1
Články

Jak na dudlík?

Poradíme vám, kdy používat, kdy ne a kdy se s ním rozloučit!

Na vaší snaze utišit miminko pomocí dudlíku, když má špatnou náladu nebo je unavené, není nic špatného. Je to přirozený instinkt. 

 

Použití dudlíku by mělo vždy odpovídat potřebám miminka a respektovat jeho vývoj. Když je v bdělém stavu a klidně sleduje své okolí, potřebuje mít volná ústa k preverbálním pohybům a zvukům. V takovém případě není dudlík zapotřebí. Pokud je ale zjevně ospalé nebo rozmrzelé, je jeho použití naprosto na místě.

 

Když se z miminka stane batole, potřeba dudlíku se většinou omezí na chvíle, kdy si potřebuje zdřímnout a před hlavním spánkem dne. Řiďte se vlastním rozumem. Sami brzy přijdete na to, kdy použití dudlíku omezit, a kdy se s ním rozloučit nadobro.

 

Aby byl proces odvykání od dudlíku co nejjednodušší, připravila jsem si pro vás pár užitečných tipů, které vám i miminku toto období usnadní.

Užitečné tipy, jak se zbavit dudlíku


Být svému dítěti oporou při překonávání životních období vyžaduje, abyste si jako rodiče věřili. Máme pro vás pár užitečných tipů, jak se připravit na „dudlíkové odvykání ".

 

Buďte bez obav

Utišení miminka prostřednictvím dudlíku je naprosto přirozené. Některá si na něj ale zvyknou a nechtějí se s ním jen tak rozloučit. I když se vám zdá, že toto období nikdy neskončí, nemusíte si zoufat. Je dokázáno, že i když nebudete podnikat žádné kroky, vaše miminko nakonec dudlík samo přestane vyžadovat. Pokud máte přesto obavy, jestli je s jeho vývojem vše v pořádku, poraďte se se svým dětským lékařem.

 

Malé krůčky k nalezení správné cesty

Cest k zbavení se dudlíku existuje spousta a všechny mohou vést k úspěšnému konci. Mnoho rodičů nakonec zjistilo, že odstavení bylo mnohem jednodušší, než si původně mysleli. Klíčem k úspěchu je nalezení správného přístupu s ohledem na věk, vývojovou fázi a povahu miminka.

 

Ten pravý čas

Každé završené období vývoje vašeho dítěte se vás jako rodiče přímo dotýká. Je normální cítit se potom trochu smutně. Uvažte, jestli pro odvykání od dudlíku nastal již ten pravý čas. Určitě není žádoucí nejen s ohledem na dítě začínat tento někdy stresující proces například během rodinné sešlosti. Pobavte se o tom s přáteli či příbuznými, kteří mají podobné zkušenosti za sebou.
 

Buďte hraví

Batolata reagují na změny lépe, když jsou podávány zábavnou formou. Využití příběhu, obrázků a legrace zvýší pozornost miminka. Využijte dětské představivosti a zkuste zapojit vizuální prvky (panenky, obrázky, barvy) a sluchové vjemy (říkanky, písničky, pohádky). Příběh Chlupa, Hupa a Luny je skvělým příkladem říkanky, která napomáhá rozvoji jazykových dovedností a představivosti. Dítě si díky němu navíc „ztrátu“ dudlíku spojí s pozitivními emocemi.

 

Zapojte emoce

Každé miminko je jiné. Pro některá je proces odvykání úplnou hračkou, jiná prožívají tuto změnu spíše negativně a emocionálně. Pokud je miminko smutné a nechce se dudlíku vzdát, vciťte se do jeho situace a zkuste mu vysvětlit důvody svého rozhodnutí. Například „Vím, že se ti po dudlíku stýská, co takhle pořádné objetí?“ a „Dudlík je přeci pro miminka a ty už jsi velký kluk/holka.“ Soustavně dávejte najevo, že rozumíte jeho pocitům a poté použijte logický argument, proč už dudlík nepotřebuje.

 

Dejte dítěti více prostoru

Chudáčci malí - rozhodujeme, kam půjdou, co a s kým budou dělat, co budou jíst a kdy půjdou spát. Není divu, že tu a tam propuknou v zuřivý pláč. Vaše batolátko potřebuje mít občas pocit, že dělá svá vlastní rozhodnutí. Nechte ho zvolit si čas, kdy se dudlíku samo vzdá a jakou odměnu za to dostane.

