Úlohu, kterou může v našich životech hrát spánek, někdy podceňujeme. Spánek však může být ve skutečnosti jedním z nejlepších faktorů posilujících výkon, jaký existuje. Pokud se vám nedostává dostatečného spánku, nedáváte svému tělu šanci podat maximální výkon. Zde se můžete podívat, jak dovede zlepšení kvality spánku zlepšit váš celkový život, ať už zlepšením sportovních výkonů nebo výkonů při každodenních úkolech. Spánek je legální sportovní doping Možná vás to ještě nikdy nenapadlo, ale spánek je skutečně legální sportovní doping. Proteinový koktejl a návštěva lékaře prostě nestačí, pokud vám každý den chybí spánek. U sportovců je až o 70 procent vyšší pravděpodobnost sportovních úrazů, pokud v noci nemají osm hodin spánku. Kratší doba spánku může zvýšit hromadění kyseliny mléčné a snížit svalovou sílu.
Ve skutečnosti zvýšená ospalost někdy koreluje s celkově kratší sportovní kariérou. Spánková deprivace může zvýšit pravděpodobnost únavy, špatného soustředění a nízké energie během cvičení a dokáže zpomalit regeneraci po těžkém sportovním zápasu. Nedostatek spánku může dokonce simulovat příznaky přetrénování. K porozumění, jak to všechno funguje, je sice zapotřebí další výzkum, je však jasné, že spánek je životně důležitým faktorem zlepšujícím sportovní výkonnost.
Spánek zlepšuje výkonnost v práci i ve škole
Dostatek spánku ovšem není důležitý jen pro sportovce. Zlepšení kvality spánku je důležité pro každodenní výkon všeho druhu, ať už ve škole, nebo v práci.
Spánek dokáže zlepšit imunitní funkce, zvýšit hladinu energie, zlepšit koordinaci a bdělost. Dobrý noční spánek vám umožní si během dne udržet soustředění a pomůže vám k lepší vnímavosti a kreativitě v práci i ve škole. S dostatečným množstvím spánku se snáze naučíte nové poznatky a dokážete efektivněji ukládat vzpomínky.
Spánek kratší než šest hodin denně u vás může zvýšit pravděpodobnost pracovního vyhoření. Budete roztěkanější, úzkostlivější, více se hněvat a více riskovat. Spánek kratší o pouhých 16 až 19 minut za noc může poškodit kognitivní výkon v práci.
Nemáte-li dostatek spánku, nadešel čas experimentovat s plnými osmi až devíti hodinami za noc. Vyzkoušejte to a uvidíte, jak to pomůže vašemu sportovnímu výkonu nebo vašemu každodennímu životu ve škole či v práci. Chcete-li lépe spát, zkuste si jednu až dvě hodiny před ulehnutím dát malou svačinku bohatou na tryptofan. Začněte s odpočinkovou rutinou před usnutím, jako je třeba čtení knihy, šálek bezkofeinového čaje nebo poslech podcastů na usnutí. Před spaním se vyhýbejte jasným obrazovkám a spěte v chladné, temné a tiché místnosti.
Pokud spíte celou noc, ale přesto se během dne cítíte unavení, zvažte možnost promluvit si s lékařem o vyšetření ve spánkové laboratoři. Jedním ze stavů, které mohou klidný spánek komplikovat, je nediagnostikovaná spánková apnoe.
Více informací o tom jak získat potřebná terapeutická zařízení naleznete zde, včetně podmínek pro jejich úhradu z veřejného zdravotního pojištění.