5 min čtení Kojení je sice přirozenou součástí mateřství, ale i tak většinou vyžaduje cvik, trpělivost a trochu více přípravy. Pokud se rozhodnete své miminko kojit, nenechte se odradit, narazíte-li na běžný problém s přisátím. Představíme vám několik kojicích poloh, které vám s tím pomohou.
Jednou z nejčastějších obav při kojení bývá pro novopečené maminky správné přisátí. Je to pochopitelné, protože je samozřejmě velmi důležité, aby se vaše miminko při kojení správně přisálo, a tak se mu podařilo získat dostatek mléka. Dobré přisátí při kojení je ale důležité i pro to, abyste se vyhnula nepříjemným pocitům v prsou a bolestem bradavek.
Jedním z nejlepších způsobů, jak zajistit dobré přisátí, je najít správnou polohu při kojení, která vyhovuje vám i vašemu miminku. V tomto článku se budeme zabývat různými polohami při kojení a dalšími tipy, které vám pomohou správného přisátí dosáhnout. Pokud budete mít další otázky nebo obavy, obraťte se na svého lékaře nebo laktačního poradce, který vám poskytne další informace a podporu.
Než se budeme zabývat různými polohami na kojení, řekněme si, co také může pomoci vašemu děťátku s přisátím během kojení:1
Kromě těchto užitečných kroků je důležité najít si při kojení takovou polohu, která bude vyhovovat vám i vašemu děťátku. Experimentujte proto s různými polohami pro kojení, dokud nenajdete takovou, ve které se budete cítit pohodlně a která pomůže vašemu miminku správně se k prsu přisát. Zde jsou nejčastější kojicí polohy, které vám v tom mohou pomoci:1
Tato poloha vleže je ideální pro maminky, které kojí poprvé. Chcete-li vyzkoušet tuto polohu, jednoduše se položte na záda a krk, ramena a paže si podložte polštářem. Děťátko mějte položené bříškem na tom svém a dovolte mu, aby našlo váš prs a přizpůsobilo se.
Pokud hledáte polohu na kojení, která vám umožní miminko nakrmit a zároveň si i odpočinout, může být ideální volbou poloha na boku. Lehněte si na bok a podložte se polštářem. Své miminko, položené čelíčkem k vám, pak můžete kojit z prsu, který je opřený o polštář. Za své miminko můžete také položit ručník nebo přikrývku, abyste ho při krmení udržela na místě.
Další skvělou polohou pro správné přisátí je poloha příčné kolébky, kdy si na klín položíte polštář a děťátko položíte bokem k sobě. Při kojení podepřete miminko opačnou paží, než je prs, ze kterého kojíte.
V této kojicí poloze se nejprve posaďte na pohodlnou židli s polštáři pro podporu. Položte miminko na zádíčka na polštář a jeho nožičky položte pod svou paži a opřete je o opěradlo židle. Zatímco předloktím podpíráte zádíčka a ramínka svého děťátka, stejnou rukou mu držte také hlavičku a druhou rukou si podepřete prs, ze kterého se miminko krmí.
Vzpřímená neboli vertikální poloha se řadí mezi vhodné polohy pro kojení při refluxu. Posaďte se, záda si podepřete polštářem a posaďte své děťátko obkročmo na své stehno. Jednou rukou mu podepírejte hlavičku a krček a druhou rukou přidržujte prs, z něhož kojíte.
Během zkoušení těchto různých poloh při kojení může vaše novorozeně reagovat na některou lépe než na jinou. Jakmile najdete vhodnou kojicí polohu, sledujte následující známky toho, že se vaše miminko správně přisálo:2,3 Tip: Po úspěšném dokončení kojení zvažte ochranu bradavek pomocí mimořádně jemných mušlí. Jsou určeny k nošení uvnitř podprsenky, kde zachycují přebytečné mateřské mléko a pomáhají chránit bradavky před odřením.
Tak a je to: toto jsou polohy a tipy na kojení, které vám a vašemu miminku pomohou ke správnému přisátí během kojení. Nezapomeňte, že kojení vyžaduje učení, takže se nenechte odradit, pokud se na vaší společné cestě setkáte s překážkami nebo problémy. Tipy týkajících se kojení jsme si pro vás připravili v dalším článku zde.
Užívejte si tento výjimečný čas se svým miminkem a nezapomeňte se poradit s lékařem nebo laktačním poradcem, máte-li jakékoliv otázky nebo obavy, které vás mohou napadnout a potkat.
You are about to visit a Philips global content page
Continue