Hořovický zámek ožil v bílé i v barvách díky společnosti Philips

září 8, 2010

Společnost Philips, jednička na světovém trhu osvětlovací techniky, se zapojila do historicky první české Hradozámecké noci. Akce iniciovaná Národním památkovým ústavem otevřela v noci ze 4. na 5. září brány 37 hradů a zámků po celé republice a návštěvníkům hlavního centra celého projektu, zámku v Hořovicích, nabídla nevídanou podívanou díky speciálnímu exteriérovému osvětlení od společnosti Philips.

 

Celá noc, v jejímž průběhu se hořovický zámek proměnil v multižánrové hudební a divadelní pódium, se odehrávala v odstínech bílé barvy. Bílé světlo bylo zvoleno také pro základní osvětlení fasády původně barokního zámku. Všechna svítidla, řízená z jednoho místa, ale v pravidelných intervalech měnila své barvy a rozehrála tak skutečné barevné divadlo, díky kterému se bude proměňovat i vzhled zámku a jeho celková atmosféra.

 

Realizace

 „Zadání nebylo jednoduché, jelikož se hlavní část hořovického programu odehrávala na rozlehlém zadním nádvoří zámku, které je běžně bez jakéhokoli osvětlení. Zároveň bylo třeba návštěvníkům a obyvatelům Hořovic již od zámecké brány poskytnout informaci, že se na zámku děje něco opravdu speciálního,“ řekl Hynek Bartík, Segment Business Leader Outdoor Lighting ze společnosti Philips ČR. „LED technologie, kterou jsme použili, je ve srovnání s běžnými výbojkovými světlomety mnohem kompaktnější, flexibilnější a v některých případech i energeticky úspornější. Celá instalace osvětlení zámku v Hořovicích s 24 svítidly dosáhla příkonu pouhých 2kW, tedy cca. 100W na jedno svítidlo.“

 

Hlavní výhoda svítidel na bázi LED ale spočívá zejména ve schopnosti je řídit a koncepčně tím vytvářet osvětlení vzbuzující emoce. Díky tomu hořovický zámek, osvětlený původně bíle, ožil každou chvíli v jiné barevné náladě. Pro osvětlení ústřední části nádvoří zvolil Philips svítidla ColorBlast Powercore, která prosvětlovala také vnitřní část podchodu levého křídla. V kombinaci s osvětlením vnějších stěn křídla lineárními LED svítidly ColorGraze Powercore a LEDline bylo možné vytvářet velmi zajímavé kontrastní efekty. Pro osvětlení nejvyšší části zámku byla použita svítidla pro osvětlování výškových budov, ColorReach Powercore.

 

Představení zámku v bílém, ale i přesto zajímavém hávu, bylo pravidelně střídáno spektakulárními barevnými scénami, které by návštěvníci zámku na podobném historickém místě jindy pravděpodobně nemohli zažít.

 

„Věříme, že tímto naprosto unikátním projektem spojení historického zámku a nejmodernější osvětlovací techniky pomůže společnost Philips propagovat památky nejen ve vlastnictví státu, ale i ty soukromé. Jsme totiž přesvědčeni, že správně navržené, zajímavé osvětlení pomůže našim památkám představit se v novém světle a přilákat více návštěvníků, “ dodává Hynek Bartík.

 

Projekty Philips v oblasti osvětlení

Společnost Philips má v oblasti architekturního osvětlení bohaté zkušenosti. V České republice již osvětlovala řadu významných památek, mezi které patří Relikviář Sv.Maura nebo zámek Český Krumlov. Podílela se i na osvětlení Nové radnice v Praze nebo historické budovy restaurace U Pinkasů a v neposlední řade na velké části osvětlení Pražského hradu.

 

Zámek Hořovice se zařadí i na seznam významných světových památek osvětlených společností Philips, jako je Buckinghamský palác, Eiffelova věž, Reichstag, historické centrum Dubrovníku (památka UNESCO), Bratislavský hrad, pyramidy v Gíze nebo palác ve Versailles.

 

O projektu „Hradozámecká noc“

Historicky první ročník Hradozámecké noci se konal pod záštitou Národního památkového ústavu (NPÚ) v noci ze soboty 4. 9. na neděli 5. 9. 2010. Projekt nabídl netradiční prezentaci domácího kulturního dědictví – noční prohlídky 37 českých hradů a zámků s řadou doprovodních akcí.  Hlavním centrem byl zámek v Hořovicích, v jehož nejrůznějších zámeckých prostorách ožije multižánrový noční “rej” a který byl pro tuto příležitost také slavnostně osvětlen. Další informace naleznete na www.npu.cz/hradozameckanoc.

 

Pro více informací kontaktujte:

Zoltán Straňovský
Fleishman-Hillard
E-mail: stranovsky@fleishman.com
Tel: 234 669 509

.