 

Buďte pozitivní

Když nastane čas vzdát se dudlíku a poté, co jste miminko zapojili do rozhodování, dejte mu najevo, jak moc jste z toho nadšení. Je to pro něj vzrušující okamžik přechodu z miminkovské fáze vývoje. Měli byste proto komunikovat klidně, jasně a sebejistě. Řekněte mu, že když přijde den, který jste si společně zvolili, přiletí Hup a přinese mu za jeho statečnost malou odměnu. Toto období je ideální příležitost pro vyjádření vaší chvály. Nezapomeňte ukázat, že jste pyšní na pokrok svého miminka.

6 způsobů, jak se rozloučit s dudlíkem


Sami poznáte, kdy nastane ten pravý čas omezit používání dudlíku a kdy se s ním rozloučit nadobro. Najděte si metodu, která bude nejlépe vyhovovat vám i vašemu dítěti.

 

1) Postupné odvykání

Díky této metodě postupně omezíte aplikaci dudlíku až k jeho úplnému vysazení. Určete si místa a důvody, kdy ho určitě používat nebudete – například během hraní nebo při cestě autem. Současně snižte počet dudlíků, které máte doma, je to zbytečné lákadlo. Nakonec využívejte tišení dudlíkem jen ve chvílích, kdy si dítě potřebuje zdřímnout a před hlavním spánkem dne. Pokud je váš drobeček citlivý na změny, je tato postupná odvykací metoda ideální.

 

2) Zabavte ho

Když vaše miminko zatouží po dudlíku, odveďte jeho pozornost obejmutím, písničkou, pohádkou nebo oblíbenou hrou. K tomu zkuste vyměnit dudlík za oblíbenou hračku nebo dečku. Pokud tuto metodu zkoušíte během uspávání, buďte připraveni, že to bude trvat trochu déle, než jste zvyklí. Ale nebojte, dítě si na usínání bez dudlíku brzy zvykne.

 

3) Rychle a bezbolestně

Následující metoda by se dala přirovnat ke strhnutí náplasti. Čím je rychlejší, tím méně to zabolí. Než se pro tento přístup rozhodnete, ujistěte se, že vaší rodinu nečekají žádné velké změny, jako je stěhování nebo narození dalšího potomka. Jste připraveni? Ze dne na den se zbavte všech dudlíků a buďte zcela neoblomní. Dítěti možná potrvá pár dní, než si zvykne nebo přijme novou situaci s ledovým klidem. Ideální příležitostí pro tuto noční akci jsou významné události jako třeba narozeniny. Nové vjemy a dárky rozptýlí jeho pozornost a na dudlík si nějakou dobu vůbec nevzpomene.

 

4) Vymyslete si příběh

Příběhy jako ten Chlupa, Hupa a Luny jsou ideálními pomocníky pro rozjitření dětské fantazie. Ani té vaší se meze nekladou. Vyrobte si společnými silami krabičku na dudlíky. Vymyslete si k tomu kouzelnou postavičku, která je bude ve vašem příběhu střežit. Krabičku pak můžete třeba pověsit na strom nebo ji uložit na jiné zvláštní místo pro dudlíčkovou vílu, která ji vymění za drobný dárek.

 

5) Darování

Vysvětlete dítěti, že přišel čas poslat dudlík dál. Jeho darováním udělá jinému miminku nebo postavičce Luny z příběhu o Chlupovi, Hupovi a Luně velkou radost. Přípravy na odeslání a hledání, komu dudlík předat, jsou skvělou příležitostí, jak vaše dítě naučit dobrému pocitu z pomoci někomu blízkému. Jako odměnu za statečnost a laskavost můžete pak jménem obdarovaného předat dítěti balíček se samolepkami nebo jinou drobnou odměnou.

 

6) Motivační systém

Vytvořte si vlastní motivační systém. Přehledná tabulka s úkoly ve formě obrázků a hodnocením pomocí hvězdiček usnadní dítěti přijímání změn. Zkuste na začátek třeba dvouhodinovku bez dudlíku za dvě hvězdičky. Ke každému hodnocení nezapomeňte připojit obejmutí a úsměv. Za nasbírání většího počtu hvězdiček můžete dítěti věnovat malý dárek, jako třeba novou knihu, sledování oblíbené pohádky nebo výlet do zoologické zahrady.

 

Dr Kerry Taylor, Dětská klinická psycholožka

 

Prosím berte na vědomí, že informace poskytnuté v těchto článcích jsou všeobecné rady a neměly by být zaměňovány s radami lékaře. Pokud vy, vaše miminko nebo někdo z vaší rodiny trpíte závažnými nebo dlouhotrvajícími symptomy, nebo potřebujete konkrétní radu od odborníka, tak se prosím obraťte na odbornou lékařskou péči. Philips AVENT není zodpovědný za žádné škody způsobené nakládáním s informacemi poskytnutými na těchto webových stránkách.

Doporučené šidítka Philips Avent