1
Užitečné tipy

Užitečné tipy, jak připravit vaše miminko na život bez dudlíku

Užitečné tipy, jak se zbavit dudlíku

 

Být svému dítěti oporou při překonávání životních období vyžaduje, abyste si jako rodiče věřili. Máme pro vás pár užitečných tipů, jak se připravit na „dudlíkové odvykání ".

 

Buďte bez obav

Utišení miminka prostřednictvím dudlíku je naprosto přirozené. Některá si na něj ale zvyknou a nechtějí se s ním jen tak rozloučit. I když se vám zdá, že toto období nikdy neskončí, nemusíte si zoufat. Je dokázáno, že i když nebudete podnikat žádné kroky, vaše miminko nakonec dudlík samo přestane vyžadovat. Pokud máte přesto obavy, jestli je s jeho vývojem vše v pořádku, poraďte se se svým dětským lékařem.

 

  • Malé krůčky k nalezení správné cesty

Cest k zbavení se dudlíku existuje spousta a všechny mohou vést k úspěšnému konci. Mnoho rodičů nakonec zjistilo, že odstavení bylo mnohem jednodušší, než si původně mysleli. Klíčem k úspěchu je nalezení správného přístupu s ohledem na věk, vývojovou fázi a povahu miminka.

 

  • Ten pravý čas

Každé završené období vývoje vašeho dítěte se vás jako rodiče přímo dotýká. Je normální cítit se potom trochu smutně. Uvažte, jestli pro odvykání od dudlíku nastal již ten pravý čas. Určitě není žádoucí nejen s ohledem na dítě začínat tento někdy stresující proces například během rodinné sešlosti. Pobavte se o tom s přáteli či příbuznými, kteří mají podobné zkušenosti za sebou.
 

  • Buďte hraví

Batolata reagují na změny lépe, když jsou podávány zábavnou formou. Využití příběhu, obrázků a legrace zvýší pozornost miminka. Využijte dětské představivosti a zkuste zapojit vizuální prvky (panenky, obrázky, barvy) a sluchové vjemy (říkanky, písničky, pohádky). Příběh Chlupa, Hupa a Luny je skvělým příkladem říkanky, která napomáhá rozvoji jazykových dovedností a představivosti. Dítě si díky němu navíc „ztrátu“ dudlíku spojí s pozitivními emocemi.

 

Zapojte emoce

Každé miminko je jiné. Pro některá je proces odvykání úplnou hračkou, jiná prožívají tuto změnu spíše negativně a emocionálně. Pokud je miminko smutné a nechce se dudlíku vzdát, vciťte se do jeho situace a zkuste mu vysvětlit důvody svého rozhodnutí. Například „Vím, že se ti po dudlíku stýská, co takhle pořádné objetí?“ a „Dudlík je přeci pro miminka a ty už jsi velký kluk/holka.“ Soustavně dávejte najevo, že rozumíte jeho pocitům a poté použijte logický argument, proč už dudlík nepotřebuje.

 

  • Dejte dítěti více prostoru

Chudáčci malí - rozhodujeme, kam půjdou, co a s kým budou dělat, co budou jíst a kdy půjdou spát. Není divu, že tu a tam propuknou v zuřivý pláč. Vaše batolátko potřebuje mít občas pocit, že dělá svá vlastní rozhodnutí. Nechte ho zvolit si čas, kdy se dudlíku samo vzdá a jakou odměnu za to dostane.

 

Buďte pozitivní

Když nastane čas vzdát se dudlíku a poté, co jste miminko zapojili do rozhodování, dejte mu najevo, jak moc jste z toho nadšení. Je to pro něj vzrušující okamžik přechodu z miminkovské fáze vývoje. Měli byste proto komunikovat klidně, jasně a sebejistě. Řekněte mu, že když přijde den, který jste si společně zvolili, přiletí Hup a přinese mu za jeho statečnost malou odměnu. Toto období je ideální příležitost pro vyjádření vaší chvály. Nezapomeňte ukázat, že jste pyšní na pokrok svého miminka.

 

Dr Kerry Taylor, Dětská klinická psycholožka