Doba čtení: 5 min
Domovská stránka ›› Příroda léčí: příznivý vliv přírody na duševní zdraví
Domovská stránka ›› Příroda léčí: příznivý vliv přírody na duševní zdraví
Cítíte se po procházce v parku nebo v lese jako znovuzrození? Láká vás trávit čas v přírodě, zejména když jste ve stresu? Nejste v tom sami! Jedna studie zjistila, že 95 % dotázaných prohlásilo, že se jejich nálada po pobytu venku zlepšila1. Přestože nebyly provedeny žádné randomizované, kontrolované studie o vlivu přírody na duševní zdraví, důkazy z jiných studií podporujících existenci tohoto fenoménu jsou poměrně přesvědčivé. I když je pro vědce obtížné stanovit jasný vztah, stačí strávit pár hodin v přírodě, abyste příznivé účinky pocítili sami. Pojďme prozkoumat přínosy pobytu venku a nějaké tipy o tom, jak přírodu začlenit do každodenního života!
Jak již bylo zmíněno, studie zjistila, že 95 % dotázaných prohlásilo, že se jim po pobytu venku zlepšila nálada1. Cítili se méně deprimovaní, vystresovaní a úzkostliví a místo toho si přišli klidnější a vyrovnanější. Jiná studie prokázala, že čas strávený v přírodě je spojován s pozitivní náladou, psychologickou rovnováhou, smysluplností a vitalitou2. Stručně řečeno: lidé, kteří jsou více spojeni s přírodou, bývají šťastnější.
Když jste ve stresu, věnovat čas pobytu venku je to poslední, na co myslíte. Je pravděpodobnější, že budete pokračovat v plnění úkolu, nejspíš jen proto, abyste jej dokončili. Výzkumy však ukazují, že byste tuto strategii měli promyslet. Studie prokázaly, že čas strávený v přírodě funguje jako protilátka proti stresu. Nejen, že příroda dokáže snížit krevní tlak, snížit nabuzení nervového systému a posílit funkci imunitního systému – umí také zvýšit sebevědomí, zmírnit úzkost, snížit hladinu stresových hormonů a zlepšit náladu. Takže je to mnohonásobná výhra!
Studie zabývající se pacienty, kteří podstoupili operaci žlučníku, odhalila další zajímavý přínos přírody na naše zdraví3. Polovina pacientů měla při ležení v posteli „volný výhled na malou skupinku stromů“. Druhá polovina měla výhled na hnědou cihlovou zeď. Výsledky prokázaly, že pacienti s výhledem na stromy byli hospitalizováni kratší dobu, získali více pozitivních poznámek od zdravotnického personálu (např. „v dobré náladě“ nebo „dobře se pohybuje“) a často dostávali slabší léky proti bolesti ve srovnání s druhou skupinou. Výsledky této studie se samozřejmě přímo nepromítají do duševního zdraví. Ale skutečnost, že pouhý pohled na stromy dokáže způsobit takový rozdíl, vrhá světlo na léčivou moc přírody. Je pravděpodobné, že tyto ozdravné síly přesahují fyzické zotavení.
Všechny výše uvedené studie naznačují, že nám příroda jako jednotlivcům prospívá. Zároveň se také zvyšuje počet studií dokazujících to, že je příroda přínosná pro společnost jako celek. Jedna studie zjistila, že lidé, kteří strávili 60 vteřin hleděním na vysoké stromy, častěji uváděli pocity úžasu4. Už to je pozitivní poznatek, ale je to ještě lepší. Lidé, kteří se pouhou minutu dívali na vysoké stromy, pak byli více ochotni pomoci cizímu člověku a přišlo jim to zcela přirozené než u druhé poloviny testovací skupiny, která se minutu dívala na (stejně vysoké) budovy. Tato studie se dotýká širšího problému zvaného „nedostatek přírody“, tedy nedostatku času stráveného v přírodě. Často je to kvůli mnoha hodinám stráveným před obrazovkou televizoru nebo počítače. Nedostatek přírody má vážný dopad na naše zdraví, protože byl spojen s depresí, ztrátou empatie a nedostatkem altruismu5.
Hluboko uvnitř všichni víme, že bychom měli trávit méně času za obrazovkami a více času venku. Názory výzkumníků na to, jak dlouho byste měli ideálně strávit venku, abyste zlepšili své duševní zdraví, se liší a pohybují se v rozsahu od 2 hodin týdně6 po 90 minut denně7. Většina badatelů se však shoduje na tom, že pohled na přírodu vám pomůže jen do určité míry. Pokud chcete získat plný přínos, musíte se do přírody ponořit. Japonci to vědí už delší dobu. „Lesní koupel“ (shinrin-yoku) je v Japonsku oblíbená již několik desetiletí. Zahrnuje plný smyslový zážitek z venkovního prostředí, kterého je možné dosáhnout pouze tím, že se v něm pohybujete velmi pomalu a vědomě. Máme pro vás dobrou zprávu i v případě, že nemáte moc času (či přírodu poblíž), ale přesto si chcete užívat její přínosy. Výzkumy prokazují, že i když jsou umělé, už jen samotné obrázky, zvuky a vůně přírody mohou docílit pozitivních účinků na zdraví8. Například poslouchání zvuků přírody ve sluchátkách je velmi dostupnou cestou, jak se stát součástí přírody. Může vám to zlepšit náladu, snížit úroveň stresu a dodat vám pocit větší sounáležitosti s vašimi vrstevníky. Použité zdroje: 1www.cpre.org.uk/discover/peace-of-mind/ 2www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4157607/ 3www.healthdesign.org/chd/knowledge-repository/view-through-window-may-influence-recovery-surgery 4www.apa.org/pubs/journals/releases/psp-pspi0000018.pdf 5academic.oup.com/bioscience/article/65/12/1141/223866 6www.nature.com/articles/s41598-019-44097-3
You are about to visit a Philips global content page
Continue