1
Článek

Rychlý průvodce skladováním a podáváním mateřského mléka


Ohřívač lahví a sterilizátor

Jak dlouho můžete skladovat mateřské mléko? A na co byste měli pamatovat při jeho ohřívání? Tohoto průvodce skladováním a podáváním mateřského mléka jsme sestavili, abychom vám pomohli připravit a podávat vždy zdravou stravu z láhve plnou cenných živin.

Jak dlouho mateřské mléko vydrží?

 

Nejprve se podívejme na výhody a nevýhody skladování mateřského mléka.

 

Za předpokladu, že je mateřské mléko uzavřené ve sterilizované nádobě bez přístupu vzduchu a vychlazené na stálou teplotu, vydrží poměrně dlouho. Vlastní trvanlivost bude záviset na tom, kde je uložíte. Tady je rychlý přehled:

 

  • Lednička – až 5 dní při teplotě 4° C nebo nižší
  • Mrazák (v ledničce) – až 2 týdny
  • Mrazák (samostatný oddíl) – až 6 měsíců
  • Pokojová teplota – až 4 hodiny
 

Pokud máte pocit, že si to všechno nezapamatujete, nebojte se! Nejlepším způsobem, jak se vyhnout jakýmkoli zmatkům, je všechny láhve a nádobky označit daty spotřeby a jako první používat nejstarší mléko.

 

Někdy je samozřejmě třeba mléko někam přepravit, při těchto příležitostech proto nezapomeňte použít izolovanou chladicí tašku.

 

Možná by vás také zajímalo, jestli můžete nechat mléko stát a pak vychladit. Bohužel ne. Klíčem k tomu, aby se mateřské mléko nezkazilo, je uchovávat je při stálé teplotě. Pokud tedy plánujete mléko uložit do chladničky nebo do mrazáku, bude třeba to udělat co nejdříve.

 

Jaké je nejlepší teplota k podávání mateřského mléka?

Teď se podívejme na to, jak se mateřské mléko ohřívá.

 

Ohřívat mateřské mléko znamená dosáhnout teploty někde mezi tělesnou a pokojovou teplotou, ačkoli některým dětem nevadí, když je mléko trochu chladnější.

 

Nejjednodušším a nejbezpečnějším způsobem, jak mléko ohřát, je použít ohřívač kojeneckých láhví. Použití mikrovlnné trouby nedoporučujeme, protože při něm mají tendenci vznikat nerovnoměrně horká místa, takže by se děťátko mohlo popálit. Naproti tomu ohřívač kojeneckých láhví umožní mléko šetrně rozmrazit a/nebo rovnoměrně ohřát – a díky šetrnému ohřívání zůstává zachována kvalita mléka.

 

Zmrazené mléko můžete rozmrazovat v ohřívači kojeneckých láhví (opět platí, že kvalita mléka tak zůstane zachována), v ledničce, pod tekoucí vodou nebo v misce s teplou vodou. Jakmile se rozmrazí, už jej nezmrazujte.

 

Pokud nemáte přístup k ohřívači kojeneckých láhví, můžete mléko ohřát vložením do misky s teplou vodou. Než láhev nabídnete děťátku, nezapomeňte teplotu láhve nejprve vyzkoušet na vlastní pokožce.

 

Přejeme vám úspěšné krmení z láhve!

 

Chcete se o našich ohřívačích kojeneckých láhví dozvědět víc? Klikněte sem a prohlédněte si celou řadu.

Číst více o tomto tématu

Stáhněte si aplikaci uGrow od Philips Avent

Seznamte se s aplikací uGrow


Pochopte včerejšek. Užijte si dnešek. Mějte přehled o zítřku

Rodičovství. Návod na něj sice není, ale zato je tady podpora

Chcete bezplatné, přizpůsobené rady a slevy přímo do své poštovní schránky?
Ikona pošty