1
Články

Kojení během prvních 24-48 hodin

Matka a její dítě potřebují být po porodu spolu, aby se tak usnadnil začátek kojení. Od chvíle narození, kdy je ideálně miminko položeno mamince na holou hruď (známe jako kontakt „kůže na kůži“), je stimulován mateřský hormon prolaktin.

 

 • Prolaktin nastartuje správnou tvorbu mléka, i když by se miminko ze začátku o kojení nezajímalo. Blízkost miminka stimuluje hormon "lásky", oxytocin, který pomáhá prohlubovat citové pouto mezi matkou a jejím miminkem.
 • Oxytocin má tlumící účinky jak na matku, tak na miminko, povzbuzuje totiž vyplavení hormonů, které mírní projevy adrenalinu vyplaveného během porodu.
 • I když miminko ihned po narození nejí, tak je jeho zažívání stimulováno instinktivním chováním (hrabání, zarývání, plazení) u matčina prsu.
 • Kontakt „kůže na kůži“ stimuluje další neurobehaviorální odezvy miminka, posouvá se blíže k bradavce, dává si ručičku do pusinky a masíruje prsy. 
 • Pokud matka nemůže, pak kontakt „kůže na kůže“ může proběhnout i s otcem - je to výjimečná chvíle bez časového limitu. Nemělo by se spěchat ani chvíli přerušovat jak jen to bude možné. Kontakt „kůže na kůži“ s otcem podporuje vztah otce s miminkem.

 

Ne všechna miminka chtějí ihned po narození pít. Nedělejte si s tím starosti a sledujte signály, až bude připravené.

Signály novorozence ke krmení

 

 • Sání jazyka, rtů, ručiček nebo prstů během spánku.
 • Pohyb ručiček směrem k ústům.
 • Neklidné pohyby během spánku/ rychlé pohyby očí pod očními víčky.
 • Hledání bradavky.
 • Drobné zvuky.
 

Pláč a rozrušení jsou znaky rozvinutého hladu, miminka v tomto stádiu mohou být hodně mrzutá a přiložení k prsu nemusí být snadné.

Reflexy při kojení novorozence

 

 • Otevření pusinky - když se něco dotkne nosu, tváře nebo rtů miminka, pak otevře pusu a vystrčí jazyk dopředu a dolů, je připravené uchopit prs matky.
 • Sání - spuštěno při dotyku na vrchním patře, to vysvětluje proč miminko potřebuje uchopit do pusinky větší část prsu, tak aby se bradavka dotýkala vrchního patra a stimulovala tak sání.
 • Polykání - spuštěno, když je pusinka miminka plná mléka nebo kolostra. Díky tomu, jak slyšíte a vidíte miminko polykat během kojení budete schopná zhodnotit, jak dobře se napilo.

Jak často by měl novorozenec pít v prvních 48 hodinách?

 

Novorozenci jsou často v prvních hodinách po porodu ve střehu a dychtiví po prvním kojení. Pukud byly matce během porodu podány léky na tlumení bolesti, tak možná potřebují povzbudit (léky se mohly placentou dostat až k miminku, které je také utlumené). Průměrné množství kolostra vytvořeného během prvního kojení je 5 ml, což odpovídá jedné čajové lžičce.

 

Zdravá donošená miminka nemusí během prvních 48 hodim moc pít. Využívají svých energetických zásob, než se začne matce tvořit více mléka během druhého dne. Matka by měla miminko přiložit kdykoli je vzhůru a dává najevo, že chce pít. Každé miminko je jiné - některé se během prvních 24 hodin napije jen párkrát, jiné bude potřebovat až osmkrát. Pro matku i novorozence je důležité, aby v této době nebyli odděleni, mimo jiné proto, aby se matka se svým dítětem seznámila a rozeznala jeho projevy hladu.

Jak poznáte, že se dítě dobře napilo?

 

V prvních 48 hodinách bude mít dítě pouze 2-3 mokré pleny. To se zvýší na minimálně 6 denně pátý den po narození. Kolostrum působí jako přírodní projímadlo, pomáhá novorozenci zbavit se černé „smolky“ připomínající asfalt (první dětská stolice). Stolice bude postupně měnit barvu - od černé přes tmavou a nazelenale hnědou až po hořčicově žlutou barvu pátý den. I když je kojení přirozené, trvá nějakou dobu než si tuto dovednost matka i dítě osvojí.  Pokud máte nějaké dotazy, pak se neváhejte obrátit na porodní asistentnku nebo laktační poradkyni ve vašem okolí. 

 

Prosím berte na vědomí, že informace poskytnuté v těchto článcích jsou všeobecné rady a neměly by být zaměňovány s radami lékaře. Pokud vy, vaše miminko nebo někdo z vaší rodiny trpíte závažnými nebo dlouhotrvajícími symptomy, nebo potřebujete konkrétní radu od odborníka, tak se prosím obraťte na odbornou lékařskou péči. Philips AVENT není zodpovědný za žádné škody způsobené nakládáním s informacemi poskytnutými na těchto webových stránkách.

Doporučené produkty Philips Avent