5 min. read I když je kojení jednou z nejpřirozenějších činností, kterou žena může dělat, není to vždy jednoduché. Vedle výjimečných okamžiků, které se vám s miminkem poštěstí mít, existují některé zcela běžné problémy, s nimiž se mohou nové maminky při kojení setkat. Jedním z nich je mastitida prsu. Zánět mléčné žlázy, který způsobuje bolest či zánět prsní tkáně. Jak vzniká mastitida, jaké jsou příznaky zanětu prsu při kojení a lze kojit při mastitidě? Zde vám na všechny nejčastěji kladené otázky týkající se mastitidy prsu odpovíme. Povíme si i o tom, jak se s ní vypořádat. Pokud budete potřebovat nějaké další informace, vyhledejte radu lékaře.
Mastitida postihuje 1-2 % kojících žen druhý až třetí týden po porodu. Může se však rozvinout i v období odstavení dítěte. Prvorodičky onemocní dvakrát častěji než vícerodičky.1 Nejčastěji se zánět prsu vyskytuje u kojících žen (puerperální mastitida), avšak u nekojících žen může vzniknout typ nazývaný periduktální mastitida. Ta je způsobena bakteriální infekcí v mlékovodech v důsledku prasklé nebo bolavé bradavky, nebo dokonce piercingu v bradavce.
Puerperální mastitida (zánět v prsu při kojení) může způsobit bolest při kojení, a tak může bránit procesu sbližování se (bondingu) mezi maminkou a jejím miminkem nebo dokonce ohrozit tvorbu mléka.Mastitida prsu by měla být řešena okamžitě, aby se maminka i miminko cítily zdravě a komfortně a aby byla zachována bezproblémová tvorba mateřského mléka.
Jak poznáte, jestli právě vás postihl zánět prsa při kojení (puerperální mastitida)? Kromě bolesti a nepříjemných pocitů mohou příznaky mastitidy prsu zahrnovat také únavu a pocit vyčerpání. Mezi první příznaky mastitidy patří:2 Tyto zde uvedené příznaky mastitidy jsou podobné příznakům nalití prsů, ale je mezi nimi zásadní rozdíl. Mastitida se od pocitu plných prsou liší tím, že obvykle postihuje pouze jeden prs, nikoli oba dva.
Ačkoli se mastitida může u novopečené maminky objevit kdykoli, nejčastěji se vyskytuje během prvních dvou až tří týdnů po porodu. Častou příčinou tohoto stavu jsou dlouhé přestávky mezi kojením, například tehdy, když miminko začne spát celou noc.
Toto jsou další příčiny mastitidy prsu:3
Stručně řečeno, mastitida je obvykle způsobena tím, že mléko zůstává příliš dlouho v prsu (tzv. stáza, neboli zpomalení až zastavení přirozeného pohybu tekutiny). Právě podpora růstu bakterií v důsledku stáze mléka vede ke stavu a příznakům bolesti a horečky. Je proto důležité zajistit, aby bylo mléko z prsů přirozeně odcházelo, a předejít tak problémům, jako jsou mastitida a nalití prsů. Ke zmírnění akutních potíží pomáhá vložení termovložek do podprsenky. Ty mohou po zahřátí stimulovat tok mléka před kojením. Vychlazené pak mohou zklidnit bolestivé nebo přeplněné prsy.
Absorpční vložky
SCF254/13
Dobrou zprávou je, že existuje mnoho způsobů, jak mastitidě předejít. Níže uvádíme několik dobrých rad, jak se zánětu prsu při kojení vyhnout:4
Jednou z nejčastějších otázek kojících maminek s mastitidou je, zda ještě mohou kojit. Odpověď je - ano. Pokud má maminka mastitidu, kojení může dokonce skutečně pomoci infekci odstranit. A to, aniž by došlo k nějaké škodě nebo negativním vedlejším účinkům.4,5,6
Pokud se příznaky mastitidy nezačnou po 24 hodinách zlepšovat nebo pokud se dokonce zhoršují, raději kontaktujte svého doktora. Lékaři obvykle pro zmírnění mastitidy prsu předepíší antibiotika, paracetamol nebo ibuprofen – tak, aby pro vás byly předepsané léky bezpečné při kojení.
Zánět prsu při kojení může být nepříjemný, ale není třeba panikařit. Nenechte se tím odradit. Jedná se o běžný problém, se kterým se setkává mnoho nových maminek, když se poprvé učí kojit své miminko. Riziko vzniku mastitidy můžete snížít dodržováním rad uvedených v tomto článku, ale v případě obav či dalších dotazů neváhejte vyhledat radu odborníka.
You are about to visit a Philips global content page
Continue