Doba čtení: 6 minut Jedny z nejčastějších otázek ohledně novorozenců jsou ty o kojení. Je to logické – vždyť kojení je to, čím maminka a miminko stráví v prvních měsících života děťátka spoustu času. V tomto článku vám proto zodpovíme všechny základní otázky týkající se právě kojení. Od toho, jak dlouho kojit novorozence, jak často kojit, až po otázku, jak správně kojit. Jako vždy, pokud máte nějaké další otázky týkající se kojení či vás trápí jiné obavy a potřebujete poradit, nikdy se neváhejte obrátit na svého lékaře či vyhledat názor odborníka.
Každé miminko je sice jiné, ale obecně vzato, novorozenci jedí každé dvě až tři hodiny. To znamená osm až 12 krmení v průběhu 24 hodin. První den nebo dva po narození vypijí miminka obvykle 30 až 60 ml na jedno nakrmení. Jakmile miminko dosáhne věku dvou týdnů, zvýší se postupně toto množství na 60 až 90 ml. O tom, jak poznat, zda má vaše miminko dostatek mléka, si můžete přečíst více zde. A zde jsme se rozepsali o tom, jak je to s váhou miminek v prvním roce jejich života. Jak dlouho kojit – tedy jak dlouho by mělo jedno kojení novorozence trvat? Zase musíme nejprve připomenout, že každé miminko je jiné. Proto neexistuje přesně vymezený časový rámec, který by každé miminko muselo dodržovat. Ale obecně lze říci, že kojení novorozence trvá od pěti minut až po jednu hodinu. Délka kojení bude záviset také na velikosti miminka, na jeho věku a na tom, jak často ho kojíte.
Po porodu by rodiče měli zkusit využít tyto první okamžiky se svým miminkem a položit si ho na hrudník – kontakt kůže na kůži. Je to takzvaná „zlatá hodinka po porodu“. Tento moment slouží nejen k navázání blízkého kontaktu mezi miminkem a maminkou, ale zároveň nastartuje přirozené instinkty krmení novorozence. Jakmile má miminko hlad, je čas ho nakojit. Když dojde poprvé na to, jak kojit novorozence, maminky by si měly pamatovat:
Existuje mnoho různých poloh pro kojení, které můžete vyzkoušet, a zjistit tak, která je ta nejvhodnější právě pro vás a vaše miminko. Zde pro vás máme ty nejznámější polohy při kojení:
V této pozici je miminko podepřeno tou rukou maminky, která je na straně kojícího prsu. Děťátko tak může položit hlavičku do ohbí lokte.
V této příčné poloze drží maminka miminko opačnou rukou – chcete-li tedy přisát miminko na levý prs, podepíráte jej pravou rukou. Druhou (zde tedy levou) ruku pak můžete použít k přidržení prsu během kojení.
V této pozici drží maminka miminko vedle sebe, položené na svém předloktí. Druhou rukou podpírá hlavičku miminka. Miminko je obličejem k prsu, ze kterého ho maminka bude kojit.
V této poloze leží maminka na boku v posteli. Miminko má položeno vedle sebe, čelem k prsům. Maminka může svou horní rukou přidržovat zádíčka miminka nebo k tomu může využít srolovaný ručník.
Když jsme si probrali, jaké polohy pro kojení můžete zvolit, můžeme se nyní zaměřit na další tipy související s kojením miminek:
Zjistěte více o problémech při kojení a jak je vyřešit.
You are about to visit a Philips global content page
Continue