Zpět
×

NEJPEČLIVĚJI STŘEŽENÉ TAJEMSTVÍ V HISTORII HOLENÍ

Jak se Neilu Armstrongovi podařilo zbavit strniště?

Kosmické závody v 60. letech představovaly v době studené války urputný boj mezi USA a SSSR. Obě země chtěly vytvořit technologii, která by dopravila na Měsíc prvního člověka. Protože ale tento historický okamžik sledovalo na televizních obrazovkách milióny diváků, bylo velmi žádoucí, aby se kosmonauti nejprve oholili.   

 

Účastnil se holicí strojek Philips tajně vesmírného programu agentury NASA?

Pro milovníky konspiračních teorií jsou důkazy nasnadě. Společnost Philips byla průkopníkem nových technologií už v roce 1914, když zakládala organizaci Philips Research. Ta se rychle stala centrem technických dovedností a inovace, bez ohledu na to, že její zaměstnanci ve volných chvílích nosili dřeváky.

 

Ještě revolučnější než SSSR (nebo USA)

Vědci a výzkumníci společnosti Philips sdílí inovativního ducha firmy. Rychle vyvinuly rentgenové lampy, rádiové elektronky, elektronické systémy a magnetické materiály, které vedly k vynálezu systému rotačního holení – na svou dobu doslova revolučního konceptu.

 

Kosmické technologie oproti tomu byly v těch dobách ještě v plenkách. Až teprve v roce 1957 se sovětské družici Sputnik 1 podařil jeden oběh okolo země a trvalo ještě dalších 12 let, než americká sonda Apollo 11 přistála na měsíci.

 

Americký příběh... nebo možná ne tak úplně

Když konečně k přistání na Měsíci došlo, Američané byli nadšení. Ukázali světu, že jim jejich úžasná sbírka vynálezů kosmického věku umožnila v rozhodujícím dějinném okamžiku porazit Rusy. Ale je možné, že jedna z rozhodujících věcí na palubě lodi Apollo 11 byla ve skutečnosti nizozemská. Těsně před startem vědci ze společnosti Philips nenápadně předali společnosti NASA svůj nejnovější objev: dvojitý rotační strojek MoonShaver. Schopnost odsávat oholené vousy, které by jinak volně pluly stavem beztíže, byla určena k tomu, aby chránila oči kosmonautů, ale i jejich zjev.

 

Na Měsíc a zpět?

Ačkoli se nedá říct s jistotou, jestli na Měsíc dorazil i tento kousek nizozemské technologie, reklama na něj v každém případě doprovázela televizní záznam historického vzletu. A ještě důležitější je, že Neil i Buzz byli po návratu připravení předstoupit před kamery. 

 

Další holicí strojek Philips ve vesmíru

Dnes, téměř 50 let po onom obřím skoku pro lidstvo, byly cesty do kosmu i rotační technologie holení rozsáhle vylepšeny. Lety do kosmu trvající jen hodinu či méně se brzy stanou možné díky společnosti XCOR Space Expeditions, kdežto nový holicí strojek Philips řady 9000 už nyní mění holení na mimozemský zážitek. A právě kvůli tomu oslavíme oba úspěchy inovace vyzkoušením holicího strojku Philips S9000 ve stavu beztíže  – a několika šťastným jedincům nabídneme příležitost sedět v sedadle druhého pilota. Možná jedním z nich budete vy.