1
Jak se zbavit dudlíku

Jak dítě nejlépe odnaučit dudlíku?

Způsoby, jak se rozloučit s dudlíkem

 

Sami poznáte, kdy nastane ten pravý čas omezit používání dudlíku a kdy se s ním rozloučit nadobro. Najděte si metodu, která bude nejlépe vyhovovat vám i vašemu dítěti.

 

1) Postupné odvykání

Díky této metodě postupně omezíte aplikaci dudlíku až k jeho úplnému vysazení. Určete si místa a důvody, kdy ho určitě používat nebudete – například během hraní nebo při cestě autem. Současně snižte počet dudlíků, které máte doma, je to zbytečné lákadlo. Nakonec využívejte tišení dudlíkem jen ve chvílích, kdy si dítě potřebuje zdřímnout a před hlavním spánkem dne. Pokud je váš drobeček citlivý na změny, je tato postupná odvykací metoda ideální.

 

2) Zabavte ho

Když vaše miminko zatouží po dudlíku, odveďte jeho pozornost obejmutím, písničkou, pohádkou nebo oblíbenou hrou. K tomu zkuste vyměnit dudlík za oblíbenou hračku nebo dečku. Pokud tuto metodu zkoušíte během uspávání, buďte připraveni, že to bude trvat trochu déle, než jste zvyklí. Ale nebojte, dítě si na usínání bez dudlíku brzy zvykne.

 

3) Rychle a bezbolestně

Následující metoda by se dala přirovnat ke strhnutí náplasti. Čím je rychlejší, tím méně to zabolí. Než se pro tento přístup rozhodnete, ujistěte se, že vaší rodinu nečekají žádné velké změny, jako je stěhování nebo narození dalšího potomka. Jste připraveni? Ze dne na den se zbavte všech dudlíků a buďte zcela neoblomní. Dítěti možná potrvá pár dní, než si zvykne nebo přijme novou situaci s ledovým klidem. Ideální příležitostí pro tuto noční akci jsou významné události jako třeba narozeniny. Nové vjemy a dárky rozptýlí jeho pozornost a na dudlík si nějakou dobu vůbec nevzpomene.

 

4) Vymyslete si příběh

Příběhy jako ten Chlupa, Hupa a Luny jsou ideálními pomocníky pro rozjitření dětské fantazie. Ani té vaší se meze nekladou. Vyrobte si společnými silami krabičku na dudlíky. Vymyslete si k tomu kouzelnou postavičku, která je bude ve vašem příběhu střežit. Krabičku pak můžete třeba pověsit na strom nebo ji uložit na jiné zvláštní místo pro dudlíčkovou vílu, která ji vymění za drobný dárek.

 

5) Darování

Vysvětlete dítěti, že přišel čas poslat dudlík dál. Jeho darováním udělá jinému miminku nebo postavičce Luny z příběhu o Chlupovi, Hupovi a Luně velkou radost. Přípravy na odeslání a hledání, komu dudlík předat, jsou skvělou příležitostí, jak vaše dítě naučit dobrému pocitu z pomoci někomu blízkému. Jako odměnu za statečnost a laskavost můžete pak jménem obdarovaného předat dítěti balíček se samolepkami nebo jinou drobnou odměnou.

 

6) Motivační systém

Vytvořte si vlastní motivační systém. Přehledná tabulka s úkoly ve formě obrázků a hodnocením pomocí hvězdiček usnadní dítěti přijímání změn. Zkuste na začátek třeba dvouhodinovku bez dudlíku za dvě hvězdičky. Ke každému hodnocení nezapomeňte připojit obejmutí a úsměv. Za nasbírání většího počtu hvězdiček můžete dítěti věnovat malý dárek, jako třeba novou knihu, sledování oblíbené pohádky nebo výlet do zoologické zahrady.

 

Dr Kerry Taylor, Dětská klinická psycholožka