Pokud máte zkušenosti s depilací nebo epilací, je velká šance, že jste se se zarostlými chloupky již seznámili. Bohužel je to běžný problém. Zvlášť po pravidelném holení se mohou vytvořit zarudlé pupínky, které občas i hnisají. Mohou za to zarůstající chloupky, které si hledají cestu zpátky na povrch kůže. Zarostlé chloupky se objeví tam, kde špička dorůstajícího chloupku zarůstá zpět do kůže. Často se to stává u chloupků vlnitých nebo oslabených. Chloupek se tak zachytí pod kůží, a přitom dál roste, což může být nepříjemné až bolestivé, a obzvláště otravné, pokud to způsobí podráždění kůže, jako jsou pupínky nebo zánět vlasového folikulu. Sepsali jsme všechny naše nejlepší tipy a triky na odstraňování chloupků, které vám se starostmi se zarůstajícími chloupky pomohou. A také vám prozradíme, jak se jich zbavit dlouhodobě – chloupků a tím pádem i starostí s nimi.
Zarostlý chloupek vyrůstá z kůže, pak se ohne a vrůstá zpět do kůže. V některých případech roste přímo zpět do vlasového folikulu, což je malá dutina, kde se nachází vlasový kořínek. Pokud je vlasový folikul ucpán odumřelými kožními buňkami, často to způsobí, že chloupky porostou do stran. K tomu jsou náchylnější ženy s kudrnatými nebo vlnitými vlasy. Vlní se jim totiž i chloupky. A týká se to také oslabených chloupků, které špatně vytrhnete nebo seříznete a které pak nemají sílu prodrat se pokožkou ven. To má za následek zarůstání chloupků.
Zarostlé chloupky obvykle vypadají jako pupínky, někdy je lze rozeznat pod kůží. I v případě, že vás svědí pokožka nebo se na ní objeví vyrážka, mohou být viníkem zarostlé chloupky.
Nejen pro léčbu, ale i pro prevenci zarostlých chloupků a pupínků je klíčová exfoliace. Peeling pomáhá odstraňovat odumřelé kožní buňky a zabraňuje jejich usazování ve vlasových folikulech. Především v případě citlivé pokožky exfoliační peeling aplikujte minimálně den předem. Dále před samotným odstraňováním chloupků postupujte následovně:
1. Začněte teplou koupelí nebo delší sprchou.
5 až 10 minut bude stačit. Vlasové folikuly se vlivem teplé páry uvolní a chloupky budou poddajnější. Tip: Pokud máte velmi tvrdé chloupky, zkuste na ně použít kondicionér na vlasy.
2. Nikdy, ale opravdu nikdy neholte chloupky bez krému nebo gelu na holení.
Jestli zrovna žádný po ruce nemáte, použijte klidně výše zmíněný kondicionér. Holení na sucho dráždí a vysušuje pokožku.
3. Břity musí být čisté a ostré.
Šetříte a jednorázové holítko použijete hned několikrát? Navíc ho po holení dobře nevyčistíte a necháte ho položené na vaně? Přemnožené bakterie vám mohou zanést do pokožky zánět a tupá žiletka chloupky přetrhá a oslabí.
4. Chloupky odstraňujte po směru růstu a každé místo přejeďte ideálně jen jednou.
5. Na závěr je vhodné pokožku zklidnit balzámem nebo hydratačním krémem.
Zkusit můžete i mast s obsahem panthenolu, která pokožku zklidní a zvláční. Suchá pokožka totiž zarůstání chloupků podporuje.
MUDr. Monika Arenbergerová Dermatoložka
"Zarůstání chloupků pozorujeme zejména v místech záhybů – v oblasti třísel, intimních partiích nebov místě nošení těsných oděvů. Vyvolávajícím faktorem může být holení, při kterém se chloupek přeruší těsně nad pokožkou nebo epilace, po které chloupek znovu dorůstá. Odumřelé kožní buňky mohou během dorůstání uzavřít ústí vlasového folikulu a chloupek roste pod nesprávným úhlem pod kůží. Pokud se tyto problémy neřeší hned, zůstávají na kůži malé bouličky nebo tmavší místa - hyperpigmentace. V akutním stádiu je třeba předepsat lékařem na tyto obtíže desinfekční roztoky, mycí gely, antibiotické masti nebo krémy s retinoidy."
Nejčastěji se se zarůstajícími chloupky setkávám u mladých žen, které se holí nebo epilují zejména v oblasti dolních končetin a na intimních partiích. Na kůži pak vidíme drobné červené boláčky, někdy s příměsí hnisu. Kůže je podrážděná, červená, svědí a celkově působí dyskomfortně.
