Dětský spánek často postrádá logiku. Vašemu miminku může stačit spát hodinu dopoledne a hodinu odpoledne, ale chlapeček vaší kamarádky může prospat celý den. Co dítě, to jiné spánkové potřeby. Nesnažte se také uměle vytvářet režim tam, kde to zatím ani není možné. Do tří až čtyř měsíců věků je spánek kojence velmi nevyzpytatelný. Až po tomto období teprve začnou děti vnímat střídání noci a dne a můžete očekávat, že se věci budou dít alespoň trochu předvídatelně.
“Hlavně ho nehoupej a nezvedej z postýlky.” “Musí se naučit usínat samo.” Možná i takovou radu jste si vyslechli po příchodu z porodnice. Dětský spánek je věda a ta nejlepší rada zní: Vaše dítě je originál a má také i unikátní spánkové potřeby.
Kdo spí, ten sílí Během spánku novorozence produkuje tělo růstové hormony, díky kterým roste a sílí. Dochází také k budování imunity. Mozek se nezastaví I když zbytek těla odpočívá, mozek se nezastaví ani na vteřinu. Nyní je totiž právě ten čas na zpracování všech podnětů, které vaše děťátko během bdělého stavu zaznamenalo. A že jich bylo! Kojenec vnímá naprosto všechno, co se kolem něj hýbe, nedokáže sám nic vytěsnit, všechno je pro něj zcela nové. A pak je také potřeba to v mozku zpracovat. Spánek je pro děti zkrátka stejně důležitý jako potrava. Díky němu se vyvíjí, rostou a stávají se našimi malými dospělými.
Spánek miminek není jen o tom si odpočinout. Za zavřenými víčky toho drobečka se toho děje mnohem víc.
Houpavý pohyb Už ve vašem bříšku bylo dítě zvyklé pohybovat se sem a tam. Není proto divu, že je to právě tento houpavý pohyb, který většina dětí miluje natolik, že to bývá nejrychlejší cesta k vytouženému spánku. Můžete ho nosit v náručí, v nosítku, šátku, kolébat ho v kolébce, houpat ve speciálním vaku zavěšením ke stropu nebo si vzít domů kočárek a jezdit s ním po bytě. Zkuste vždy po nějakém čase opět před spaním miminko pouze do postýlky položit a nechat usnout bez pohybu, jednoho dne by se to přeci jen mělo naučit samo. Ukolébavky Nemusíte mít nadání, abyste mohli svému dítěti před spaním zpívat. Dokud není dost velké na čtení pohádek, tak je to ten nejpřirozenější způsob, jakým ho můžete zklidnit. Polohlasné broukání navodí příjemnou atmosféru a uklidní i toho nejuplakanějšího kojence. Vždyť váš hlas je právě to, co miminko slyšelo ještě v době, kdy bylo v bříšku. Dudání a sání Jedním z vrozených reflexů je sání. Pro novorozence je to tak automatické jako třeba dýchat. Jak uspat přetažené miminko? Nabídněte mu prs nebo lahvičku a uvidíte, že v ten moment zklidní. Pokud myslíte, že mléka už bylo dost, můžete zkusit nabídnout dudlík, pokud ho váš malý akceptuje. Noční svícení Možná by vás to ani nenapadlo, ale chybu můžete dělat i ve způsobu svícení. Jak při uspávání nebo nočním krmení svítíte? Snažte se používat tlumená, nenásilná světla, která nikoho neprobudí, ale jen posvítí tam, kde je třeba. Večerní rituály Uspávání dětí nezačíná v ložnici nebo pokojíčku, nýbrž už v koupelně. Samotná koupel, následná olejová masáž, broukání klidných písniček, mazlení, to všechno, pokud se bude pravidelně opakovat, později u dětí navodí kýžený pocit přicházejícího spánku. Snažte se o dodržení posloupnosti a časového rozptylu. Děti mají rády jistotu v tom, co přijde, ať už jim jsou dva měsíce nebo dva roky. Bylinné čaje a homeopatika Pokud máte pocit, že čím pozdější hodina, tím má vaše dítě více energie, můžete se ho pokusit zklidnit metodou, která je k tomu v jeho věku vhodná. Pomocníkem například mohou být různé uklidňující bylinné čaje nebo homeopatika. Usínací kamarád Dalším z oblíbených uspávacích metod je dát dítěti na usínání plyšovou hračku, muchláčka nebo obyčejnou látkovou plenku. Někteří novorozenci se právě tímto zklidní a usnou za pár chvil. Mějte však na paměti, že pokud si k takovému způsobu usínání dítě navykne, je nutné mít předmět všude s sebou. Kolem uspávání miminek je toho spoustu napsáno a ještě více řečeno. Rady typu “nech ho vybrečet” a nebo “hlavně ho nezvedej” uslyšíte ze všech stran. Jste to ale jen vy, kdo toho malého zná nejlépe. Jestli myslíte, že je ještě potřeba ho pohoupat nebo jinak ukonejšit, udělejte to. Vždyť v maminčině náruči se všechno lépe snáší a neexistuje nic, co byste mohla pokazit laskavým přístupem.
Možná vás to překvapí už v porodnici. Jakto, že hned po papání neusne? Novorozenci přece spí celé dny. Jak kteří. Pokud máte to štěstí a vaše děťátko usne samo po položení do postýlky, buďte za to rádi. Mnozí rodiče ve snaze dovést své miminko k vytouženému spánku houpají, zpívají, konejší i dlouhé hodiny. Jak tedy nejlépe lze kojence uspat?
Prosím berte na vědomí, že informace poskytnuté v těchto článcích jsou všeobecné rady a neměly by být zaměňovány s radami lékaře. Pokud vy, vaše miminko nebo někdo z vaší rodiny trpíte závažnými nebo dlouhotrvajícími symptomy, nebo potřebujete konkrétní radu od odborníka, tak se prosím obraťte na odbornou lékařskou péči. Philips AVENT není zodpovědný za žádné škody způsobené nakládáním s informacemi poskytnutými na těchto webových stránkách.
ultra soft
dudlík
SCF223/02
ultra soft
dudlík
SCF223/01
ultra soft
dudlík
SCF222/02
Dudlík ultra air
SCF080
ultra air
Dudlík
SCF080
Ultra air
dudlíku pro novorozence
SCF349/14
Ultra air
Dudlík
SCF349
ultra air
dudlík
SCF086/78
ultra air
dudlík
SCF086/76
ultra air
dudlík
SCF085/18
ultra air
dudlík
SCF085/17
ultra air
dudlík
SCF085/04
dudlík
Soothie dudlík
SCF099/22
dudlík
Soothie dudlík
SCF099/21
You are about to visit a Philips global content page
Continue