O důležitosti čistého vzduchu pro naše zdraví není pochyb. Pro alergiky a astmatiky jsou dnes čističky vzduchu již samozřejmostí. Stále větší oblibě se tyto přístroje těší ale i u dalších aktivních lidí a rodin s dětmi, které oceňují příznivý vliv čističek vzduchu na zdraví dýchacích cest, kvalitu spánku a celkovou psychickou a fyzickou pohodu. Ovšem není čistička jako čistička. Jak už to bohužel bývá, mnoho výrobců se snaží „svézt“ na módní vlně čističek a přichází s různými technologiemi, které s sebou přináší více škody než užitku. Mezi takto kontroverzní přístroje patří zejména generátory ozónu a ionizátory vzduchu.
Na fakta ohledně ozónu a jeho vlivu na naše zdraví jsme se podívali společně s RNDr. Ondřejem Mikešem, PhD., environmentálním chemikem z Masarykovy univerzity, který se dlouhodobě zabývá vlivem znečištění ovzduší na zdraví člověka.
Chemická reakce, při které z kyslíku vzniká ozón, se děje například při průchodu blesku atmosférou vlivem elektrických výbojů, či působením UV záření. Proto je jeho koncentrace v ovzduší nejvyšší právě v létě, kdy je vyšší množství slunečního záření a bouřek. Jelikož je ozón těžší než vzduch, drží se nízko a má charakteristický zápach, můžete jej poznat podle typické „vůně“ letních bouřek s blesky.
Ozón je rovněž součástí tzv. fotochemického smogu, který vzniká v oblastech s vysokým znečištěním vzduchu v kombinaci s intenzivním slunečním zářením, tedy typicky v městských a průmyslových oblastech v letních měsících. Zde má ozón poměrně typický cyklus s nárůstem v ranních hodinách, spolu s nárůstem dopravy, a maximem v pozdním odpoledni. Večer koncentrace pozvolna klesají, protože nevzniká nový ozón a ten, který vznikl přes den postupně reaguje s různými látkami.
Lidé si ozón nejčastěji spojují s ozónovou vrstvou, která je pro živé organismy velice důležitá. Jde o vrstvu stratosféry ve výšce 25-35 km nad zemským povrchem, v níž je koncentrace ozónu mnohem vyšší než koncentrace dvouatomové molekuly kyslíku.
Zde ozón plní funkci „UV filtru“, který brání pronikání škodlivého krátkovlnného UV záření na zemský povrch. Jeho efekt je tedy pro naše zdraví podobný jako efekt opalovacích krémů či slunečních brýlí: chrání nás před účinky krátkovlnného ultrafialového záření, které způsobuje problémy se zrakem a poškození kůže, které může vést až ke kožním karcinomům.
Ztenčování ozónové vrstvy a vznik ozónové díry se považuje za jednu z největších ekologických katastrof, kterou se naštěstí povedlo díky razantním mezinárodním dohodám zvrátit.
Vystavení zvýšeným koncentracím ozónu způsobuje:
Nenechte se ale výčtem pozitivních dopadů ozónu ve stratosféře zmást. Mnoho lidí totiž neví, že vliv ozónu na naše zdraví se mění podle toho, v jaké vrstvě atmosféry se nachází. Ozón v přízemní atmosféře, tedy v tzv. troposféře, naopak může působit škodlivě na zdraví lidí, živočichů i rostlin.
Nelze opomenout také negativní vliv přízemního ozónu na zvířata a rostliny, a tedy na celý ekosystém i zemědělství. Velmi podstatné je poškození vegetace s následnými nižšími zemědělskými výnosy. Při vyšších koncentracích může ozón poškozovat i různé stavební materiály.
Přestože je ozón při vyšších koncentracích prokazatelně nebezpečný plyn, jsou na trhu k dispozici přístroje, které generují ozón pro účely dezinfekce vzduchu a vody či neutralizace zápachů. Důvodem je, že ozón dokáže efektivně zničit plísně, houby či bakterie. Tento efekt dosahuje ale pouze ve zmíněných vyšších koncentracích, kdy ovšem zabíjí nejen mikroorganismy, ale je velice škodlivý i pro člověka. V nižších, a tedy pro člověka bezpečných koncentracích je dezinfekce ozónem neúčinná. Proto se používání ozónu pro účely dezinfekce doporučuje pouze v průmyslu nebo v kontrolovaných podmínkách, kde jsou lidé, kteří do kontaktu s ozónem přicházejí, patřičně chráněni. S ozónem se můžete setkat také v medicíně, kde se aplikuje ale pouze lokálně a v přísně střežených podmínkách.
