Proč lepší spánek znamená lepší společnost

Nejlepší inovace jsou ty, co lidem umožní žít zdravěji a plnohodnotněji, ty které se týkají hluboce pociťované potřeby zlepšit každodenní život. A někdy i každonoční.

Vědci věří, že optimální spánek trvá sedm až devět hodin denně, i když studie ukázaly, že třetina dospělých spí jen šest hodin (což může vést ke spánkové deprivaci).
Spolu se stravovacími návyky a cvičením je dostatek spánku zásadní pro efektivní fungování těla a dlouhodobý dobrý pocit. Spánková deprivace není jen nebezpečná, narušuje také efektivitu, ovlivňuje náladu a úsudek a představuje obrovský, i když z velké části neupřesněný, finanční náklad pro společnost jako celek.
Součástí problému (hlavně v dnešním digitálním věku) je, že jsme „vždy na příjmu“, a právě to může ke spánkové deprivaci vést. Nejde jen o televizi, ale i o telefony, počítače, e-maily.

Vědci věří, že optimální spánek trvá sedm až devět hodin denně, i když studie ukázaly, že třetina dospělých spí jen šest.“

 

Citace: Zdravý spánek: Sdílená zodpovědnost, CNBC Innovation Cities 2014

Hranice mezi pracovním a domácím životem se stírají, což vede k dalším stresům a bezesným nocím – problému, který je možné řešit, pokud se o to jednotlivci, důležití činitelé a obchodní partneři společně pokusí a podpoří průlomové inovace, které mohou mít významný vliv na lidské životy a obchodní růst.
Jedná se také o významné příležitosti, jak omezit lékařské náklady, protože spánková deprivace může vést k dalším, mnohem závažnějším zdravotním problémům.

100 000

dopravních nehod je v USA každý rok způsobeno ospalostí při řízení. Tyto nehody vedou ke 40 000 zranění a 1 550 úmrtím.

 

Citation: Drowsy driving and automobile crashes, NCSDR/NHTSA expert panel on driver fatigue and sleepiness

Ve spolupráci s univerzitou v Twente, nemocnicí Medisch Spectrum Twente (MST) a pacientskou organizací ApneuVereniging v Nizozemsku společnost Philips nedávno dokončila rozsáhlou dvouletou studii o obstruktivní spánkové apnoe – stavu, kdy se dýchání dané osoby při spánku buď zastaví, nebo začne být mimořádně mělké – a zjistila, že spánkovou apnoe trpí více než 6 % lidí. Ještě překvapivější je, že 78 % osob, u kterých byla tato diagnóza zjištěna, nevědělo, že poruchou spánkové apnoe trpí.
„Spánková deprivace je nebezpečnější, než byste si mohli myslet,“ říká Dr. Michiel Eijsvogel, pneumolog v nemocnici MST. „Kvůli tomuto narušení spánkových rytmů si lidé v noci méně odpočinou, jsou unavení, ospalí během dne, jejich výkon v práci stále klesá a jsou vznětliví. Příznaky často připisují stresu nebo tlaku.“ Nová metoda screeningu vyvinutá pro tuto studii naštěstí může zjistit spánkové apnoe v rané fázi. K dispozici jsou jednoduché a účinné možnosti léčby.
Za druhé musí společnosti, které touží po rentabilním růstu, pěstovat starostlivé prostředí, které ovlivňuje a podporuje zdravý spánek. Organizace hledající cesty, jak se vypořádat s únavou pracovníků, by měly o rady požádat „zaměstnanecké lékaře“, je tu však i mnoho levných a udržitelných řešení: třeba dodatečné přestávky pro personál, pružná pracovní doba a rozvoj programů, při kterých mají zaměstnanci zajištěn odvoz domů, pokud jsou po směně ospalí.
Svou roli hraje i osvětlení pracoviště. Studie o osvětlení pracoviště v nemocnici Memorial Hospital v South Bend v Indianě v USA ukázala, že sestry a pracovníci na směně po vystavení jasnějšímu světlu ve společenské místnosti nejenže pracovali lépe a vykazovali posílenou morálku, zvýšil se ale i jejich výkon. Společnosti, které se starají o zaměstnance, by měly vzít na vědomí, že produktivitu za cenu nedostatečného spánku není možné dlouhodobě udržet.
A konečně: za bezpečnost a úspěch nese odpovědnost i společnost. Patří sem především vzdělávání a prosazování legislativy. I když zákony v mnoha zemích regulují dobu spánku u pilotů, řidičů nákladních vozů a pracovníků na směnách, existuje příležitost právní úpravy, která pomůže zabránit spánkové deprivaci u zaměstnanců v mnoha dalších vysoce rizikových oblastech včetně lékařství.
A co je možná nejdůležitější – jsou třeba větší investice vlády a dalších subjektů do lepšího pochopení výzev souvisejících se spánkem a prací. Čím více toho o spánku víme, tím více toho můžeme udělat, abychom zlepšili společnost, obchodní pověst či růst a umožnili lidem žít zdravěji.

Australská studie připisuje nespavosti náklady ve výši 0,8 % HDP.

Pravda. Celkové finanční náklady na poruchy spánku představovaly 4,524 miliónu AUD, což představuje 0,8 % australského HDP. Citace: US National Library of Medicine National Institues of Health

Prohlédněte si naše řešení zdravotní péče