Péče o matku a dítě
Péče o matku a dítě
Philips AVENT - Introducing a bottle

Začínáme krmit z láhve

Pokud uvažujete o tom, že začnete dítě krmit z láhve, je dobré vědět, jak začít a jak to může ovlivnit vaše mateřské mléko.

Philips AVENT - Introducing a bottle

Kdy začít?

Většina odborníků – lékařů, odborných zdravotníků i maminek – navrhuje počkat s krmením z láhve jeden měsíc. Je to proto, abyste si kojení řádně zvykla a přísun mléka byl dostatečný.

Projeví se krmení z láhve na množství mého mléka?

Vaše tělo reaguje na to, kolik vaše dítě vypije – když má hlad, tvoří se mléka více, a když chuť k jídlu klesá, pak méně. To znamená, že při jakémkoli poklesu počtu kojení nebo odsávání se může snížit i množství mléka, které vaše tělo produkuje.  

Pokud jste připravena začít krmit z láhve, postupujte podle těchto kroků, aby to bylo trochu snazší


1. První krmení z láhve přenechte tatínkovi nebo babičce. Dítě zvláštní nový postup úspěšně zvládne s větší pravděpodobností, pokud se na něj bude usmívat známý obličej. Když však budete nablízku vy, nejspíš se bude dožadovat maminky – a s ní zdroje oblíbené potravy. 

2. Sterilizovanou láhev naplňte připravenou umělou stravou nebo odsátým mateřským mlékem. Správné dávkování si přečtěte na obalu dětské stravy. 

3. Vaše mateřské mléko má příjemnou tělesnou teplotu. Aby mléko z láhve chutnalo co nejpřirozeněji, ohřejte je pomořením do teplé vody nebo pomocí elektrického ohřívače láhví. Nikdy nepoužívejte mikrovlnnou troubu – mohou se vytvořit nebezpečná horká místa a některé výživné látky znehodnotit. Teplotu otestujte tak, že si trochu mléka odstříknete na vnitřní stranu paže. 


4. Posaďte se na pohodlnou židli, dítě držte v náručí v napůl vzpřímené poloze a podpírejte mu hlavičku. Ruce si můžete podepřít polštáři. Nikdy dítě nekojte, když leží ve vodorovné poloze: zvyšuje to nebezpečí udušení a možnost vzniku ušní infekce. 


5. Nakloňte láhev a nechte mléko naplnit dudlík – tím se zabrání, aby dítě polykalo vzduch. Sací reflex dítěte stimulujte tím, že se dudlíkem dotknete jeho rtů nebo tváře. Dítě by se mělo přisát a přirozeně začít pít.  

6. Jakmile je dítě spokojené, proces do několika dnů opakujte, aby si dítě na láhev zvyklo.

Informace uvedené v těchto článcích mají pouze všeobecný charakter a nemohou nahrazovat odborné rady lékaře. Pokud máte vy, vaše rodina nebo vaše dítě vážné nebo dlouhodobé příznaky či obtíže nebo potřebujete radu lékaře, vyhledejte prosím odbornou lékařskou pomoc. Společnost Philips Avent neodpovídá za žádné škody, které mohou vzniknout v souvislosti s informacemi zde uvedenými.

Příbuzné výrobky

Související rady