Péče o matku a dítě
Péče o matku a dítě
Philips AVENT - Toddler food - a balanced diet

Strava pro batolata – vyvážená strava

Batolata potřebují spoustu energie a tím pádem i dokonalou rovnováhu živin a proteinů. Pestrá strava zahrnující potraviny ze všech pěti skupin zajistí vašemu dítěti zdravý růst.

Philips AVENT - Toldder food - a balanced diet

1. Chléb, rýže, brambory, těstoviny

Potraviny s obsahem škrobu, jako jsou tyto, včetně sladkých brambor a placek čapátí, jsou skvělé zdroje energie a měly by tvořit hlavní součást každého jídla. Vyberte něco z bílého a něco z celozrnného pečiva.

2. Ovoce a zelenina

Ovoce a zelenina obsahují vitamíny, minerály a vlákninu. Nabídněte dítěti ovoce k snídani a zeleninu i ovoce jako doplněk dalších dvou hlavních jídel. Batolata, stejně jako dospělí, by měla sníst pět nebo i více porcí čerstvého, mraženého, konzervovaného nebo sušeného ovoce denně.

3. Maso, ryby, vejce, boby a další jiné než mléčné zdroje proteinů

Patří sem potraviny jako ořechy, čočka a také dhál a tofu, které jsou zdrojem železa a zinku. Potraviny z této skupiny přidávejte do jídel dvakrát denně a jednou či dvakrát týdně nabídněte dítěti tučnější rybu.

4. Mléko, sýry a jogurty

Z této skupiny dítěti dávejte denně tři porce. Mléko je stále důležité, ale dítě starší jednoho roku potřebuje méně mléka než miminko. Tři zhruba decilitrové hrníčky mléka stačí. Jestliže ale batole jí jogurty a sýry, můžete dávat mléka ještě méně. Pití mléka z lahvičky můžete od dvanácti měsíců vynechat úplně. Pokud už nekojíte, můžete dítěti dávat od jednoho roku místo umělého kojeneckého mléka čerstvé plnotučné mléko kravské.

5. Potraviny bohaté na tuky a/nebo cukry

Batolata mají tyto potraviny přirozeně ráda, je ale vhodné je omezit na minimum. Ke dvěma hlavním jídlům vždy podávejte puding, nedovolte však, aby tyto potraviny nahradily výživné potraviny z ostatních skupin.

Poznámka o potravinových doplňcích s obsahem vitamínu A a D

Ve Velké Británii se doporučuje, aby děti do pěti let užívaly potravinové doplňky s obsahem vitamínu A a D, protože děti těchto vitamínů nepřijímají dostatek přirozenou cestou ze stravy. Napomůže to správné funkci imunitního systému dítěte a zajistí správný vývoj kostí.

Kterým potravinám se vyhnout

Vynechte jídla, která mají vysoký obsah tuku a soli. Polotovary a hotová jídla je nejlépe podávat pouze výjimečně, pokud nejsou speciálně určeny pro malé děti.

Batoleti nepodávejte dietní jídlo ani jídlo na hubnutí. Nízkokalorické potraviny nejsou pro batolata vhodná, protože rostou a potřebují více kalorií.

Nejlepší volbou je zdraví prospěšné jídlo pro celou rodinu. Zajistí správnou výživu a je úsporné: můžete připravovat velké dávky jídla, rozdělit je na jednotlivé porce a skladovat v ledničce nebo mrazáku. Systém Philips Avent VIA je na uskladnění a servírování jídla ideální.

Nové chutě

Důležitá je rozmanitost a zajímavost. Nové jídlo dítěti nabízejte v malém množství. Nejprve je nechte ochutnat několik soust; nedávejte dítěti plný talíř. Někdy je nutné nové jídlo nabídnout několikrát, než ho dítě přijme. Taková situace je celkem běžná, proto si nedělejte starosti a vydržte. Nabízejte dítěti mnoho jídla v podobě jednohubek a vždy nechte na něm, aby si určilo, kdy má dost. 

Informace uvedené v těchto článcích mají pouze všeobecný charakter a nemohou nahrazovat odborné rady lékaře. Pokud máte vy, vaše rodina nebo vaše dítě vážné nebo dlouhodobé příznaky či obtíže nebo potřebujete radu lékaře, vyhledejte prosím odbornou lékařskou pomoc. Společnost Philips Avent neodpovídá za žádné škody, které mohou vzniknout v souvislosti s informacemi zde uvedenými.

Příbuzné výrobky

Související rady

Tipy na krmení batolat

Tipy na krmení batolat

Jednoduché recepty pro děti

Jednoduché recepty pro děti