1
Články

Dětské hrnečky pro batolata

Když se učíte nějakou novou dovednost, může pomoci, když si celý proces trochu rozložíte. A přesně to jsme udělali, abychom vašemu děťátku pomohli přejít z láhve na dětský hrneček. Tento průvodce vám pomůže objevit čtyři kroky, které dítě při přechodu z láhve na dětský hrneček čekají – a jaký hrneček bude dítěti právě teď nejlépe vyhovovat.

V širším kontextu


Přechod od láhve k hrnečku obecně trvá dětem kolem 15 měsíců a začíná zhruba ve 4 měsících věku. Každý ze svých dětských hrnečků jsme označili údajem o věku, nezapomeňte ale, že je to jen označení! Každé dítě se učí svým vlastním tempem.

Hezky postupně


Aby se vaše dítě naučilo pít jako dospělák, bude si muset osvojit pokročilejší orálně-motorické dovednosti a koordinaci rukou a očí.

 

A takhle to zvládnou, krůček po krůčku:

 

1. krok: naučit se pít s držátky
 

Začněte tím, že děťátko naučíte, jak se dětský hrneček drží. To si dítě může snadno osvojit ještě během krmení z láhve, když použijete náš hrneček na učení: dítě bude držet měkká, snadno uchopitelná držátka a přitom pít ze známého dudlíku.

Nejlepší dětský hrneček: Hrneček na učení

Pro koho je ideální: 4 měsíce +, sedí vzpřímeně s oporou

 

2. krok: naučit se pít z hubičky
 

Když začíná vaše dítě jíst tuhou stravu, můžete mu pomoci osvojit si novou dovednost: pití z hubičky. Hubička vyžaduje při nasávání tekutiny trochu větší šikovnost než dudlík. Podporuje také přechod od kojení k pití sáním, které typicky nastupuje kolem 6. měsíce. Na podporu těchto prvních doušků jsme vytvořili měkkou hubičku, která je pružná a netlačí do dásní. Když vaše děťátko začne více zapojovat zuby, můžete přejít na tuhou hubičku odolnou proti kousání.

Nejlepší dětský hrneček: Hrneček s hubičkou

Pro koho je ideální: 6 měsíců+, dokáže sedět ve vysoké židličce

 

3. krok: naučit se pít brčkem
 

Dále je na řadě naučit se pít brčkem – přirozeně se tak rozvíjí dovednost děťátka pít z hubičky. Pití brčkem pomáhá dítěti rozvíjet pokročilejší orálně-motorické dovednosti a je to „dospělácká“ dovednost, kterou může využít v životě.

Nejlepší dětský hrneček: Hrneček s brčkem

Pro koho je ideální: 9 měsíců+, leze

 

4. krok: naučit se pít přes okraj hrnečku
 

Nakonec přijde čas osvojit si „opravdové“ pití: přes okraj hrnečku, úplně jako dospělí. Nebojte se, nevzniká při tom takový nepořádek, jak byste si mohli myslet! Náš hrneček pro dospělé má ventil s ochranou proti vylití, který se aktivuje pouze tehdy, když dítě sevře rty proti okraji hrnečku.

Nejlepší dětský hrneček: Hrneček pro dospělé

Pro koho je ideální: 9 + měsíců, leze

Výběr nejlepšího dětského hrnečku, který podpoří vývoj vašeho dítěte


Jako výchozí bod při hledání dětského hrnečku vhodného pro vývojovou fázi vašeho děťátka vám mohou posloužit údaje o věku. Pamatujte ale, že tu neplatí zcela pevně daná pravidla. Vaše děťátko možná ještě neumí úplně samo vzpřímeně sedět, nebo potřebuje trochu více času na to, aby vzalo hrneček správně do ruky. Důležité je vybrat takový hrneček, který dítě podpoří v aktuální vývojové fázi a pomůže mu udělat další krok.

Tenhle vám vydrží


Pokud si říkáte, Páni, tolik hrnečků, zamyslete se znovu. Většina dětských hrnečků, hubiček a víček Philips Avent je vzájemně kompatibilní. To znamená, že stejnou hubičku můžete jednoduše použít k více různým hrnečkům, nebo dát hubičku na láhev. Praktické, ne?

 

Obecně doporučujeme vyměňovat hubičku nebo víčko na kojenecké láhvi nebo dětském hrnečku každé 3 měsíce.

 

Prosím berte na vědomí, že informace poskytnuté v těchto článcích jsou všeobecné rady a neměly by být zaměňovány s radami lékaře. Pokud vy, vaše miminko nebo někdo z vaší rodiny trpíte závažnými nebo dlouhotrvajícími symptomy, nebo potřebujete konkrétní radu od odborníka, tak se prosím obraťte na odbornou lékařskou péči. Philips AVENT není zodpovědný za žádné škody způsobené nakládáním s informacemi poskytnutými na těchto webových stránkách.

Doporučené hrnečky Philips Avent