5 min čtení Jako každá novopečená maminka pravděpodobně přemýšlíte, čím, kdy a jak často krmit své miminko – a nejspíš máte i spoustu dalších otázek. Kolik mateřského mléka by měl novorozenec vypít? Jak často by mělo miminko dostávat umělou výživu? Jak vlastně krmit novorozence? Kolik toho novorozenci snědí a může se miminko přejíst? Jak tedy poznám, že je moje dítě syté? To vše je zařízeno dost chytře: vaše tělo zkrátka ví, jak poskytnout miminku všechny živiny, které právě potřebuje. Takže se opravdu nemusíte ničeho bát.
Víme však, že praktické rady a trocha ujištění mohou být při péči o miminko velmi užitečné. A informace o tom, jak často krmit miminko a o všem spojeným s jídlem, vám pomohou se připravit. Ať už se rozhodnete své miminko kojit, krmit ho z láhve nebo obojí kombinovat, zde najdete všechny důležité informace o tom, jak krmit novorozence, aby zdravě rostl a vyvíjel se.
Matky mají úžasné instinkty, ale ne všechny jsou na začátku čtenářkami myšlenek! Postupem času se s jedinečnými gesty a příznaky hladu svého dítěte velmi dobře seznámíte. Do té doby vám přinášíme několik nejčastějších znaků toho, že má vaše miminko hlad:
Pokud se vaše miminko projevuje některým z těchto způsobů, může se vám snažit naznačit, že je čas jíst. V ideálním případě by se vaše děťátko mělo krmit na vyžádání – tedy, když má hlad. A pokud se ptáte: „Kolik mateřského mléka potřebuje novorozenec při každém krmení?“, pak máte štěstí! Vaše tělo přirozeně reaguje na potřeby vašeho miminka a vytváří správné množství mléka – a to zcela samo! Pokud z jakéhokoli důvodu nekojíte, může být výhodné i krmení z láhve na požádání. Tak si vaše děťátko může regulovat své potřeby samo.
Kolik mililitrů by měl novorozenec vypít? Na dětech je úžasné, že jsou všechny jedinečné, a proto se žádné dítě nikdy nenají přesně podle příručky. Množství, které novorozenci snědí, závisí na konkrétním dítěti. Nepanikařte tedy, pokud následující pokyny neodpovídají vašemu harmonogramu krmení – máte-li ale nějaké obavy, obraťte se na svého dětského lékaře.
Obecně platí, že novorozence je třeba krmit osmkrát až dvanáctkrát denně, tedy po několika hodinách. Zpočátku bude vaše tělo produkovat malé množství mateřského mléka – nažloutlé, husté mléko, zvané mlezivo. Toto mléko je pro novorozence dokonalým zdrojem živin a podporuje vývoj jeho imunitního systému.1
Abychom tedy odpověděli na otázku, kolik mililitrů vypije novorozenec – novorozenci vypijí při jednom krmení jen asi 30 až 60 ml. Ve dvou týdnech věku se toto množství zvýší na zhruba 60 až 90 ml. Nedělejte si tedy starosti, pokud se vám v prvních dnech po narození zdá, že se vám mléko příliš netvoří! Postupem času se bude měnit i délka krmení. Ta začíná přibližně na 10–30 minutách bude se však prodlužovat, jak vaše miminko poroste.
Pokud se rozhodnete používat umělou výživu nebo odstříkávat mateřské mléko pro krmení dítěte z láhve, množství zůstává stejné jako při kojení. Odsávání je skvělý způsob, jak nadále krmit své miminko mateřským mlékem, a přitom si vaše bradavky mohou odpočinout a vy máte větší kontrolu nad načasováním a svými plány.
Pokud přecházíte z kojení na krmení z láhve, je také důležité vybrat správnou láhev. Ta by měla miminku umožnit co nejpřirozenější krmení. Zkuste například kojeneckou láhev Philips Avent Natural, jejíž mimořádně měkký dudlík ve tvaru prsu podporuje přirozené přisátí a napodobuje pocit prsu, takže přechod od prsu k láhvi je pro vás i vaše děťátko příjemný i přirozený.
Mnohou maminku jistě napadne: „Může se miminko přejíst?“. Kojení na vyžádání je skvělý způsob, jak zajistit, aby vaše děťátko dostávalo veškeré mléko, které potřebuje, protože kojené dítě nemůžete překrmit. 2 Odpověď na otázku, zda se může miminko přejíst, tedy zní: kojené miminko se přejíst nemůže. Je však užitečné sledovat, před jak dlouhou dobou bylo vaše děťátko naposledy krmeno, abyste se naopak vyhnula jeho případnému nedokrmení.
K nedostatečnému krmení může dojít, pokud se vaše miminko nepřisává správně nebo pokud je produkce mléka snížena (obvykle v důsledku slabší stimulace). Nedostatečné kojení je poměrně časté a jeho nejzřejmějším důvodem bývá to, že je obtížné sledovat množství mléka, které dítě z prsu přijímá.
Pokud vaše miminko nedostává všechno mléko, které potřebuje3, bude při pravidelných kontrolách vykazovat hubnutí. Zajistěte si u svého pediatra laktační podporu (abyste zajistila správné přisátí), používejte odsávačku mateřského mléka (abyste zvýšila produkci mléka), a vyzkoušejte krmení z láhve (to vám pomůže sledovat množství, které vaše miminko sní).
Jak poznáte, že vaše miminko už nemá hlad? Ať už se rozhodnete pro kojení z prsu nebo krmení z láhve, sledujte tyto příznaky, které mohou naznačovat, že je dítě syté:
Pokud vaše miminko jeví známky toho, že je syté, přestaňte ho kojit nebo krmit z láhve, i když láhev ještě není prázdná.4
Nezapomeňte, že každé dítě je jiné a neexistuje žádné pouto, které by bylo stejné jako to mezi vámi a vaším děťátkem. Zvolte si takový způsob krmení, který nejlépe vyhovuje vám a vašemu miminku, ať už je to kojení, krmení z láhve nebo kombinace obojího.
You are about to visit a Philips global content page
Continue