Ozón se často používá k sterilizaci vody, kde se ho ale díky jeho vysoké rozpustnosti ve vodě může použít velké množství, které je účinné v likvidaci biologických kontaminantů a přebytečný ozón následně reaguje na kyslík.
Pro použití v místnostech se ukázal jako vhodný při masivní dekontaminaci, kdy se čištěné místnosti skoro hermeticky uzavřou a využívají se vysoké koncentrace generovaného ozónu. Mnoho komerčních generátorů ozónu vyprodukuje až 5 000 000 µg ozónu za hodinu. Ukazuje se ale, že při nízkých koncentracích, pod limity vhodné pro lidské zdraví, není toto odstraňování efektivní.
RNDr. Ondřej Mikeš, PhD.
Dalšími kontroverzními přístroji jsou ionizátory vzduchu, které obohacují vzduch velkým množstvím záporně nabitých iontů, tzv. aniontů. Výrobci ionizátorů tvrdí, že čím je ve vzduchu více aniontů, tím méně obsahuje mikrobů a dalších částic. To ale není celkem pravda.
Čistička vzduchu s ionizátorem totiž nežádoucí mikroby a další mikročástice ze vzduchu neodstraňuje, pouze je „obaluje“ ionty, čím se zvýší jejich hmotnost. V důsledku tohoto procesu mikročástice ze vzduchu klesají na povrchy, jakými jsou podlahy, zdi či nábytek.
Tato reakce má příznivý vliv na čistotu ovzduší v exteriérech, kde tyto částice na površích již nepředstavují pro člověka zdravotní riziko. Ovšem v interiérech musí být tyto částice z povrchů pravidelně odstraňovány, v opačném případě je příznivý efekt ionizace vzduchu v místnosti nízký.
Většina ionizátorů navíc funguje na principu vysokonapěťových (koronových) výbojů, které produkují ozón a oxidy dusíku. Jak jsme již zmínili výše, ozón je potenciálně nebezpečný plyn a může způsobovat mimo jiné přesně ty zdravotní potíže, proti kterým by měla být čistička vzduchu s ionizátorem účinnou prevencí.
Nadechněte se zdravějšího vzduchu. Například Čistička vzduchu Philips Dual Scan AC3858/50 odstraní až 99,9 % znečištění a nepřetržitě hlídá kvalitu vzduchu u vás doma.
Například Čistička vzduchu Philips Dual Scan AC3858/50 odstraní až 99,9 % znečištění a nepřetržitě hlídá kvalitu vzduchu u vás doma.
Správná a pro zdraví prospěšná čistička vzduchu by tedy ozón neměla generovat, ale naopak jej ze vzduchu odstraňovat. Zároveň by měla nežádoucí částice ze vzduchu přímo zachytávat, nikoliv je pouze přenášet ze vzduchu na jiné povrchy.
Efektivní čištění vnitřního vzduchu od ozónu se ukazuje při filtraci s užitím tzv. aktivního uhlí a také je podmíněno ventilací daného prostředí. Umístění přístroje, který dlouhodobě produkuje ozón k čištění vzduchu, bych do domácnosti nedoporučil.
RNDr. Ondřej Mikeš, PhD.
Zkušenosti s generátory ozónu proto přivádí mnoho zákazníků zpět ke klasickým mechanickým čističkám vzduchu s výměnným filtrem. Ty prokazatelně odstraní ze vzduchu alergeny a nečistoty, a to bez potenciálních negativních efektů. Fungují na principu cirkulace vzduchu, kdy jednoduše ze vzduchu „odsají“ veškeré škodlivé mikročástice, smog, prach, pyly, viry i bakterie, a ty bezpečně zachytí na filtru, který se po znečištění jednoduše vyčistí nebo vyhodí.
Není vědecky známo, že by nějaká „převratná“ technologie tento efektivní a zcela bezpečný způsob čištění vzduchu mohla zatím nahradit.
Čistý vzduch bez alergenů
Odstraní 99,9% alergenů - testováno Karlovou Univerzitou, Přírodovědeckou fakultou
Účinnost čističky testovala Přírodovědecká Fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Čistý vzduch bez alergenů do 6 minut díky vysokému výkonu
Nepřetržitě hlídá kvalitu vzduchu u vás doma a okamžitě odhalí alergeny
Extrémně tichý noční režim pro nerušený spánek
You are about to visit a Philips global content page
Continue