Interaktivní osvětlení brněnské cyklostezky spojuje odvahu, kreativitu a moderní LED technologie svícení Philips

srpen 26, 2010

Společnost Philips využila inovativní osvětlovací technologii LED k interaktivnímu nasvícení podchodu cyklostezky v centru Brna. Instalace je unikátní nejen díky samotné světelné show, ale i tím, že reaguje na vstup cyklisty či chodce do podchodu a přizpůsobí barevné změny rychlosti jeho pohybu. Výjimečný zážitek je navíc umocněn speciálními fluorescenčními graffiti.

 

Stálá světelná instalace v podchodu cyklostezky v centru Brna podél řeky Svratky je výsledkem kombinace odhodlání investora - developerské společnosti CTP -, vize architekta Václava Hlaváčka ze Studia acht a možností, které nabízí technologie LED společnosti Philips. Podchod navazuje na nově vybudovanou lávku přes řeku Svratku a původně měl být pouze barevně nasvětlen. Postupem času se ale koncept dále vyvíjel a rozrůstal, až vykrystalizoval do své současné podoby.

 

Interaktivní světelná instalace se skládá ze třech základních prvků: graffiti s fluorescenčními barvami, rychlostních senzorů a barevných LED RGB svítidel. Proměny barev umožňují rozpohybovat statické 3D obrazce vytvořené sprejem na zdech podchodu. Využito je zde toho efektu, že jednotlivé základní barvy (červená, zelená, modrá) vyniknou pouze v případě, kdy jsou nasvíceny stejnou barvou, zatímco ostatní barvy se jeví jako černé. Změnou barvy dopadajícího světla z červené na zelenou dojde v obrazci k pohybu, protože z původně zdánlivě černé barvy vystoupí zelená, zatímco červená barva se v tom okamžiku promění v černou a podobně.

 

Rychlostní senzory reagují na rychlost objektu, který do podchodu vstoupí, případně vjede, a přizpůsobí podle ní i rychlost barevných změn. Díky tomu si může světelné představení vychutnat každý, ať už pěšky nebo na kole. Pokud se v noci návštěvník v podchodu zdrží o něco déle, čeká na něj výjimečný zážitek, kdy všechna světla v tunelu zhasnou a světélkovat budou pouze nabité fosforové graffiti, doprovázené lehce dramatickou světelnou show.

„Philips v tomto projektu demonstruje, že moderní technologie svícení (LED) nepřináší pouze trvale udržitelný rozvoj, nízké provozní náklady a dlouhou životnost svítidel, ale zcela nový směr uvažování ve světelném designu a potažmo v architektuře,“ říká Filip Müller, End User Accoung Manager LED solutions ze společnosti Philips. „S pokročilými systémy řízení osvětlení dnes dokážeme vytvářet světelné scény, které se přizpůsobí nejenom intenzitě denního světla či tomu, je-li v daném prostoru přítomna osoba, ale můžeme navrhovat jednotlivé projekty tak, aby přinášely svým uživatelům více či méně důležité informace - o teplotě vzduchu, atmosférickém tlaku, čase, síle větru, obsazenosti parkoviště, gólové situaci a tak dále. Pokud jde o potřeby zkrášlování měst, jsou interaktivní světelné projekty zajímavou volbou, protože sami o sobě přitahují pozornost lidí, kteří se na místo, kde je takovýto projekt realizován, rádi vracejí a testují jeho možnosti,“ dodává.  

Takto složité projekty však vyžadují odhodlání investora, alternativní přístup architekta a silné technické zázemí realizátora (Philips). V této konkrétní instalaci byla použita svítidla Philips ColorKinetics - ColorGraze Powercore v kombinaci se systémem řízení osvětlení od firmy Pharos a senzory společnosti Lueze (zastoupené společností Schmachtl v ČR).

Nedávno realizovaný projekt nové lávky přes řeku Svratku získal řadu světových ocenění za architekturu a k jeho výjimečnosti zajisté přispívá i jeho unikátní osvětlení od společnosti Philips.

Video zachycující originální světelnou show najdete na http://www.youtube.com/watch?v=Klfd2mC22qY.

 

Pro více informací kontaktujte:

Zoltán Straňovský
Fleishman-Hillard
E-mail: stranovsky@fleishman.com
Tel: 234 669 509

.