Péče o matku a dítě
Péče o matku a dítě
Philips AVENT - Breastfeeding in public

Kojení na veřejnosti

Na kojení svého miminka si možná už zvykáte, ale co takhle kojit, když zrovna nejste doma? Zde je několik užitečných tipů pro první kojení na veřejnosti.

Philips AVENT - Breastfeeding in public

Jdeme ven

Jít ven s novorozeným miminkem vám může připadat jako nadlidský úkol. Pokud ale budete mít potřebu schovat se pokaždé, když se vaše dítě začne dožadovat krmení, budete si připadat svázaná a izolovaná ještě mnohem víc. A tohle je okamžik, kdy můžete mít vy i miminko prospěch z toho, že jste venku mezi lidmi.

Musíte myslet především na to, že většina novopečených maminek má ze sebou stejnou zkušenost a že není nic nevhodného na tom, abyste miminko kojila, když jste mimo domov. Mnoho maminek přijde na to, že lidé si ani nevšimnou toho, že kojí – myslí si, že dítě jen držíte v náručí.

Proč kojit mimo domov?

Kojení mimo domov je pohodlné, hygienické a je to ten nejpřirozenější a nejzdravější způsob, jak miminko nakrmit. Můžete na to být pyšná a připojit se k maminkám, které přispívají k tomu, aby bylo kojení vidět a bylo akceptováno – jejich počet stále roste. Nakonec, je to přece jedna ze zásadních součástí dne vašeho dítěte.

Kde můžu kojit?

Je stále jednodušší najít si někde vhodné místo trochu v ústraní, kde můžete kojit na veřejnosti. Mnoho nákupních center, obchodních domů, obchodů se zbožím pro děti i supermarketů má speciální místnosti určené pro kojení, kde můžete dítě nakrmit a přebalit.

Cítit se pohodlně

Možná si budete připadat sebejistější, když to nejdřív vyzkoušíte doma: bez polštářů a na různých židlích. Vyzkoušejte různé typy oblečení, které se snadno rozepínají, nebo top na kojení. 

Když jste připravena vyzkoušet kojení na veřejnosti, usaďte se na pohodlnou židli, kde se můžete pořádně opřít. Pokud máte pocit, že se pak nebudete tolik stydět, posaďte se k většině lidí v restauraci nebo kavárně zády. Se šálou nebo mušelínovým šátkem můžete také kojit diskrétněji. Stačí je prostě přehodit přes obnažená místa, jakmile se dítě přisaje.

Dobrý tip je mít po ruce trochu pitné vody – při kojení dostanete žízeň! Zkuste se také vyhnout tomu, abyste seděla příliš blízko u zdroje tepla, protože to vede ke zvýšení vaší tělesné teploty.

Informace uvedené v těchto článcích mají pouze všeobecný charakter a nemohou nahrazovat odborné rady lékaře. Pokud máte vy, vaše rodina nebo vaše dítě vážné nebo dlouhodobé příznaky či obtíže nebo potřebujete radu lékaře, vyhledejte prosím odbornou lékařskou pomoc. Společnost Philips Avent neodpovídá za žádné škody, které mohou vzniknout v souvislosti s informacemi zde uvedenými.

Příbuzné výrobky

Související rady

Jak správně jíst během kojení

Jak správně jíst během kojení