Péče o matku a dítě
Péče o matku a dítě
Philips AVENT - Baby food allergies

Potravinové alergie dětí

Jestliže vaše dítě trpí potravinovou alergií, znamená to, že jeho imunitní systém omylem považuje určitou potravinu za škodlivou. Alergická reakce na jídlo může mít celou řadu příznaků.

Citlivostí na potraviny trpí přibližně dvě až pět procent dětí. Rodičů, kteří mají podezření na potíže způsobované stravou u svého miminka nebo batolete, je ale mnohem více. K nejčastěji alergizujícím potravinám patří mléko, vejce, sója, ryby, pšenice a burské oříšky. Mnoho dětí do jednoho roku z potravinové alergie vyroste, je tedy potřeba situaci pozorně sledovat, aby dítě nemělo zbytečně dietu příliš dlouho.

Philips AVENT - Baby food allergies

Potravinové alergie dětí – příznaky

Příznaky okamžité alergické reakce se mohou projevit do jedné hodiny po konzumaci dané potraviny. Patří mezi ně svědění kůže, vyrážka, zvracení, angioedém (velký otok způsobený hromaděním tekutiny pod kůží) nebo anafylaktický šok (celková alergická reakce, ke které dochází náhle). Existují také příznaky, které se projeví později, například několik hodin nebo dní po konzumaci, a jejich diagnostika je obtížnější. Mezi možné příznaky patří ekzém, chronický průjem, kolika a bolesti břicha nebo pomalejší růst.

Diagnóza

Nedílnou součástí diagnostiky je testování jednotlivých potravin za účelem:

  • Potvrzení, že konkrétní potravina vyvolává příznaky – pozitivní výsledek potvrdí, že tuto potravinu je nutné vyloučit z jídelníčku dítěte
  • Potvrzení, že konkrétní potravina alergii nevyvolává – jestliže nedojde k výskytu příznaků, není třeba se této potravině vyhýbat

Jakmile je diagnostika hotová, mělo by se vaše dítě jídlu, které u něj vyvolává příznaky alergie, zcela vyhnout. A pokud kojíte, bude možná třeba, abyste si určité potraviny z jídelníčku vyřadila i vy. Pokud však vynecháte mléko a mléčné výrobky, měla byste užívat doplněk stravy s obsahem vápníku, abyste zajistila, že ho nebudete mít nedostatek. 

Doporučuje se poradit se s certifikovaným odborníkem na výživu, abyste měla jistotu, že mléko a příkrmy, které dítěti dáváte, mu i nadále poskytují všechny nezbytné živiny pro správný růst a vývoj.

Vynechání bílkoviny kravského mléka

Takzvaná „extenzivně hydrolyzovaná kojenecká výživa“ je výživa obsahující mléčný protein rozštěpený na mnohem menší fragmenty. Díky tomu může strava dítěte obsahovat velké množství proteinů, menší fragmenty však již nevyvolávají alergickou reakci.

Tato mléka mají neobvyklou chuť. Malé děti si na ně zvykají bez potíží, ale pro starší děti může být tato chuť méně atraktivní.

Ostatní mléka 

  • Umělá dětská strava s amonikyselinami – pokud příznaky alergie u dítěte neustupují, zkuste tuto výživu
  • Sójová umělá výživa – tato mléka se nedoporučují pro děti mladší šesti měsíců, protože mohou způsobovat hormonální problémy
  • Sójové mléko obohacené vápníkem – je ideální jej vyzkoušet, pokud je dítě starší než jeden rok
  • Ovesné nebo mandlové mléko – když používáte tato mléka, odborníci na výživu doporučují dávat dítěti také potravinové doplňky s vitamíny a minerály, protože tato mléka nepředstavují přímou náhradu kravského mléka
  • Rýžové mléko – toto mléko se již nedoporučuje pro děti mladší pěti let, protože v některých byl odhalen obsah malého množství arzenu

Informace uvedené v těchto článcích mají pouze všeobecný charakter a nemohou nahrazovat odborné rady lékaře. Pokud máte vy, vaše rodina nebo vaše dítě vážné nebo dlouhodobé příznaky či obtíže nebo potřebujete radu lékaře, vyhledejte prosím odbornou lékařskou pomoc. Společnost Philips Avent neodpovídá za žádné škody, které mohou vzniknout v souvislosti s informacemi zde uvedenými.

Příbuzné výrobky

Související rady

Dětská kolika – co potřebujete vědět

Dětská kolika – co potřebujete vědět