Doba čtení: 6 minut Pláč je zcela normální součástí denního režimu miminek. Ale pokud jinak zdravé děťátko pláče více než tři hodiny denně a více než tři dny v týdnu, může se jednat o dětskou koliku. Neutuchající pláč může rodiče znepokojovat, a proto je důležité vědět, jak při kolice miminku pomoci.
V tomto článku projdeme základní informace a tipy, jak na dětskou koliku, včetně symptomů kojenecké koliky, aby se vám i vašemu děťátku ulevilo. Pokud máte nějaké další otázky či vás trápí obavy a potřebujete poradit, nikdy se neváhejte obrátit na svého lékaře či vyhledat názor odborníka.
Kolika u novorozence je běžná záležitost, která postihuje celosvětově až 40 % miminek a je nejčastější okolo šestého týdne věku dítěte1. Jak ale poznat, že se vyskytla právě u vašeho miminka? Toto jsou časté signály toho, že se jedná právě o dětskou koliku2:
Ačkoli není přesná příčina kojenecké koliky známá, někteří lékaři se domnívají, že existují určité spouštěče, které riziko koliky u miminka zvyšují. Těmi mohou být1, 3:
Ačkoli neexistuje žádná osvědčená léčba, máte mnoho možností, jak své miminko utišit, když má koliku. Zde je několik rad, jak na dětskou koliku1, 3:
Je prokázáno, že nošení nebo houpání může miminko utišit. Můžete své miminko držet blízko u sebe nebo použít nosítko, aby cítilo vaši blízkost, když jste třeba na cestách. Bylo také dokázáno, že chování děťátka, i když právě nepláče, může vést k omezení pozdějšího pláče – zejména během večera, kdy se příznaky koliky objevují nejzřetelněji.
Jednou z příčin kojenecké koliky jsou plyny. Můžete zkusit svému děťátku od prdíků ulevit, a to odříhnutím během kojení. Pokud svoje děťátko krmíte z láhve, můžete mu pomoci, aby polykalo méně vzduchu, a to použitím kojenecké láhve umožňující přirozené přisátí díky dudlíku ve tvaru prsu. Nebo můžete použít antikolikovou kojeneckou láhev s AirFree ventilem. Snížením množství zpolykaného vzduchu může tato láhev pomoci s běžnými problémy, jakými jsou dětská kolika, gastroezofageální reflux a prdíky.
Další tip, jak pomoci miminku při kolice: můžete si zkusit položit děťátko do klína tak, aby leželo na bříšku. Tak ho poté můžete hladit na zádech, abyste ho uklidnili, a aby se plyny mohly snadněji dostat ven. Miminka by měla být na bříšku pouze tehdy, když jsou vzhůru a jsou pod dohledem.
Někdy jsou klíčem k tomu, jak na dětskou koliku, neustálý pohyb a vibrace. Vezměte své děťátko na procházku nebo ho položte do vibračního křesílka, abyste mu ulevili. I nošení děťátka je populární řešení, protože jste s ním při uklidňování v blízkém kontaktu.
Některým rodičům pro uklidnění miminka s kolikou funguje lehký „bílý šum“ či hudba. Můžete si pustit uklidňující muziku nebo své miminko položit do pokoje se zapnutou sušičkou, vysavačem či se zdrojem bílého šumu. Tyto uklidňující zvuky mohou pomoci odvrátit pozornost a poskytnout vašemu miminku úlevu od koliky.
Naproti tomu jsou ale některá miminka, která potřebují méně stimulace, zejména pak ta do dvou měsíců věku trpící kolikou. V tomto případě můžete miminko zabalit do deky a umístit ho do tmavé místnosti.
Jakmile poprvé zaznamenáte příznaky kojenecké koliky, promluvte si s vaším dětským lékařem. Pediatr může určit, zda se opravdu jedná o koliku, a poradí, jak pomoci miminku při kolice.
Rodiče by měli kontaktovat lékaře, pokud jejich miminko vykazuje následující příznaky:
I když vás může neustále plačící děťátko znepokojovat, pamatujte si, že potíže s kojením i s krmením z kojenecké láhve jsou běžné, a že je mnoho možností, jak na dětskou koliku a ulevení miminku.
Antikolikový systém s ventilem AirFree™
SCF810/24
Antikolikový systém s ventilem AirFree™
SCF813/14
You are about to visit a Philips global content page
Continue