MUDr. Monika Arenbergerová Dermatoložka
Pokud už se výše uvedenými věcmi řídíte a výsledek stejně není dobrý, nebo vám celá procedura kolem odstraňování chloupků připadá zbytečně zdlouhavá, máte ještě další možnost: úplně se holení nebo vytrhávání chloupků vyhnout, a to použitím jiné metody odstraňování chloupků. Napadl vás jako první laser? Ano, ten to samozřejmě umí také, ale za takovým ošetřením se musíte vydat do salonu. Navíc předem nikdy nevíte, kolik sezení budete potřebovat a jaká bude celková cena. Zajímavou alternativou je IPL ošetření, jehož největší předností je, že ho můžete podstoupit doma.
* Průměrná redukce chloupků po 12 ošetřeních: 86 % na nohou, 70 % v oblasti bikin, 67 % v podpaží
** Při dodržení doporučeného schématu ošetření; měřeno na nohou; individuální výsledky se mohou lišit.
Dlouhodobější metody odstraňování chloupků, jako je IPL epilace, mohou být extra nápomocné, protože jednoduše omezí opětovný růst chloupků a tím i zarůstání chloupků. Zařízení jako je Philips Lumea IPL (Intense Pulsed Light), chloupky uvede do klidové fáze. Tato technologie vysílá světelné impulzy ke kořínkům chloupků a tak je defakto uspí, místo toho, aby je vytrhla. Chloupky totiž následně samy vypadnou.
MUDr. Monika Arenbergerová Dermatoložka
"IPL je inovativní technologie využívající intenzivní světelné impulzy. Světlo se zamíří přímo na vlasový váček a způsobuje přechod folikulu do klidové fáze. Tato technologie mě oslovila, protože je ošetření prakticky nebolestivé a díky cílenému zaměření na vlasový folikul má minimum nežádoucích účinků. Např. Philips Lumea lze bez obav používat na obličej, ruce, nohy, ale i intimní partie. Philips Lumea je ideální pro ženy, které chtějí dosáhnout hladké pokožky bez chloupků. Je šetrný vůči pokožce, účinný a doporučuji ho zejména klientům, kteří mají citlivou pokožku a po holení nebo depilaci pozorují nežádoucí účinky."
MUDr. Monika Arenbergerová Dermatoložka
Philips Lumea IPL můžete snadno používat doma – ať už s kabelem nebo bez něj. Použití je bezpečné, bezbolestné a jednoduché. Jeho nástavce, speciálně navržené pro různé oblasti těla, mají okénko, které při ošetření pevně přitisknete na kůži v úhlu 90 stupňů. Až budete připraveni, stiskněte tlačítko. To vyšle světelný impuls, který ucítíte jako teplo na pokožce. Jaké jsou největší výhody Philips Lumea IPL? 1. Nezarůstají po něm chloupky. Philips Lumea je totiž ani nevytrhává, ani neholí, tím pádem je nijak neoslabuje. Ani nedráždí pokožku. 2. IPL ošetření nebolí a je bezpečné. Senzor SmartSkin napřed prozkoumá aktuální odstín vaší pokožky, a poté vybere nejvhodnější intenzitu ošetření – vaší pokožce přesně na míru. 3. IPL ošetření můžete provádět po celém těle – včetně obličeje nebo citlivých oblastí kolem bikin. Pomůžou vám s tím speciálně tvarované nástavce. 4. Aplikace vás upozorní, až bude třeba provést další ošetření. Funkce SkinAI navíc ohlídá, abyste nevynechala ani centimetr pokožky, kterou chcete zbavit chloupků. A ukáže vám, jak moc vám ubyly chloupky od posledního ošetření. (PS: Po prvních třech ošetřeních vám ubyde až 92 % chloupků!**) 5. Vaše pokožka bude hladká a bez chloupků až 12 měsíců*. Stačí provést prvních 4-5 ošetření vždy ve dvoutýdenních intervalech, a poté přístroj použít jednou za čtyři až osm týdnů na drobné úpravy. Když provedete celkem dvanáct ošetření v doporučeném časovém rozmezí, nebudete muset chloupky řešit až po celý jeden dlouhý rok. Výsledek: méně zarostlých chloupků a hladší, jemnější & šťastnější pokožka!
You are about to visit a Philips global content page
ContinueYou are about to visit a Philips global content page
Continue