Spotřebitelé

 
 
 


Onemocnění dásní
a parodontu

O onemocnění dásní a parodontu

Co způsobuje parodontitidu?

Jak léčit paradontitidu?

O onemocnění dásní a parodontu


Když přemýšlíme o onemocnění dásní a parodontu, můžeme automaticky předpokládat, že jde o chorobu, která se nás netýká. Pravdou bohužel je, že určitou formou zánětu dásní (gingivitidou) trpí až 90 % populace. Parodontóza (parodontitida), což je další stupeň zánětu dásní, pak postihne téměř polovinu pacientů! Její příznaky přitom mohou být celkem nevýrazné, protože parodontitida má celou škálu symptomů, od lehkého zánětu dásní (gingivitida) až po vážnější formy parodontitidy, kdy se tvoří tzv. parodontální choboty, zuby mohou viklat, nebo dokonce vypadnout!

Co způsobuje parodontitidu?


Naše ústa jsou rájem pro bakterie. Bakterie žijí ve slinách, v jídle, které jíte, a pokud byste si nečistili zuby, množí se na zubech, dásních a v mezizubních prostorech. Záněty dásní a následná parodontitida jsou ve skutečnosti bakteriálního původu ze zubního plaku, který nebyl dokonale a pravidelně odstraňován. Dásně potom začnou ustupovat, obnažují se zubní krčky a dochází k úbytku kosti, která nám drží zuby ve správné pozici.
gum-disease

Příznaky parodontitidy


Parodontitida je pokročilým stádiem zánětu dásní (gingivitida). Čím víc se problém zhoršuje, tím víc mohou dásně při čištění zubů nebo konzumaci jídla krvácet. To je vážný fakt, avšak mnohdy opomíjený, který musíme včas řešit. Dásně mohou ustupovat a začít se tvořit tzv. parodontální choboty plné bakterií, toxinů a zubního kamene. Dochází také k ústupu kosti, zuby se začnou viklat a ve vážných případech může dojít až ke ztrátě zubů.

Jak léčit paradontitidu?


Léčba zánětu dásní a parodontitidy se liší podle závažnosti onemocnění. U lehčích případů stačí, aby zubní lékař nebo dentální hygienistka ze zubů odstranil zubní kámen a zubní plak. Hloubkové odstranění zubního kamene a ohlazení zubních kořenů odstraní nečistoty pod úrovní dásní. Ve vážných případech může být nutný i operativní zásah. Nejlepším bojem se zánětem dásní a parodontitidou je včasná prevence. Čištění zubů dvakrát denně a čištění mezizubních prostorů přístrojem na mezizubní hygienu Philips AirFloss jednou denně je dobrý začátek.

Zjistěte, jak zdravá ústní dutina zlepšuje váš každodenní život