezná vaše děťátko tak dobře jako vy. Kdy začít s dudlíkem tedy záleží pouze na vás. Kouzlo toho, jak dudlík miminku úspěšně nabídnout, spočívá v tom, že ho nikdy nesmíte nutit a dudlík nikdy nesmí nahrazovat dobu jídla. Je určen pouze k uspokojení přirozené potřeby sání mimo dobu kojení nebo krmení z láhve.
You are about to visit a Philips global content page
Continue