Známé neobvyklé vedlejší účinky zařízení Lumea zahrnují následující:
Otok (edém) – otok kolem folikulů chloupků se projevuje jako hrbolky v ošetřené oblasti, někdy jej doprovází zarudnutí. Tato reakce obvykle odezní během několika hodin, ale může přetrvávat až týden. Oblast můžete zchladit studeným zábalem.
Suchost pokožky – pokožka v ošetřované oblasti vypadá hrubá a šupinatá. Tato reakce obvykle přetrvává jeden den až měsíc. Na ošetřenou oblast můžete nanášet neparfémovaný hydratační krém.
Popáleniny a puchýře – rozsáhlé zarudnutí pokožky, otok, případně puchýře, provázené bolestí. Tyto reakce obvykle přetrvávají jeden den až měsíc a mohou si vyžádat lékařské ošetření nebo podávání léků. Doporučujeme poradit se s lékařem. Vyčkejte s dalším ošetřením, dokud se pokožka zcela nezhojí. Při příštím ošetření musíte použít nižší intenzitu světla.
Povrchová krusta – ostře ohraničená nahnědlá a strupovitá oblast, která se může objevit na tmavších odstínech pleti. Tyto reakce obvykle přetrvávají jeden den až měsíc a mohou si vyžádat lékařské ošetření nebo podávání léků. Doporučujeme poradit se s lékařem. Vyčkejte s dalším ošetřením, dokud se pokožka zcela nezhojí. Při příštím ošetření musíte použít nižší intenzitu světla.
Folikulitida – otok a zarudnutí kolem folikulů chloupků, doprovázené svěděním, případně tvorbou vřídků. Folikulitida může vyžadovat lékařské ošetření nebo podávání léků. Doporučujeme poradit se s lékařem. Folikulitida může trvat několik dní až několik týdnů. Vyčkejte s dalším ošetřením, dokud se pokožka zcela nezhojí.
Při holení před ošetřením používejte pouze čistou žiletku.
Pigmentové změny / skvrny na pokožce – pokožka v ošetřené oblasti se zdá být tmavší nebo světlejší než okolní pokožka. Tato reakce obvykle přetrvává několik týdnů, ve vzácných případech až rok. Oblasti s pigmentovými změnami / skvrnami na pokožce neošetřujte, dokud pokožka nezíská normální odstín. Při příštím ošetření musíte použít nižší intenzitu světla.
Kožní infekce – projevuje se jako zanícená pokožka. Jedná se o sekundární účinek, který se může objevit po popálenině nebo jiných zraněních pokožky. Kožní infekce vyžaduje lékařské ošetření nebo podávání léků. Doporučujeme poradit se s lékařem. Při kožních infekcích neprovádějte ošetření.
Jizvy – jizva se může objevit jako sekundární účinek po popálenině nebo kožní infekci. Při popálenině nebo folikulitidě je důležité poradit se s lékařem, aby nedošlo ke zjizvení. Zjizvenou tkáň neošetřujte.
Výsev oparu – malé puchýřky nebo otevřené vřídky obvykle v okolí rtů nebo genitálií, které se vyskytují
u uživatelů infikovaných virem herpes simplex. Výsev trvá obvykle několik dní až týdnů a lze jej zkrátit užíváním antivirotik předepsaných lékařem.
Bolest hlavy a paobrazy – citlivé osoby mohou pociťovat bolest hlavy nebo vnímat paobrazy, když světelný záblesk zasáhne oko. Tyto reakce obvykle přetrvávají několik minut až hodin.
V rámci prevence zajistěte, abyste zařízení Lumea používali v dobře osvětlené místnosti a před zábleskem jej pevně přitiskli k pokožce.
Zvýšený růst chloupků – odstraňování chloupků pomocí intenzivního pulzního světla může u některých jedinců způsobit zvýšený růst chloupků. Mezi rizikové oblasti u žen patří hrana dolní čelisti, krk a oblasti nad lícními kostmi a u mužů horní partie zad a ramena. Na základě aktuálních dat je nejvyšší riziko této reakce u žen středomořského, blízkovýchodního a jihoasijského původu.